فرماندارمیبد:

سفال و زیلوبافی دو هنر صنعت مطرح در میان صنایع‌دستی استان است

فرماندارمیبد در گردهمایی تجلیل از صنعتگران عرصه صنایع‌دستی این شهرستان که در فرمانداری این شهرستان و با ضیافت افطاری همراه بود؛ هفته میراث فرهنگی را به هنرمندان و صنعتگران عرصه صنایع‌دستی تبریک و از رویکرد ویژه میراث فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری استان در این حوزه قدردانی کرد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری میبد، حسین فلاح گفت: صنایع‌دستی موضوع مهمی است که در دستور کار میراث استان و شهرستان است که در سال‌های اخیر اقدامات مؤثری در این حوزه انجام‌گرفته است.

فلاح افزود: امیدواریم با لطف و عنایات و تلاشی که در جهت رونق بیشتر صنایع‌دستی خواهیم داشت بتوانیم اقداماتی خوبی در این زمینه انجام دهیم.

فرماندارمیبد سفال و زیلوبافی را دو هنر صنعت مطرح در میان صنایع‌دستی استان عنوان کرد و گفت: خوشبختانه با مصوبه‌ای‌ که در مجلس شورای اسلامی در حمایت از صنایع‌دستی به تصویب رسیده است؛ راهگشای خوبی را برای تسهیل در این زمینه خواهد بود و این نشان‌دهنده اهتمام ویژه دولت و مجلس به صنایع‌دستی است.

حسین فلاح با اشاره به ورود شهرداران بخش‌های ندوشن و بفروئیه به عرصه میراث فرهنگی هم گفت: اقدامات خوبی با همراهی خود هنرمندان و صنعتگران صنایع‌دستی در شکل‌گیری شرکت تعاونی صنایع‌دستی و ایجاد کارگاه گل شویی در شهرستان میبد انجام‌شده است که باعث رونق این حوزه و اشتغال خواهد شد.

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری استان هم در این مراسم نه‌گانه مجلس شورای اسلامی در حوزه میراث فرهنگی را رویکردی جدید در نوآوری، بیمه صنعتگران و رونق بازارچه‌های صنایع‌دستی در حمایت از صنعتگران صنایع‌دستی خواند.

فاطمه دانش یزدی با اشاره به منقوش شدن نمازخانه مجلس شورای اسلامی به زیلوی میبد گفت: مصوبه‌ای در شرف است که تمام ادارات و نمازخانه‌ها منقوش به زیلوی میبد بشود که خود اشتغال و تولید را به همراه خواهد داشت.

وی بابیان اینکه در سال گذشته 162 دوره آموزشی در سطح استان برگزار شد که بیش از 2 هزار نفر آموزش و کارت صنایع‌دستی گرفتند افزود: از این تعداد 70 نفر میبدی بودند.

دانش ایجاد 28 کارگاه آموزشی،30 کارگاه و بازارچه صنایع‌دستی، مشارکت در 65 نمایشگاه گردشگری، اشتغال 300 نفر در صنایع‌دستی شهرستان میبد، اعطای نشان اعتماد به صنایع‌دستی استان، را از دیگر دستاوردهای سال 95 برشمرد.

در این گردهمایی از 15 نفر از پیشکسوتان و هنرمندان صنایع‌دستی میبد با اهداء لوح تقدیر تجلیل شد.