بخشدار مرکزی میبد:

بازارچه تاریخی رکن‌آباد احیاء می‌شود

محمد شیبانی بخشدار مرکزی میبد از بازآفرینی و احیاء بازارچه قدیمی و تاریخی روستای شهیدپرور رکن‌آباد خبرداد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری میبد؛ شیبانی با اشاره به رویکرد دولت دوازدهم در توجه به ارزش‌های تاریخی و میراث فرهنگی و گشایش‌های لازم در جهت توسعه صنعت گردشگری گفت: پس از امضا قرارداد بر جام، قدم‌های بزرگی در این دو حوزه در استان یزد برداشته شد که ازجمله می‌توان به ثبت جهانی بافت تاریخی شهر یزد اشاره کرد.

بخشدار مرکزی میبد تصریح کرد: با همین رویکرد شهرهای تاریخی دیگر استان یزد هم برای اینکه از قافله عقب نمانند و بتوانند از مواهب فضای جدید ایجادشده در حوزه میراث فرهنگی استفاده نمایند، طراحی و اجرا پروژه‌هایی را در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری آغاز کرده‌اند.

وی گفت: ازجمله این پروژه‌ها در شهرستان میبد و در بخش مرکزی، پروژه بازارچه قدیمی رکن‌آباد است که در سه فاز و با هزینه 5/1 میلیارد تومان از محل بودجه دهیاری‌ها انجام خواهد شد.

شیبانی افزود: بازآفرینی این پروژه شامل جداره سازی، ساخت ساباط و تویزه، کف سازی و اصلاح تأسیسات مستقر در محل خواهد بود.

بخشدار مرکزی میبد، احیاء کاربری اماکن تاریخی را یکی از روش‌های مهم حفظ میراث فرهنگی و بافت‌های تاریخی ارزشمند کشور خواند و افزود: صیانت از بافت تاریخی 700 هکتاری ثبت‌شده میبد، مستلزم سرمایه‌گذاری و داشتن برنامه و هدف منسجم است.

شیبانی خاطرنشان کرد: در طرح بازآفرینی بازارچه رکن‌آباد به احیاء کالبد و هم به روح و کاربری بنا توجه ویژه‌ای شده است.

بخشدار مرکزی میبد بابیان اینکه بسیاری از آثار به‌جامانده تاریخی شهرستان میبد به‌ویژه، 700 هکتار بافت تاریخی شهرستان، به دوران آل مظفر (قرن هشتم هجری) تعلق دارد افزود: از این نظر در کشور کم‌نظیر و حتی بی‌نظیر است و اخیراً نیز پویش‌هایی در جهت ثبت جهانی بافت تاریخی شهرستان میبد آغاز گردیده است.