خطیب جمعه میبد:

هدایت‌ها و راهبردهای رهبری نصب العین ملت در انتخابات باشد

خطیب جمعه میبد با تأکید بر حضور حداکثری در انتخابات گفتند: نگاه بر هدایت‌ها و راهبردهای رهبری باید نصب العین قرار بگیرد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری میبد به نقل از میبد آدینه، امام‌جمعه میبد در خطبه‌های نماز جمعه این هفته با اشاره به انتخابات پیش رو، اسلام و انقلاب، نگاه رهبری و مصالح مردم را چهار قاعده مهم در انتخابات بیان کردند و گفتند: اگر ملت ما در انتخابات شوراها و ریاست جمهوری به این چهار قاعده توجه کنند انتخابات خوبی خواهیم داشت.

حضرت آیت‌الله اعرافی بابیان اینکه پایبندی بیشتر به اسلام عزیز باید مهم‌ترین ملاک انتخاب ما باشد تصریح کردند: انقلاب اسلامی هم که نجات‌بخش کشور ما بوده، باید دومین نشان‌دهنده انتخاب خوب ملت باشد.

خطیب جمعه میبد با تأکید بر حضور حداکثری در انتخابات گفتند: نگاه بر هدایت‌ها و راهبردهای رهبری باید نصب العین قرار بگیرد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به مسائل و مشکلات و تنگناها در شوراها خاطرنشان کردند: همه تلاش‌ها باید برای باز کردن گره از کار مردم باشد.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور بابیان اینکه در انتخابات شوراها، رأی دادن به هم‌محلی عیبی ندارد تصریح کردند: اما با در نظر گرفتن چهار قاعده فوق باید آدم‌های باتجربه، باسابقه و لایق را انتخاب کرد که بتواند با خط‌مشی درست، راه را برای انتخاب شهردار قوی، افزایش درآمدها و با چانه‌زنی با مسئولین استان و کشور کارهای بزرگ‌تری را انجام دهد.

خطیب جمعه میبد یادآور شدند: این شعارهای همیشگی و حضور درصحنه مردم‌سالاری دینی و انتخابات، نمادهای قدرت ملت است که باید ارتقاء پیدا کند.

ایشان بابیان اینکه در انتخابات ریاست جمهوری هم همین‌طور است افزودند: این کشور هزار مسئله دارد که باید حل شود.

امام‌جمعه میبد خاطرنشان کردند: البته هر انتخاباتی حواشی دارد و آدم‌های که پیمان‌شکنی می‌کنند و پایبندی به ارزش‌ها و انقلاب را کم می‌شمارند، مردم باید در انتخاب بیشتر دقت و بهترین‌ها را انتخاب کنند.

* اقتدار یک ملت به دو قدرت نرم و سخت بستگی دارد

آیت‌الله اعرافی با تبریک روز ارتش و نیروی زمینی به همه نیروهای سپاه، نیروی انتظامی و دستگاه‌های امنیتی گفتند: اقتدار یک ملت به دو قدرت نرم و سخت بستگی دارد.

رئیس جامعه المصطفی العالمیه، ایمان قوی و اعتقاد محکم، اخلاق خوب و بصیرت درست در مسائل اجتماعی و سیاسی را قدرت نرم هر جامعه عنوان کردند و افزودند: جامعه ما اگر صاحب اخلاق و فضیلت‌ها باشد و اگر مسئولان ما پایبندی به ارزش‌های الهی داشته باشند، این قدرت نرم تأمین می‌شود.

امام‌جمعه میبد، رکن دوم قدرت کشور را قدرت سخت خواندند و افزودند: قدرت سخت یعنی ارتش قوی، سپاه استوار، تسلیحات پیشرفته و موشک‌هایی که بتواند دشمن را هدف قرار دهد.

ایشان با تأکید بر اینکه ممکن است کسانی از روی غرض، هر دو این نگاه را اشتباه دانستند، گفتند: هم قدرت ایمانی، فکری، علمی و فناوری و دانشی که قدرت نرم است و هم قدرت فنّاوری دفاعی، از موشک و تسلیحات مهم است و نباید یکی را نسبت به دیگری کم شمرد.

 خطیب جمعه میبد بابیان اینکه امروز در این منطقه‌ای که از سر و روی آن بحران و امواج دشمنی می‌بارد، اگر موشک‌ها، مشت‌های گره‌کرده و تانک‌ها و تسلیحات پیشرفته ما نباشد، حتماً دشمن به چشم طمع به ما نگاه خواهد کرد، خاطرنشان کردند: آمریکایی‌ها که هیمنه دروغین برای خودشان بافتند، قدرتشان به علم و تسلیحات پیشرفته آن‌ها برمی‌گردد که راحت عراق و افغانستان را اشغال و صدها جنگ برپا می‌کند و همین روزها برخلاف قوانین بین‌المللی به سوریه حمله می‌کنند.

آیت‌الله اعرافی افزودند: اگر در قدرت نرم و سخت قوی و در برابر دشمنان شجاع و مقاوم و شیر نباشیم این گرگ‌ها ما را خواهند خورد.

