امیدواریم که همه ما حرمت و کرامت و جایگاه والای نماز جمعه را حفظ کنیم .

به گزارش روابط عمومي فرمانداري شهرستان ميبد : امام جمعه میبد در خطبه های آخرین نمازجمعه ماه مبارک رمضان ، روز قدس را روز راهبردی در سیاست بین المللی جمهوری اسلامی عنوان کردند و افزودند: روز قدس برای همه مسلمانان و مقابله با همه مشرکان و ظالمان عالم و فریاد رسای ملت های بیدار در برابر دشمنان غدار است .

به گزارش میبد آدینه ، حضرت آیت الله اعرافی با بیان اینکه امروز در بیش از ۸۰ کشور دنیا پیام قدس منعکس شد و در هزار شهر و صدها روستای میهن مان فریاد ملت ما در دفاع از مردم مظلوم در غزه بلند شد تصریح کردند : روز قدس و سیاست خارجی ما که مبتنی بر دفاع از مظلوم است هم اسلامی و هم ملی است و منافع ایران و جمهوری اسلامی هم با روز قدس و عظمت و شکوه ملی و ایمانی ما با قدس پیوند خورده است .

امام جمعه میبد در بخشی دیگر از بیانات خود با قدردانی ایستادگی دولت در مذاکرات ژنو و مواضع مثبت دولت در حمایت از مردم غزه ، اظهار کردند : انتظار می رود مسئولان و دولت همه این مسیر درست و الهی را طی کنند.

خطیب جمعه میبد با محکوم کردن حملات همه جانبه رژیم کودک کش صهیونییستی به غزه و فلسطین تصریح کردند: فضای آشفته جهان اسلام ، به اسرائیل آسایش داده است که این خیانت را انجام می دهد .

رئیس جامعه المصطفی العامیه خاموشی امواج بیداری اسلامی و قضایایی که در مصر و لیبی اتفاق افتاد را عامل اصلی حملات کشتار مردم غزه از سوی ماشین جنگی اسرایئل دانستند و افزودند : تغییر مسیر بیداری اسلامی و بسته شدن  گذرگاه رفع به روی فلسطینی ها ، شرایط را برای مردم فلسطین سخت تر کرده است .

ایشان تکفیری ها و دشمنان و نادانان را یکی دیگر از آسیب های جبهه مقاومت و سوریه عنوان کردند و افزودند: درگیری های داخلی عراق ، کشورهای اسلامی و تحریم ها و فشارهای که روی جبهه مقاومت انجام شد و خیانت های مزدوران همه باعث شد اسرائیل بتواند اینگونه به مردم غزه ستم کند.

آیت الله اعرافی خاطرنشان کردند: در کنار این ظلم و ستم پشتیبانی و قیحانه امریکا و سکوت عربستان و قدرتهای مزدور منطقه و حمایت پنهانی آنها از اسرائیل موجب شد؛ اینطور زن و بچه های فلسطینی مورد ستم قرار گیرند و باید امت اسلام برای این مصیبت عزای بزرگ بگیریند و همه در برابر این ظلم و ستم بخروشند تا این گروه های تکفیری منزوی شوند و جریانات مزدور به کنار روند و اسلام در صحنه حضور پیدا کند .

امام جمعه میبد با اشاره به راه حل دکترین انقلاب اسلامی در قضایای فلسطین اظهار کردند: یکی از راه حل های منطقی در حل قضایای فلسطین مراجعه به آراء صاحبان اصلی سرزمین فلسطین و برگزاری انتخابات آزاد و تشکیل حکومت با آراء فلسطینیان است و ، اگر امریکا و انگلیس و دیگر اعضای مزدورشان حرف منطق می فهمند باید به این راه حل توجه کنند.

خطیب جمعه میبد ، مقاومت و جهاد ، بیداری و ایستادگی و فریاد رسا علیه اسرائیل با مرگ بر امریکا و مرگ بر اسرائیل را دومین راه حل فلسطین دانستند و افزودند: دولت های منطقه اگر روابط سیاسی ، اقتصادی ، اجتماعی ، توریستی خود ر ا با اسرائیل قطع کنند و بازار را برروی اسرائیل ببندند و کمک اقتصادی ، انسانی و تسلیحاتی  خود را به روی  فلسطینی ها باز کنند اسرائیل نابود می شود.

