معاون امور صنفی وزارت صنعت، معدن و تجارت:

اصناف باید بر قوانین صنفی مسلط باشند

نخستین اجلاس عمومی اصناف استان یزد با حضور معاون امور اصناف وزارت صنعت، معدن و تجارت، فرماندارمیبد، رؤسا و نایب‌رئیسان اتاق اصناف شهرستان‌های استان یزد، معاون مدیرکل سازمان صنعت، معدن و تجارت، رئیس بسیج اصناف استان، هیئت‌رئیسه اتاق اصناف مرکز استان یزد و برخی از مدیران اجرایی اتاق اصناف در شهرستان میبد برگزار و در جهت رفع مشکلات و چالش‌های اصناف بحث و تبادل‌نظر شد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری میبد، معاون امور اصناف وزارت صنعت، معدن و تجارت اصناف در این اجلاس گفت: اصناف باید بر قوانین صنفی مسلط باشند و هیئت‌مدیره‌ها دانش و اطلاعات خود را درزمینهٔ قوانین صنفی و وظایف و اختیارات اتحادیه‌ها افزایش دهند.

سید قاسم گل گواهی با اشاره به جلوگیری از ورود کالای قاچاق به بازار گفت: واحدهای صنفی مکلف‌اند برای جلوگیری از کالای قاچاق، خرید کالا را بر اساس برگ خریدهای رسمی و قانونی انجام دهند.

گل گواهی همچنین با اشاره به قانون برنامه توسعه ششم گفت: دستگاه‌هایی که از سازمان میراث فرهنگی جهت امور فعالیت و ارائه خدمات مجوز دریافت می‌کنند از قانون نظام صنفی مستثنا هستند.

نائب رئیس اتاق اصناف استان در حاشیه این نشست گفت: مشکلات اصناف مشکلات عدیده‌ای است و ما در رابطه با دارایی، شهرداری و ارگان‌های دیگر و در نداشتن همه واحدهای صنفی مشکل‌داریم.

حسنی بابیان اینکه عمده مشکلات اصناف با توجه به رکود بازار مشکل دارایی است افزود: اصناف نه‌تنها مالیاتشان کم نشده است بلکه بیشتر هم شده است درآمدها کم و رکود بازار زیاد شده است.

وی تصریح کرد: ما از دولت انتظار داریم که وضعیت اصناف را در نظر بگیرند و روشی بیندیشند که مالیات به‌حق از اصناف گرفته شود.

حسنی گفت: چرا وقتی‌که درآمد ما کم است هرسال مالیات و دارایی و عوارض شهرداری باید بیشتر شود.

فرماندارمیبد نیز در این اجلاس یک‌روزه عمومی اصناف بر توسعه و به‌روز شدن فعالیت‌های صنعت، معدن و تجارت تأکید کرد و گفت: در بحث‌هایی مثل مبارزه با قاچاق باید کار شود و باید رقابت‌های مثبت و ارزنده‌ای داشته باشیم و دیدگاه و نگاه خود را در نوع بازاریابی تغییر دهیم.

حسین فلاح ضمن تأکید بر ظرفیت شهرستان میبد در رونق گردشگری و جذب توریست گفت: باید با فراهم کردن امکانات لازم در راستای جذب توریست و گردشگران، فرهنگ ملی و اسلامی را هم به آنان معرفی کنیم.

فرماندارمیبد در پایان‌بر ایجاد یک بازار کامل و جامع در شهرستان میبد، سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف و جهت‌دهی به رونق بازار تأکید کرد.

3200 واحد صنفی پروانه دار و 22 اتحادیه صنفی در شهرستان میبد وجود دارد.