مدیرکل میراث فرهنگی استان:

میبد یکی از ظرفیت‌های مهم گردشگری استان محسوب می‌شود

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری استان در چهارمین روز از نوروز که به‌روز میبد نام‌گذاری شده است مسافر یواش تور این شهرستان شد و از تعدادی از بناهای تاریخی و گردشگر پذیر بازدید کرد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری میبد، بازدید از مجموعه برج کبوتر خانه، نارین قلعه، مجموعه کاروانسرای شاه‌عباسی، چاپارخانه، یخچال خشتی، اقامتگاه بوم گردی عمه رباب و بو کن‌های لب خندق بیده ازجمله این اماکن تاریخی بود.

فاطمه دانش شهرستان میبد را یکی از ظرفیت‌های مهم حوزه گردشگری استان یزد عنوان کرد و افزود: چراکه در شهرستان میبد آثار و بناهای تاریخی و فرهنگی پیش از اسلام راداریم که مهم‌ترین این بناها، کهن دژ نارین قلعه بزرگ‌ترین قلعه خشتی جهان است که بعد از گذشت هزاران سال همچنان استوار است.

وی با اشاره به اینکه شهرستان میبد از شاه را های ری کرمان بوده است گفت: به همین خاطر میبد، مجموعه کاروانسرا، چاپارخانه، یخچال خشتی، آب‌انبار را به‌عنوان یک تمدن شهرنشینی در دل خود جای‌داده است و مهمانان و گردشگرانی که به معماری و شهرنشینی علاقه‌مند هستند می‌توانند از این شهر بازدید کنند.

مدیرکل میراث فرهنگی استان، صنایع‌دستی ازجمله زیلو و سفال و سرامیک و کار بافی را از برندهای صنایع‌دستی شهرستان میبد برشمرد و گفت: امیدواریم بتوانیم زیلو را در سال 95 به ثبت جهانی برسانیم.

 وی بابیان اینکه در حوزه سفال و سرامیک، طرح خورشید خانم به‌عنوان طرح شاخص یونسکو ثبت‌شده است گفت: در این زمینه هم شهرستان میبد می‌تواند به‌عنوان برند جهانی مطرح شود.

دانش ایجاد اشتغال و احیاء کار بافی به‌عنوان یکی از صنایع‌دستی درمیبد را هم از مباحث دیگر حوزه صنایع‌دستی و گردشگری خواند و افزود: در این زمینه کارهای خوبی درمیبد صورت گرفته است و بانوان زیادی با ایجاد کارگاه‌های کار بافی، به اشتغال و درآمدزایی مشغول‌اند.