رئیس اداره کاهش خطر در حوادث و بلایای استان:

برای کاهش حوادث ترافیکی باید سبک زندگی را تغییر دهیم

فرماندارمیبد در نخستین جلسه شورای سلامت شهرستان میبد، حوادث ترافیکی را مهم‌ترین معضل این شهرستان خواند و خواستار تدبیری مناسب برای مهار این حادثه دل‌خراش که سالانه ده‌ها شهروند این شهرستان را به کام مرگ می‌کشاند و خانواده‌ها را عزادار می‌کند شد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری میبد، رئیس اداره کاهش خطر در حوادث و بلایا استان در این جلسه با اشاره به آمار بالای حوادث ترافیکی، شهرستان میبد را دومین شهر ازلحاظ وقوع حوادث ترافیکی استان عنوان کرد و گفت: ایجاد زیرساخت‌های لازم، توسعه آموزش برای ارتقاء فرهنگ ترافیک به‌خصوص در جوانان و دانش آموزان و اعمال قانون در این زمینه بسیار مهم است.

دکتر حسن جان فدا افزود: با بررسی سیاست‌های تشویقی و تنبیهی و زمینه ارتقاء فرهنگ ترافیک، دانشگاه علوم پزشکی بر این باوراست که با همکاری تمامی دستگاه‌ها در این زمینه درمیبد بتواند آموزش‌های لازم به‌خصوص درزمینهٔ پیشگیری از حوادث ترافیکی را اعمال کند تا در این زمینه ما شاهد کاهش حوادث ترافیکی درمیبد باشیم.

جان فدا در ادامه مهم‌ترین عوامل مرگ‌ومیر در کشور به‌ویژه استان یزد را وقوع بیماری‌های غیر واگیر و در رأس آن بیماری‌های قلبی، سرطان‌ها و در مرحله سوم حوادث ترافیکی برشمرد و گفت: موضوعی که امروز شورای سلامت در دستور کار داشت حوادث ترافیکی درمیبد و پیشگیری از حوادث ترافیکی با محوریت آموزش به جوانان است.

رئیس اداره کاهش خطر در حوادث و بلایا استان یزد نیروی انسانی، جاده و خودرو را سه عامل مهم در وقوع حوادث ترافیکی برشمرد و تصریح کرد: بین 70 تا 90 درصد علت حوادث ترافیکی عامل انسانی و تا 30 درصد هم عوامل جاده‌ای‌ است.

وی بابیان اینکه مهم‌ترین رکن در وقوع حوادث ترافیکی بحث رفتاری است گفت: ما نیاز داریم سبک زندگی مردم تغییر کند و آموزش‌های ترافیکی در مردم نهادینه شود و مردم از شکل شهرنشین به شهروند برسند چراکه اکثریت مردم ما شهرنشین هستند تا شهروند و شهروندی حقوقی دارد که مردم باید آموزش آ حوادث ترافیکی کاهش خواهد یافت.