ایشان خاطرنشان کردند: ایران افتخار می کند که پیرو مکتب پرافتخار اهل بیت عصمت و طهارت است اما در دفاع از مظلوم در کنار هر مسلمانی است و ما بر سر پیمان خدایی ایستاده ایم و اگر همه در این صف قرار بگیرند و روابط  خودشان را با اسرائیل  قطع کنند؛ گفتمان انقلاب اسلامی هم به حساب اسرائیل و هم گروههای تروریست و تکفیری خواهد رسید.

حضرت آیت الله اعرافی تصریح کردند: اگر دنیا بر سر عقل نیاید تا با انتخابات آزاد فلسطین آزاد شود و اگر مزدوران ، سازشکاران و وابستگان بر سر عقل نیایند باز هم ایران اسلامی و انقلاب اسلامی و مقاومت سرافراز در لبنان و فلسطین بدون همه اینها بر همه دشمنان فائق خواهد شد.

عضو شورای انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد: به فضل الهی مقاومت اسلامی با وجود سازش ها و خیانت ها و توطئه ها و تجیهزات اسرائیل ؛ در جنگ های ۲۲ روزه و ۳۳ روزه و چند جنگ نابرابر پیروز شد و امروز هم مردم مظلوم و عزیز غزه با پشتیبانی این راهپیمایی باشکوه و با همت بلند مقاومان و مسلمانان فلسطین بر دشمنان پیروز می شوند .

امام جمعه میبد  در بخش دیگر از بیانات خود با تحلیل شرایط جهان اسلام به بازیگران صحنه اصلی جهان اسلام پرداختند. حضرت آیت الله دکتر علیرضا اعرافی با بیان اینکه بازیگران امروز جهان اسلام چند گروهند افزودند : یکی از مهمترین بازیگران جهان اسلام ، جبهه استکبار و آمریکا و اسرائیل است ؛ دشمنان اصلی که نقشه ها و کینه های قرنها را جمع و امروز برای جهان اسلام انواع توطئه ها و ترفندها را طراحی می کنند.

خطیب جمعه میبد حکومت های وابسته و مزدور منطقه مثل عربستان را دومین بازیگران جهان اسلام دانستند که ابزار دست قدرت های غربی قرار گرفته اند.

ایشان تصریح کردند: جریانات غربگرا و لیبرالیستی و سکولاریستی که در دنیای اسلام هماهنگ با جهت گیری های غربی ها هستند سومین بازیگران هستند که به نقش پلید خود در جهان اسلام می پردازند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشتند: چهارمین بازیگر جهان اسلام جریانات اسلامگرایی هستند که بصیرت کافی ندارند؛ در جهان اسلام بیداری اسلامی راه افتاد هر چند این موج خاموش نشده اما بخاطر فقدان رهبری و فقدان بصیرت کافی گروهایی مثل اخوان المسلمین جریانات اسلام گرا در دام دشمنان قرار گرفتند. مصر قهرمان و انقلابی بخاطر ناآگاهی و عدم بصیرت کافی و برخی جریانات اسلامی در دامن دیکتاتوری های جدید افتادند.

ایشان با بیان اینکه این خط بیداری جریانات اسلامی که می توانست امت اسلام را بیدار کند بخاطر ناآگاهی ها ، غفلت ها و نبود ولایت و رهبری در دام طراحی های دشمنان افتادند و این جریانات ناآگاه ، بی توجه و کم تجربه اسلامی گراها حقایق را به درستی نشناختند افزودند: اینها این اندازه نفهمیدند که در موج های خطر در کنار ایران قرار بگیرند تا ایران مایه نجات آنها شود ؛ اما آنها از گفتمان اسلامی فاصله گرفتند و سقوط کردند در حالی که خط مقاومت در سوریه در کنار ایران ماند و ایران آنها را از سقوط قطعی نجات داد .

رئیس جامعه المصطفی العالمیه پدیده جریانات تکفیری ها و تندروها را پنجمین بازیگر جهان اسلام خواندند و با اظهار تاسف از شرایط موجود افزودند: امروز جهان اسلام مبتلای به جریانات تکفیری و تندروی احمق و خوارج مسلک شده است ؛ کسانی که با ظواهر اسلامی و ریش بلند و مظاهر و شعارهای دینی اما بدون عمق ، به جان مسلمانان افتاده اند .

وی جریان تکفیری را مصیبت بزرگ جهان اسلام دانستند و تصریح کردند: این خیانت پیشگانی که باید امروز در جبهه غزه در برابر اسرائیل صف بکشند ؛ در عراق و سوریه و افغانستان و لبنان به جان امت اسلامی افتاده اند .

