خطیب جمعه میبد:

همه باید در راهپیمای روز قدس به‌عنوان وظیفه شرعی شرکت کنند

آیت‌الله اعرافی با به رخ کشیدن ایستادگی رهبر عظیم الشان و مواضع رشیدانه و حکیمانه او تصریح کردند: این تحریم‌ها و تهدیدهای شما به‌جایی نخواهد رسید و به برکت شب‌های قدر و ماه مبارک رمضان و قدس پرافتخار، طعم شکست را بیش از گذشته خواهید چشید.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری میبد به نقل از میبد آدینه، امام‌جمعه میبد در خطبه‌های نماز جمعه این هفته با اشاره به شرایط خاص منطقه، سفر رذیلانه ترامپ رئیس‌جمهور امریکا به عربستان سعودی را یکی از مسائل هفته‌های اخیر خواندند و گفتند: سفری که در آن عیاشی، غارت ثروت ملت‌های مسلمان، جمع‌کردن انسان‌های وابسته برای لطمه زدن به اسلام و انقلاب، ایجاد امنیت برای اسرائیل، یاوه‌گویی‌های خنده‌آور سران سعودی علیه ایران بود.

حضرت آیت‌الله اعرافی بابیان اینکه سران تروریسم جهانی و بین‌المللی و آدم‌هایی که دستشان در خون ملت‌ها و غارت منابع آلوده است و سرخط غارت ملت‌ها و خونریزی در جهان به دست آن‌ها رقم می‌خورد، تصریح کردند: این‌ها جمع شدند و از حقوق بشر، کنترل جبهه مقاومت و مبارزه با تروریسم و امثال آن‌ها حرف می‌زنند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کردند: در کنار آن در روزهای اخیر شاهد مصوبه جدیدی در کنگره امریکا بودیم که تحریم‌های جدید علیه ایران به نام مقابله با اقدامات بی‌ثبات کننده ایران با اکثریت بالایی به تصویب رساندند که قطعاً این مصوبه نقض بر جام است.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور افزودند: مسئولان باید این مصوبه علیه ایران را به‌عنوان نقض بر جام دنبال کنند.

ایشان ضمن محکوم کردن حادثه تروریستی مجلس و حرم امام راحل گفتند: دشمنان هم در این حادثه تروریستی از غفلت استفاده کردند و در تهران وارد عملیات تروریستی شدند که عده‌ای از عزیزانمان ازجمله روحانی عزیز که بنده با او سابقه رفاقت داشتم به شهادت رساندند.

رئیس جامعه المصطفی العالمیه با اشاره به این حرکت زشت و توسعه تروریست به همه کشورهای منطقه اظهار داشتند: تروریست‌ها با توجه به اینکه دستشان از ایران کوتاه بود تلاش کردند خلل و رخنه‌ای در ایران ایجاد کنند که موفق هم نخواهند شد.

امام‌جمعه میبد خاطرنشان کردند: این حرکت‌های کور تروریستی عکس‌العمل آن‌ها در برابر پیروزی‌های بزرگی جبهه مقاومت در عراق و سوریه است.

آیت‌الله اعرافی با اشاره به نقشه آمریکایی‌ها و سعودی‌ها در ایجاد فاصله بین خط مقاومت و پشتوانه جبهه مقاومت در عراق و سوریه تصریح کردند: آمریکایی‌ها و سعودی‌ها طراحی کرده بودند که منطقهٔ بزرگی بین خط مقاومت و پشتوانه آن‌ها دست تروریست‌ها باشد اما این نقشه خطرناک آن‌ها به دست الحشدالشعبی و جریان مقاومت در سوریه و عراق شکست خورد.

خطیب جمعه میبد مانور سعودی‌ها بر سفر ترامپ به ریاض و پیدا شدن اختلافات و روی خوش نداشتن پاکستان را از دیگر شکست‌های سعودی‌ها برشمرد و گفتند: عربستان سعودی و جبهه ظلم و ستم و غربی و تروریستی با ایجاد اختلافات درون خود شکست دیگری را تجربه کردند.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور یادآور شدند: در کنار این‌ها سعودی‌ها و پشتوانه‌های آن‌ها در یمن احساس شکست می‌کنند چراکه قدمی روبه‌جلو برنداشتند و علاوه بر این‌ها سعودی برای اولین بار دچار مشکلات جدی اقتصادی و امنیتی جدی در داخل کشور خود شده‌اند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تأکید بر اینکه در قصه بحرین و عراق هم پیشرفتی نداشته‌اند و لبنان هم جبهه مقاومت استوار و قوی بر روی پاهای خود ایستاده است افزودند: این زنجیره حوادثی است که جبهه عبری، عربی، غربی را دچار یاس و سرخوردگی کرده است.

