مانور گندزدایی و تزریق کلر نقطه‌ای شبکه‌های آب شرب میبد

مانور گندزدایی و تزریق کلر به‌صورت نقطه‌ای در سطح شهرمیبد نخستین بار با دستگاه پرتابل طراحی‌شده در شرکت آبفای استان (نقاط دارای رنج کلر پایین) با حضور معاون فرماندارمیبد، مدیر کنترل کیفی و بهداشت، معاون بهره‌برداری آبفای استان و مدیر آبفای میبد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری میبد، در این مانور 2 ایستگاه از 5 ایستگاه پیش‌بینی‌شده از طریق دستگاه پرتابل عمل تزریق نقطه‌ای‌ در محل با کمتر از پانزده دقیقه انجام شد.

مدیر کنترل کیفی بهداشت آبفای استان گفت: درجاهایی که به دلیل شکستگی خط یا ازکارافتادن دستگاه کلرزنی و واردکردن چاه‌های جدید به شبکه آب شرب که امکان آلودگی آب وجود دارد عمل گندزدایی و تزریق کلر نقطه‌ای انجام می‌شود.

ابراهیم علی دوست افزود: این دستگاه که برای نخستین بار در شرکت آب و فاضلاب استان طراحی‌شده در دستگاه داخل یک ماشین قرارگرفته و به‌صورت سیار عمل گندزدایی را در تزریق در عمل انجام می‌دهد.

علی دوست گفت: با این دستگاه سیار، در کمتر از پانزده دقیقه شبکه‌ای که کاملاً بدون کلر بود و کلر آزاد باقیمانده صفر بود توانستیم کلردار و به حد 7/ که حد مطلوب کلر آزاد باقیمانده است برسانیم.

وی طراحی و به‌کارگیری این دستگاه را یک موفقیت بزرگ برای شرکت در آبفای استان و هم برای کشور عزیزمان ایران دانست و گفت: با این دستگاه می‌توانیم در محل عمل تزریق را در کمتر از ربع انجام دهیم و آب کاملاً ضدعفونی و گندزدایی شود و هیچ‌گونه مشکلی ازلحاظ شرب نخواهیم داشت.

38 هزار مشترک آب شهری در شهرستان میبد 380 لیتر در ثانیه آب شرب مصرف می‌کنند که در زمان پیک مصرف 190 لیتر در ثانیه این آب از آب انتقالی و بقیه از 8 حلقه چاه این شهرستان تأمین می‌شود.