آیت الله اعرافی ششمین بازیگر جهان اسلام را سازمانهای بی خاصیت دنیا چه در دنیا اسلام مثل اتحادیه عرب و چه سازمان مل و جامعه بین المللی خواندند و با بیان اینکه سازمانهای بین الملل هم بی خاصیت و گاهی ابزار و مهره دست امریکا و استکبار جهانی است : خاطرنشان کردند : هیچ اعتمادی به آنها نیست همین آژانس هسته ای اگر به مقررات عمل می کرد ایران که تخلفی از خط قرمزهای  از آژانس اتمی نداشته درست تصمیم می گرفتند اما واضح است که گوششان بدهکار حرف امریکاست .

امام جمعه میبد ، انقلاب اسلامی و مقاومت و جریان مقاومت را هفتمین و مهمترین بازیگر  در جهان اسلام بیان کردند و افزودند: جبهه مقاومت و فلسطین از ملت ایران استمداد می گیرد و جان می گیرد ملت بزرگ و رشید ایران همانهایی که امروز این قدس عظیم را آفریدند پشتوانه یک خط نو و آرمان نوین و گفتمان جدید مبتنی بر اسلام در سراسر عالمند و این خط مقاومت شیعه و سنی نمی شناسد اینجا جبهه جنگ با دشمنان اسلام و ظالمان و نظام سلطه جهانی است و همه باید زیر این پرچم جمع شوند.

خطیب جمعه میبد تاکید کردند: این جریان و گفتمان نظام اسلامی از یک سو ، امریکا و اسرائیل و دولت های مزدور و وابسته به غرب از سوی دیگر و سازشکاران جهان اسلام و جریانات تکفیری خشونت بار و تروریستی را در برابر خود دارد ؛ اما جبهه مقاومت باید از روز قدس الهام بگیرد .

حضرت آیت الله اعرافی در ادامه بیانات خود با اشاره به تصمیمات ناپخته و تبعیض آمیز تقسیمات حوزه های انتخابی استان اظهار کردند : این تصمیم ناپخته و تبعیض آمیزی بود که بعضی از دوستان گرفته بودند و از آغاز آن مردم ، جوانان و مسئولان ما قانومند نظر مخالف خود را اعلام کرده بودند .

امام جمعه میبد با قدردانی از تلاش ها و پی گیری های همه مسئولان سیاسی و امنیتی و انتظامی و مردمی و همچنین مسئولان استانی و کشوری در همراهی این مسأله افزودند : این تصمیم بر خلاف عدالت بود و شهرستان میبد با اینهمه شاخص های رشد جمعیتی ، توسعه جغرافیایی ، علمی ، صنعتی ، باید جایگاه شهرستان میبد بعد از مرکز استان محفوظ بماند.

ایشان تصریح کردند: شهری که بالاترین رشد جمعیت را دارا است و در آستانه صد هزار نفری است هضم آن در حوزه های انتخابی دیگر بی عدالتی است و این فریاد رسای همه ماست و تکبیر امروز نمازگزاران روزه دار نشان دهنده همراهی با این نظر است .

خطیب جمعه میبد با بیان اینکه بعنوان یک طلبه و خادم کوچک موضع ام در برابر این تصمیم قاتع و بی برو برگشت است و این خط قرمز ماست تصریح کردند : این خط قرمزهایی است که بر دوستان مجلس و کمسیون شوراها و استاندار و وزارت و مقامات گفته شده است.

ایشان با بیان اینکه ما احساسات کور ناسیونالیستی نداریم اجرای عدالت میان شهرهای جنوبی استان را هم ضروری خواندند و افزودند: باید عدالت در راستای شهرهایی که دارای جمعیت کمتر و در محرومیت قرار دارند هم به اجرا دربیاید.

امام جمعه میبد خاطرنشان کردند: نگاه ما جامع و عاقلانه است و خط قرمز ما اعلام شده است و چند طرح ارائه شده است و باید مصالح شهرهای جنوبی را هم در نظر گرفت .