اشکالات دادگستری و امور قضایی:

* نوبت قریب یک سال رسیدگی به پرونده زیبنده دادگستری ما نیست

امام‌جمعه میبد با قدردانی از زحمات و تلاش‌های مسئولین امور قضایی و دادگستری و امنیتی شهرستان میبد گفتند: کارهای خوبی در شهرستان میبد از سوی مسئولین دادگستری و قضایی و امنیتی انجام‌شده است اما چند اشکال وجود دارد که به این‌ها برنمی‌گردد و در استان و کشور باید بیشتر به آن توجه کنند.

آیت‌الله اعرافی اظهار داشتند:

1- اشکال اول نوبت رسیدگی به پرونده‌های کیفری و قضایی است؛ بر اساس اطلاعات رسیده، رسیدگی به یک پرونده گاهی نزدیک به یک سال طول می‌کشد که زجرآور و مایه خسارت است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بابیان اینکه این نوبت طولانی قریب یک سال زیبنده دادگستری ما نیست و علت هم کمبود امکانات و قضات است درحالی‌که درآمدهای دادگستری هم خوب است و این مشکل در بخش‌های دوردست ما همچون ندوشن هم زیاد است، افزودند: انتظار می‌رود دادگستری استان نگاه ویژه‌ای به این مسئله داشته و این مشکل را رفع کند.

2- ایشان با تأکید بر توجه ویژه به دعاوی قشرهای متوسط و ضعیف تصریح کرد: از دستگاه قضا انتظار می‌رود عادلانه، سریع، دقیق و مهربانانه با مردم تعامل کنند و راه را برای حل مشکلات قشر ضعیف و متوسط هموار سازند.

3- مدیر حوزه‌های علمیه کشور محور سوم را آسیب‌های اجتماعی و طلاق عنوان کردند و بابیان اینکه از هر چهار ازدواج یک طلاق در برخی از نقاط کشور را فاجعه خواندند و افزودند: طلاق استثنایی است که گاهی ناچارند و اسلام هم آن را کلاً طرد نکرده است اما باید این آسیب اجتماعی به حداقل برسد.

ایشان طلاق را فروپاشی ارکان خانواده و تباه شدن آینده تربیتی و اخلاقی بچه دانستند و اظهار داشتند: علت اصلی این آسیب اجتماعی هم به سبک‌های غلط غربی و توقعات بیجا و عدم رعایت نکات اسلامی در خانواده‌ها برمی‌گردد.

* افزایش طلاق زنگ خطری برای استان و میبد

حضرت آیت‌الله اعرافی، افزایش طلاق در کشور را زنگ خطری برای استان یزد و شهرستان میبد خواندند و با تأکید بر صیانت از خانواده گفتند: آینده بچه و خانواده ما به این است که خانه‌ها امن، آباد، سالم و اخلاقی باشد و تحت تأثیر فسادهای پخش‌شده در فضاهای ظاهری و مجازی قرار نگیرد.

رئیس جامعه المصطفی العالمیه بابیان اینکه در سال 93 در شهرستان میبد 20 طلاق انجام شد که این آمار در سال 94 با رشد صد و چهل درصد به 48 طلاق رسید اظهار داشتند: در سال 95 هم از 680 ازدواج 80 مورد آن به طلاق انجامید که بیشتر این طلاق‌ها را غیربومی‌ها شامل می‌شوند.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور خاطرنشان کردند: بحث‌های مشاوره‌ای دادگستری و بهزیستی که درمیبد راه افتاده‌اند و ملاحظات دینی و اخلاقی که از سوی دفتر و حوزه انجام می‌گیرد امیدواریم: خانه‌ها قرص و تربیت‌ها ایمانی و اسلامی شود و اختلافات عادی که با صبوری به خوشی و سعادت می‌تواند منجر شود به طلاق نمی‌انجامد و مسئولین در پی گیری این مسائل جدی باشند.

* روحانیت اعتکاف را عمق و پیام‌های آن را منعکس کنند

آیت‌الله اعرافی با اشاره به برگزاری مراسم باشکوه و معنوی اعتکاف هم گفتند: خدا را شاکریم که به ملت و جوانان رشید ما این توفیق را داد که این سنت خوب و آسمانی را احیا کنند.

امام‌جمعه میبد بابیان اینکه قریب یک‌میلیون نفر از جامعه ما که بخش زیادی از آن‌ها جوانان و پسران دانش‌آموز و دانشجو هستند در مراسم اعتکاف در قریب 5 هزار مسجد در سراسر کشور شرکت کرده‌اند افزودند: اعتکاف از سنت‌های بزرگی بود که پیامبر ما را به آن دعوت کرد.

خطیب جمعه میبد با تشکر از همه‌کسانی که به شکل مردمی و خودجوش یا از طریق مسئولین کمک شدند تا این مراسم را باشکوه برگزار شود گفتند: در شهرمیبد هم قریب 3 هزار و 75 نفر از خواهران و برادران در بیش از 27 مسجد و پایگاه اعتکاف حضور یافتند که این آمار نسبت به سطح استان در جایگاه اول قرار دارد که این نشان‌دهنده شوق معنوی است که در جامعه ماست.

ایشان با قدردانی از روحانیون، مداحان، هیئت‌امنا، دستگاه‌های تبلیغاتی، مساجد و معتکفین تصریح کرد: همه مسئولین و روحانیون باید اعتکاف را عمق ببخشند و پیام این دوره را در همه زندگی فردی، اجتماعی و خانوادگی منعکس کنند.