آیت‌الله اعرافی بابیان اینکه سعودی‌ها امروز برای مقابله بایاس و سرخوردگی‌شان دست‌به‌کارهایی می‌زنند تصریح کردند: آن‌ها تلاششان این بود که در داخل ایران ایجاد ناامنی کنند اما بدانند زنجیره شکست‌های آن‌ها به فضل خدا استمرار پیدا خواهد کرد.

ایشان افزودند: در روز قدس و عید فطر هم دشمنان حضور و همبستگی و شکوه ملت ایران را همانند انتخابات خواهند دید.

رئیس جامعه المصطفی العالمیه با به رخ کشیدن ایستادگی رهبر عظیم الشان و مواضع رشیدانه و حکیمانه او تصریح کردند: این تحریم‌ها و تهدیدهای شما به‌جایی نخواهد رسید و به برکت شب‌های قدر و ماه مبارک رمضان و قدس پرافتخار، طعم شکست را بیش از گذشته خواهید چشید.

حضرت آیت‌الله اعرافی گفتند: از مسئولان هم انتظار می‌رود در قصه بر جام به وظیفه خود عمل و این نقض‌ها را دنبال کنند تا جبهه فرهنگی، ارزشی درون کشور با همراهی، خطوطی که رهبری عظیم الشان بیان کردند استوار شود.

* آنچه با اسناد 2030 مرتبط بود در شورای عالی انقلاب فرهنگی باطل شد

امام‌جمعه میبد بابیان اینکه در دیگر مسائل هم باید جدی‌تر باشیم یادآور شدند: آنچه با اسناد مرتبط با 2030 بود، در شورای عالی انقلاب فرهنگی لغو شد، اما برای آینده باید هوشیارتر بود و دقیق‌تر عمل کرد.

ایشان افزودند: ما باید با هویت ملی، انقلابی و اسلامی و بر اساس ارزش‌های دینی خودمان باروی باز و قدی افراشته و با شجاعت در عرصه فرهنگی دنیا حضور پیدا کنیم و حرف‌های خودمان را جدی، دقیق و درست بگوییم و منفعل نباشیم.

خطیب جمعه میبد خاطرنشان کردند: این فرهنگ باید در نظام اداری و مسئولین ما تقویت شود تا در آینده شاهد این نوع مسائل نباشیم.

* راهپیمایی روز جهانی قدس

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بر حضور گسترده و باشکوه مردم در راهپیمایی روز جهانی قدس هم تأکید کردند و گفتند: روز قدس باید سینه سپر و شجاعت بالا و سد پولادین ملت تجلی پیدا کند تا دشمن بداند ما در برابر ناامنی، همه در کنار هم قرار می‌گیریم و ملت ایران با پیروی از رهبر خودش در کنار قوای امنیتی، نظامی و انتظامی خواهد بود.

امام‌جمعه میبد همبستگی ملت را مانع نفوذ دشمن به‌صف های جامعه خواند و افزودند: همه باید در راهپیمای روز قدس به‌عنوان وظیفه شرعی شرکت کنند.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور، عید فطر، زکات فطره و راهپیمایی روز جهانی قدس را آزمون‌های باقیمانده ملت ایران در ماه مبارک رمضان برشمردند و افزودند: ملت ایران همانند آزمون‌های انتخابات و صحنه‌های دیگر از این آزمون‌ها هم سرافراز بیرون خواهند آمد.

ایشان رسیدگی به محرومان در کنار کمیته امداد و نهادهای حمایتی در ماه مبارک رمضان را از دیگر وظایف مؤسسات خیریه، مردم و مسئولین خواند و گفتند: فعالیت‌های مؤسسات خیریه در همه قلمروهای ازدواج، تهیه جهیزیه، اطعام و مسکن درخور تحسین است و در ماه مبارک باید پایه‌های این فرهنگ رسیدگی به فقرا تقویت شود.

امام‌جمعه میبد با تسلیت ایام شهادت امیرالمؤمنین علیه‌السلام و گرامی داشت یاد و خاطره همه شهدای اسلام و دفاع مقدس، مدافعین حرم و شهید چمران، حادثه تروریستی اخیر در تهران را محکوم کردند.