خطیب جمعه میبد بر هر گونه بی نظمی و ایجاد فضا در شهرستان تاکید کرند و افزودند : اعتراض ما باید قاطع کوبنده و روشن اما در چارچوب قانون و همانگ با مسئولین باشد و از نمایندگان مجلس ، کمسیون شوراها و استانداری انتظار می رود ؛ کلیت را با عدالت ببینند و جایگاه میبد را بعنوان بزرگترین شهر در استان و با معیارهای دانشگاهی و حوزوی ، علمی ،  صنعتی ، جغرافیایی ، رشد جمعتی مورد توجه قرار دهند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در آغاز این خطبه با توصیه نمازگزاران به خواندن دعای ۴۵ صحیفه سجادیه به دعاهای بیست گانه امام سجاد (ع) پرداختند و افزودند: پیشوای ساجدان ما را ۲۰ بار سلام و با حقیقت رمضان و ضرورت امتداد رمضان آشنا میکند سلام های امام آنقدر جذاب و دلرباست که اگر کسی دل به آن دهد به کمال سعادت و معنویت می رسد ؛ بخشی از این دعاها چنین آمده است: درود ما برتو ای ماه خدا ، ای عید اولیای الهی ، ای بهترین همنیشین ، ای بهترین ماه ها ، درود ما برتو ای رمضان ، ای همنشینی که قدرش بلند و فهم آن دردناک است ؛ ای دوستی که آمدنش مسرت انگیز  و رفتنش وحشتناک است ؛ درود ما بر تو ای رمضان ای ماهی که در تو کاهش یافت .

امام جمعه میبد سپس ادامه داد: درود ما برتو ای رمضان ای ماهی که ما را بر شیطان پیروز کردی ، ای دوستی که دروازه های نیکی را به روی ما گشودی ، ای ماهی که در دل مومنان شکوه آفریدی ، از تو خسته نشده ایم این گونه با رمضان باید مانوس بود  ، جوانان عزیز اگر شما دریچه ای از دعای سحر و ابوحمزه ثمالی و قرائت قرآن  را به روی خود گشوده باشید چنان لذتی از رمضان درک می کنید که سختی ها در آن آسان می شود .

خطیب جمعه میبد در ادامه از روحانیون ، هیئت های امنای مساجد و حسینیه ها و مردم که مساجد را در ماه مبارک رونق بخشیدند و مجالس قرآن برپا کردند و اطعام دادند قدردانی کرد .

آیت الله اعرافی با قدردانی از حضور نماز گزاران روزه دار و همه اقشار مردم اعم از زنان و مردان ، جوانان ، بازاریان و کسبه ، فرهنگیان ، روحانیون ، کارگران ، دانش آموزان و دانشجویان و صاحبان صنعت در راهپیمایی روز قدس اظهار کردند : امیدواریم امروز نماز جمعه و جماعت که با حماسه شورانگیز روز جهانی قدس تطهیر شد به روح عید فطر و نماز وحدت بخش عبادی روز فطر بیانجامد .

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه این حماسه حضور شما در طول انقلاب و فریادهای آسمانی دشمنان را زمینگیر کرده است افزودند : امروز حمایت خود را از اسلام و مسلمانان نشان دادید و پرچم اسلام را به احتزاز درآوردید.

خطیب جمعه میبد در ادامه با گرامی داشت روز کارآفرینی و آموزش های فنی و حرفه ای ، آموزش های فنی و حرفه ای در آموزش و پرورش و مراکز تحصیلات تکمیلی را امر مهمی دانستند و افزودند: یکی از راههای ارتقاء مشاغل و توسعه کارآفرینی توجه به رشته های فنی و حرفه ای است .

امام جمعه میبد ، روز مددکاری و اهداء خون را هم گرامی داشتند و خاطرنشان کردند: اهداء خون از وظایف دینی است و انسان می تواند با اهدا بخشی از خون خود ، جان یک انسان را از مرگ حتمی نجات دهد.

ایشان با اشاره به نامگذاری پنجم مرداد ماه روز نمازجمعه اظهار کردند: پنجم مرداد به مناسبت برگزاری اولین نمازجمعه در سطح کشور به امامت مرحوم آیت الله طالقانی روز نمازجمعه نامگذاری شده است و ما افتخار می کنیم که شهرستان میبد از شهرهایی است که از قبل از انقلاب پایگاه نمازجمعه و اقامه نمازجمعه بود و مرحوم آیت الله اعرافی از پیشگامان اقامه نماز در قبل از انقلاب بودند.

حضرت آیت الله اعرافی نمازجمعه را  از شعائر مهم دین اسلام خواندند و افزودند : نمازجمعه کارکردهای عبادی ، تربیتی ، اجتماعی ، فرهنگی و سیاسی دارد و به جامعه ما وحدت و هویت ایمانی و ارتقا بصیرت می بخشد و