کلنگ بزرگ ترین نیروگاه خورشیدی کشور درمیبد به زمین خورد

با حضور فرماندار، نماینده مردم تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسئولین استان و شهرستان میبد، کلنگ نخستین نیروگاه خورشیدی در زمینی به مساحت 15 هکتار در جاده ندوشن به زمین زده شد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری میبد، فرانک بین از شرکت کرولوس سولار مونیخ آلمان در حاشیه این مراسم گفت: فاز اول این پروژه دریک صد مگاواتی و با 12 میلیون یورو سرمایه‌گذاری تا پایان امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

فرانک بنه مدیر شرکت کرولوس سولار مونیخ آلمان افزود: فاز دوم این پروژه به‌عنوان بزرگ‌ترین پروژه نیروگاه خورشیدی کشور در سطح 135 هکتار و در 100 مگاوات با سرمایه‌گذاری وسیع بلافاصله در سال آینده آغاز خواه شد.

وی تصریح کرد: یکی از ویژگی‌های این پروژه ایجاد اشتغال در منطقه است و نیروگاه خورشیدی میبد زمینه اشتغال 500 نفر به‌صورت مستقیم و حدود 3 هزار نفر به‌صورت غیرمستقیم را فراهم خواهد کرد.

فرانک بین گفت: یکی از دلایلی که ما استان یزد و شهرستان میبد را برای اجرای این پروژه عظیم انتخاب کردیم این است که استان یزد دارای پتانسیل‌های خیلی بالا برای نیروگاه خورشیدی است و شهرستان میبد دارای نیروی انسانی باتجربه، کارآمد و دانش روز است و قرار است از نیروهای دانشگاهی و محلی در این پروژه استفاده شود.

وی یادآور شد: یکی دیگر از بحث‌ها امروز بحث پدافند غیرعامل است و با راه‌اندازی این نیروگاه، وابستگی منابع انرژی از محل‌های مختلف اتفاق می‌افتد و در کنارش انرژی سبز و حفظ محیط‌زیست صورت می‌گیرد.

 فرانک بن گفت: به امید خدا اگر نیروگاه صد مگاواتی خورشیدی درمیبد به بهره‌برداری برسد توانایی نیاز کل شهرستان میبد یعنی جمعیت بین 80 تا 100 هزارنفری را تأمین خواهد کرد.

فرماندارمیبد هم با تشریح ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های شهرستان میبد به‌ویژه در حوزه منابع عظیم خورشید و نقش بستن آن از دیرباز در ظروف میبدی‌ها گفت: امروز نماد خورشید خانم میبد که نشانه هفت‌آسمان خودنمایی می‌کند و این چرخش امروز به مرحله‌ای رسیده است که ما با راه‌اندازی نیروگاه خورشیدی از این منابع عظیم به نحو مطلوب استفاده کنیم.

نماینده مردم میبد و تفت در مجلس شورای اسلامی هم این حرکت شهرستان میبد در چرخه انرژی خورشیدی را تحسین کرد و افزود: برای اجرایی شدن این پروژه به‌تمام‌معنا حمایت می‌کنیم و موانع قانونی را از پیش روی این پروژه خواهیم برداشت.