* باید کشاورزی و فضای سبز صیانت شود

آیت‌الله اعرافی با گرامی داشت روز جهاد کشاورزی و بیابان‌زدایی و قدردانی از کشاورزان و فعالان در عرصه کشاورزی، منابع طبیعی و مبارزه با گسترش بیابان و بیابان‌زدایی اظهار داشتند: در شرایط زیست امروز بشر مخصوصاً در مناطقی ازاین‌دست که ما زندگی می‌کنیم، باید کشاورزی و فضاهای سبز صیانت و جلوی تخریب آن‌ها گرفته شود.

امام‌جمعه میبد با تأکید بر جلوگیری از هدر رفتن آب و گسترش فضای سبز گفتند: راه حفظ محیط‌زیست سالم، توجه به شاخص‌های زیست‌محیطی و توسعه باغات و اراضی کشاورزی و فضای سبز و بهره‌گیری از شیوه‌های آبیاری نوین است.

امروز شاهد افزایش بیابان و تخریب جنگل‌ها و فضاهای سبز هستیم

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزودند: ما امروز در سطح کشور شاهدیم که روزبه‌روز فضاهای بیابانی افزایش و جنگل‌ها تخریب و فضاهای سبز تبدیل به کویر و بسیاری از شهرهای ما دچار ریز گردها شدند که بخشی از آن به خود مردم و بخش مهم و عمده آن به سیاست‌ها و برنامه ریزان کلان دولت برمی‌گردد.

* جوان امروز شرایط و اقتضائات خاصی دارد

مدیر حوزه‌های علمیه کشور روز بسیج اساتید و روز تبلیغ و اطلاع‌رسانی دینی را تبریک و گرامی داشت و از فعالان در عرصه تبلیغ دینی روحانیون، ائمه جماعات، همه جوانان و فعالان و هنرمندانی که با عرق دینی در جهت تعالی دین و اخلاق و ارزش‌های الهی تلاش می‌کنند تشکر کردند و با اشاره به رسیدن نماز جماعت شهرستان میبد در ماه مبارک رمضان به 200 نماز جماعت، یعنی هر 500 نفر یک نماز جماعت اظهار داشتند: باید روش‌های تعمیق معرفت دینی را تقویت کنیم.

ایشان بابیان اینکه جوان امروز شرایط ویژه و اقتضائات خاصی دارد که باید زبان او را بفهمیم و درک کنیم تصریح کردند: روحانیت و فعالان فرهنگی باید دردها را درست بشناسند و زبان محاوره و گفتگو را تشخیص و شیوه‌های درست برای معادله آسیب‌های دینی، اخلاقی و اعتقادی را پیدا کنند.

امام‌جمعه میبد گفتند: اگر خودمان را به‌روز نکنیم و زبان و سخن ادب و روش و شیوه و منشمان متناسب با نیاز جوامع روز نباشد عقب خواهیم ماند و جامعه به سمت دور شدن از عقاید و اخلاق اسلامی حرکت خواهد کرد.

ایشان در خصوص اصناف هم گفتند: اصناف نقش مهمی در سلامت و ارتقاء و اعتلای جامعه دارد.

* توصیه علی (ع) به تقوا با فرق شکافته

امام‌جمعه میبد در سومین جمعه ماه مبارک رمضان کلام خود را در خطبه دوم خود با چند وصیت از مولی متقیان حضرت امیرالمؤمنین علی بن ابی‌طالب علیه‌السلام آغاز کردند.

حضرت آیت‌الله اعرافی بابیان اینکه چند وصیت از مولا علی (ع) در واپسین روزهای حیاتشان نقل‌شده است افزودند: یک‌جمله‌ای که در همه این وصیت‌ها نخ تسبیح است همان است که در جای‌جای نهج‌البلاغه می‌بینیم و آن توصیه به تقوا با فرق شکافته و در آستانه لقاء خداست. بازهم همان امام است که بارها در نهج‌البلاغه آن‌همه زیبا و شیرین ما را به تقوا فراخوانده است بازهم توصیه به تقوا می‌کند.

خطیب جمعه میبد اظهار داشتند: حتی یکی‌یکی به فرزندانش، جمعی به آن‌ها خطاب به امیر جامعه بشری و در جملگی فرمودند: مردمان بدانید شما تلاش می‌کنید از مرگ رها شوید اما این گریز و فرار شما در حقیقت، شتاب به سمت مرگ است.