اوباما تیم سیاست خارجی و نظامی خود را معرفی می کند
به گزارش مطبوعات آمریکا، هیلاری کلینتون رقیب انتخاباتی باراک اوباما، صبح روز دوشنبه رسما به عنوان وزیر امور خارجه او معرفی خواهد شد.         
همچنین گزارش شده که باراک اوباما در کنفرانس خبری روز دوشنبه در شهر شیکاگو، رابرت گیتس، وزیر دفاع فعلی آمریکا را در سمت خود ابقا خواهد کرد.
روز یکشنبه، سیاستمداران جمهوریخواهی مانند سناتور ریچارد لوگر از انتصاب هیلاری کلینتون و رابرت گیتس به پست های حساس وزارت خارجه و وزارت دفاع استقبال کردند.
آن طور که رسانه های گروهی آمریکا گزارش می دهند، سمت مهم رئیس شورای امنیت ملی در دولت باراک اوباما، در اختیار ژنرال بازنشسته جیمز جونز قرار خواهد گرفت.
ژنرال جونز به حزب خاصی وابسته نیست. او در گذشته فرمانده کل نیروهای پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) بوده است و در حال حاضر مورد احترام اکثر دموکرات ها و جمهوریخواهان است.
آن طور که مطبوعات آمریکا خبر داده اند، باراک اوباما قصد دارد که سوزان رایس، از مقام های سابق وزارت امور خارجه آمریکا، را به عنوان سفیر آینده این کشور در سازمان ملل متحد منصوب کند.
سوزان رایس هرچند آفریقایی تبار است با کاندولیزا رایس، وزیر امور خارجه فعلی آمریکا نسبتی ندارد. او از مشاوران و دستیاران نزدیک باراک اوباماست.
همچنین گزارش شده است که باراک اوباما در کنفراس خبری صبح دوشنبه اریک هولدر را به عنوان وزیر دادگستری آینده آمریکا معرفی خواهد کرد.
آقای هولدر در تاریخ آمریکا نخستین آفریقایی تبار است که به این پست منصوب خواهد شد. او در دهه 1990 میلادی یعنی در دوره ریاست جمهوری بیل کلینتون، معاون وزیر دادگستری بود.
بر اساس گزارش ها، ژانت ناپولیتانو، فرماندار ایالت آریزونا، قرار است که در کنفرانس خبری دوشنبه به عنوان وزیر امنیت ملی در دولت آقای اوباما معرفی شود.
اما ناظران انتصاب قریب الوقوع هیلاری کلینتون به سمت وزیر امور خارجه دولت باراک اوباما را بسیار مهم ارزیابی کرده اند، به خصوص که خانم کلینتون در جریان مبارزات انتخاباتی امسال بارها باراک اوباما را به بی تجربگی در امور سیاست خارجی متهم کرده بود.
در همین رابطه، روزنامه نیویورک تایمز گزارش داده است که انتصاب هیلاری کلینتون به سمت وزارت خارجه بعد از آن انجام شده که همسر او بیل کلینتون موافقت کرد تا اسامی بیش از 200 هزار تن از افراد و سازمان هایی که به بنیاد خانواده کلینتون کمک نقدی کرده اند را منتشر کند.
بنیاد کلینتون که در شهر نیویورک آمریکا مستقر است، سالانه میلیون ها دلار از افراد سرشناس داخلی و خارجی جمع آوری و وجوه کلانی صرف طرح هایی از جمله مبارزه با بیماری ایدز و بهبود سطح آموزشی جوانان در سراسر جهان انجام می دهد.
آن طور که نیویورک تایمز گزارش داده است، اسامی حامیان مالی بنیاد کلینتون تا پایان سال میلادی جاری منتشر خواهد شد تا از بروز هر گونه تضاد منافع در عملکرد آتی هیلاری کلینتون و فعالیت های خیریه همسرش جلوگیری شود.