هویت میبد را جهانی کنیم
امام جمعه میبد در همایش راهکارهای جهانی شدن صنعت زیلو که صبح امروزدر فرمانداری میبد برگزار شد گفت : زیلو یکی از هویت های تاریخی استان و شهرستان است که احیا آن موجب معرفی استان و شهرستان به دنیا است.
اعرافی گفت : گره گشایی از این صنعت و بازسازی و اقتصادی کردن آن از اولویتهای کار مسئولین باشد .
وی افزود: آموزش و پژوهش , تحقیقات و تبلیغات سه اصلی است که در صنعت زیلو نیاز به توجه دارد تا این صنعت بتواند به جایگاه اصلی خود دست یابد. حضور در نمایشگاههای داخلی و بین المللی، ایجاد رشته تحصیلی زیلو ، چاپ بروشور و فرهنگ نامه زیلو ، نمادسازی ، تبلیغات در نشریه های محلی و استانی و صدا و سیما و در نهایت برگزاری جشنواره زیلو و تلاش جهت ثبت در یونسکو از اهدافی که رسیدن به آن , این صنعت را شکوفا خواهد کرد .
رئیس سازمان میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان در این نشست گفت : زیلو معرف میبد است و تلاش می کنیم مهر اصالت این صنعت را از یو نسکو دریافت کنیم. پایگاه پژوهشی میبد نیز برای تهیه کتابی در خصوص زیلو اقدام خواهد کرد .
در ادامه معاون میراث فرهنگی استان گفت : فعالیتهای بسیاری جهت رونق صنعت زیلو صورت گرفته است از جمله می توان از شرکت در نمایشگاه فرش عمان ، رایزنی با ایران خودرو برای استفاده از زیلو برای پوشش صندلی خودروهای تولیدی این شرکت ، نام برد.
وی افزود نام گذاری یکی از میادین شهر با همکاری شورای شهر با نام زیلو صورت خواهد گرفت.
در ادامه زیلو بافان و مسئولین شهرستان در خصوص مشکلات این صنعت و راهکارهای حل آن به بحث و تبادل نظر پرداختند.