فلاح فرماندار میبد:

آلایندگی های صنعتی در میبد متوقف شده است


فرماندار ميبد در مراسم كلنگ زني پارك شهداي حفاظت از محيط زيست با گرامي داشت هفته محيط زيست گفت : زندگي درطبيعت به انسان شادي و طراوت مي بخشد و امروز وجود محيط زيست سالم مرهون تلاش هاي شبانه روزي محيط بانان است .

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان میبد: حسين فلاح با تاكيد بر اينكه بايد درجهت حفظ محيط زيست همه بسيجي وار تلاش كنند گفت:شهرستان ميبد با بيش از 30 واحد كاشي بعنوان قطب توليد كاشي و سراميك اگر به مقوله حفظ محيط زيست و توسعه فضاي سبز توجه نكند شاهد آلايندگي هاي صنعتي مي شويم .

وي تصريح كرد: خوشبختانه با پي گيري هاي ويژه مسئولين و همكاري وهمدلي صاحبان صنايع امروز مقوله آلاينده هاي صنعتي درشهرستان ميبد مديريت و متوقف شده است به نوعي كه هيچ واحد توليدي آلاينده درشهرك هاي صنعتي ميبد درسال های اخیر مستقر نشده است و به این ترتیب جلوی بخش زیادی از آلایندگی های صنعتی در شهرستان گرفته شده است.

 مديرعامل شركت شهرك هاي صنعتي استان هم در اين مراسم گفت: ما سعي كرديم بخشي از اعتبارات مان را درمحيط زيست هزينه كنيم.

سيد مسعود عظيمي با بيان اينكه متاسفانه از شرايط موجود مردم به نحو مطلوب استفاده نمي كنند خاطرنشان كرد: اگر قيمت روز تصويه خانه جهان آباد را با شبكه فاضلاب آن حساب كنيم بايد ده ميليارد تومان هزينه كنيم درحالي كه از واحدهاي مستقر در شهرك صنعتي جهان آباد هنوز  40 واحد به شبكه فاضلاب وصل نشده اند و عده ايي هم شبانه به اين امر مبادرت ورزيده اند .

وي گفت: يكي از سياست هاي حفاظت از محيط زيست توسعه پايدار و بهره وري است .

عظيمي با بيان اينكه بسياري از بيماري هاي سرطان، نگراني وپرخاشگري حاصل افزايش آلايندگي هاي معلق و غيرمعلق صنعتي در هواست گفت :بايد براي حفظ سلامت و آسايش مردم مقوله آلايندگي را در استان مهار كنيم .

مديرعامل شركت شهرك هاي صنعتي استان همچنين با اشاره به شق هاي زمين در استان بويژه در مسير دشت يزد اردكان گفت:  دليل اصلي ايجاد دولين ها وشق ها، افت آبهاي زيرزميني است و اين شق ها و  دولين ها مي توانند يك فضاي بزرگ را تا 40 متر فرو بكشند.

وي با بيان اينكه شهرستان ميبد در بسياري از زمينه ها شهر الگو است افزود: امروز هم فضايي به مساحت 2ونيم هكتار كه انباشته از انواع نخاله هاي صنعتي بود به پارك و فضاي سبز اختصاص داده است .

عظيمي با اشاره به افزايش نُرم فضاي سبزدر شهرك هاي صنعتي تصريح كرد: ما ده درصد شهرك ها را بايد فضاي سبزكنيم اما اين نُرم را به 15درصد افزايش داديم .

وي با بيان اينكه كل شهرك صنعتي جهان آباد گازدارشده و ازسوخت غير گاز استفاده نمي شود گفت: فضاي آسفالت و تثبيت خاك اين شهرك هم سال 96 به اتمام ميرسد .

عظيمي افزود: درحوزه آلودگي هاي صوتي و شيميايي هم در 4سال گذشته هيچ صنعت آلاينده درشهرك مستقر نشده است و بااين رويكردي كه در شهرك هاي صنعتي استان اجرا كرديم اگر استان يزد بتواند صنايع پراكنده را ساماندهي كند محيط زيست  می تواند در حوزه افزایش استانداردها سیاستگذاری کند.

وی افزود: برای اینکه محيط زيست سالم داشته باشیم باید بايد باورهاي خود را نسبت به محيط زيست تغيير دهيم .
آدرس کوتاه :