به گزارش روابط عمومي فرمانداري شهرستان ميبد :  در اين جلسه فلاح معاون فرماندار ميبد در ابتدا ضمن خير مقدم به جواديان زاده مدير كل امور اجتماعي و هيات همراه و تبريك ايام ولادت علي بن موسي الرضا (ع) با اشاره به اينكه اين اولين جلسه كميته  بيماريهاي خاص در شهرستان ميبد هست آرزوي توفيق نمود كه حاصل خوبي براي مردم شهرستان داشته باشه .

سيد محسن فلاح اشاره داشت : مركز ژنتيك ميبد در منطقه جنوب شرق قرار گرفته در بخش هموفيلي كار خواهد كرد و ما بايد در جهت بحث پيشگيري بويژه پيشگيري از معلوليتها گام برداريم . وي از پتانسيل مراكز و موسسات خيريه در شهرستان تقدير نمود و  با اشاره به موفقيت در برگزاري برنامه حمايت از بيماران خاص در شهرستان ميبد كه با حضور گروه هنري فيتيله ها انجام شد خواستار برگزاري اين گونه برنامه هاي هنري در جهت كمك به افراد نيازمند شد .

وي خواستار روشن شدن وضعيت معلوليتها و علل آن در شهرستان شدند و از مراكز مسئول خواستند اين امر را به صورت جدي دنبال نمايند

جواديان زاده مدير كل اجتماعي استانداري نيز  در اين جلسه با اشاره به تشكيل جلسه كميته بيماريهاي خاص در شهرستانها عمدتا با هدف بسيج ظرفيتهاي بومي و محلي شهرستانها در جهت حل و فصل مشكلات بيماران خاص بوده گفت : هر شهرستاني داراي ويژگيهاي خاصي دارد كه نوع مديريت بيماران خاص را در آن شهرستان مشخص و از شهرستانهاي ديگر متمايز مي كند .

جواديان افزود : بر اساس تجربه مديريت بيماران خاص در كشور به اين جمع بندي رسيده اند كه مديريت بومي و محلي شهرستانها جواب بهتري به ما خواهد داد . به جاي تصميم گيري در مراكز براي استان و شهرستانها از ابتداي امسال ابلاغ شده كميته بيماريهاي خاص در شهرستانها به رياست فرمانداران تشكيل شود .

شهرستان ميبد يكي از شهرستانهاي توسعه يافته و برخوردار كشور است كه در تقسيم بندي ها ارائه شده از شهر هاي برخوردار است با شهرنشيني بسيار بالاست .  در اين راستا ميبد بايد واقعا يك الگو بشود و يك مدلي را براي شهرستانهاي ديگر ارائه دهد .

وي ادامه داد : بايد در اين خصوص مستند سازي شود و اين امر به كشور ارائه شود تا ساير شهرستانها نيز از اين شيوه استفاده نمايند . بيماريهاي خاص همانگونه كه از نام آن پيداست بيماريهاي خاص است و براي پيشگيري  و درمان آن نياز به يك خيزش اجتماعي دارد و نياز مبرم به هماهنگي فكري و هم افزايي اجتماعي بين گروهها دارد .

ما به ميبد به عنوان يك مدل و پايلوت نگاه مي كنيم و انتظار اين است كه واقعا از همه ظرفيتها استفاده شود ، رسانه ها ، سازمانهاي مردم نهاد ، ظرفيتهاي خوب خيري كه وجود دارد اينها همه بايد در يك هماهنگي و با يك سياست گذاري كه توسط اين كميته ارائه مي شود در يك راستاي مشخص همه انرژي ها را متراكم نمائيم و معطوف كنيم تا بتوانيم به هدف نهايي برسيم و اثر گذار باشيم .

طبق آمار 100 نفر بيمار خاص در شهرستان ميبد وجود دارد كه اينها عمدتا نياز به يكسري حمايتهاي خاص دارند . با هماهنگي اين كميته تا آنجايي كه مقدور هست ارتباط و نياز آنها به مركز استان كم كنيم .

بيماران خاص نيازمند برخي حمايتهاي اجتماعي نيز هستند همانند نشاط اجتماعي ، شاداب بودنشان ، فعال بودن در اجتماع عدم به انفعال كشيده شدنشان توسط بيماري خاص ، اشتغال حتما ديده شوند . انتظار مي رود چهار جلسه براي اين كميته در نظر گرفته شود و تشكيل گردد و هر فصلي يك جلسه داشته باشيم  . نظرات و پيشنهادات مطرح شده در جلسات به استان ارسال شود .

مركز ژنتيك ميبد يك نقطه قوت براي شهرستان و استان است ظاهرا تلاطم هايي در جابجايي مديران داشت كه بايد مسئولان شهرستان ميبد كاملا حامي اين مركز باشد . و اين مركز را بايد تقويت كرد .