به گزارش روابط عمومي فرمانداري شهرستان ميبد : امام جمعه ميبد در خطبه هاي دومين جمعه ماه مبارك رمضان ، روز عفاف و حجاب را گرامي داشتند و تاكيد كردند: گمان نكنيد كه آزادي مطلوب انسان به اين است كه لجام غرائز و شهوت ها گسيخته شود و سبك هاي غلط زندگي بي عفاف و حجاب در جامعه رواج پيدا كند .

به نقل از میبد آدینه ، حضرت آيت الله اعرافي با بيان اينكه حجاب و عفاف و پاكي در برخورد و تعامل زن و مرد در خانه ، اداره ، جامعه ، كارخانه و محيط هاي عمومي حريمي است كه ما را از ساير گناهان مصئون مي دارد تصريح كردند : اسلام شادي و لذت را منع نكرده است ، اما چارچوب براي آن قرار داده است كه اين چارچوب براي سعادت انسانهاست.

خطيب جمعه ميبد با اشاره به سبك هاي فاسد غربي در روابط نامناسب زن و مرد و دختر و پسر اظهار كردند : اين سبك غلط مي تواند يك جامعه را به سقوط معنوي و دره هولناك عذاب هاي الهي سوق دهد .

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي ، حجاب و عفاف را اصل مهم اسلامي در جامعه خواندند و خاطرنشان كردند : همه ما بايد با دوستي و مهرباني و روش صحيح ،جلوي فساد و ريخن حياها و پامال شدن مرزهاي حجاب و عفاف را بگيريم .

ايشان با اشاره به منشور عفاف و حجاب در كشور به همه دستگاههاي اداري و دولتي تاكيد كردند :  دستگاه هاي اداري بايد منشور و برنامه هاي عفاف و حجاب را كه طبق قوانين مصوب كشور است در مجموعه هاي رسمي و اداري رعايت كنند.

امام جمعه ميبد رعايت مقررات الهي و فرهنگ عفاف و حجاب را مهمترين اصل در جامعه اسلامي خواندند و تصريح كردند : اگر امروز مواظبت نكنيم فردا پشت خانه هاي ما و شما مفاسد صف خواهد كشيد و همه نسل ما تباه خواهد شد.

خطيب جمعه ميبد با برشمردن ويژگي هاي نظام مقدس اسلامي اظهار كردند : كشوري با اين ويژگي هاي الهي و ايماني ممكن است از همه ارزشهاي الهي ساقط شود بنابراين بايد عفاف و حجاب را پاس بداريم و با موظبت از خود و خانه هايمان و با امر به معروف و نهي از منكر درست و صحيح خودمان الگو بشويم.

حضرت آيت الله اعرافي با بيان اينكه يك دختر درس خوان دانشگاهي يا دانش آموز درس خوان خوب با حجاب خود يك مبلغ است و يك كارمند و كارگر خوب در محيط خود الگو براي ديگران است افزودند : با كار و امر به معروف و نهي از منكرمان مي توانيم الگو شويم و جلوي بسياري از تباهي ها را بگيريم .

امام جمعه ميبد در بخش ديگر از بيانات خود با اشاره به شعار سال رهبر عظيم الشان ، عزم ملي مديريت جهادي و‌ اقتصاد مقاومتي و توجه به فرهنگ را از عناصر مهم جامعه خواندند و افزودند: در همين ماه مبارك رمضان ، مسئولان و جناح هاي ما براي اعتلاي اين نظام و كشور و مقابله با دشمنان اين كشور و اسلام و انقلاب كه پيرامون ما را گرفته اند بايد يكي شوند و دست از خودخواهي ها و فاصله گرفتن از ارزشهاي متعالي انقلاب اسلامي بردارند .

خطيب جمعه ميبد با تاكيد بر اينكه ادارات ما بايد مديريت جهادي را پيشه كنند و از فساد و گناه و تباهي مبرا باشد خاطرنشان كردند : يك اشكال هم در ادارات ما زياد است ؛ اينكه اداره اي پاسخگو و وقت شناس نباشد ، مقرارت را رعايت نكند و خود را خادم مردم نداند اين فساد است .

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي تصريح كردند: مردم اگر سلامت مسئولان و ادارات را ببينند به سختي ها راضي مي شوند.

ايشان سلامت ادارات ، كارخانجات، بانك ها و توجه به محرومان و مستمندان را همان مديريت جهادي دانستند .

رئيس جامعه المصطفي العالميه اقتصاد مقاومتي را يكي ديگر از تاكيدات مقام معظم رهبري خواندند و افزودند: دولتمردان بايد مقوله اقتصاد مقاومتي را دنبال كنند ؛ چرا كه كشوري با اين همه عظمت و ميراث گرانقدر شهدا نبايد در برابر موج هاي دشمنان از پا دربيايد .

حضرت آيت الله اعرافي در ادامه ، حمله ناجوانمردانه رژيم جعلي صهيونيستي به نوار غزه و فلسطين را محكوم كرد و افزودند : روز قدس امسال حضور باشكوه ملت ما و مسلمانان در جاي جاي عالم بايد توطئه آمريكا ، تكفيري ها و بدخواهان امت اسلام را نقش برآب و دشنان را به عقب براند .

امام جمعه ميبد در بخش ديگر ازبيانات خود با گرامي داشت روز ايتام و ميلاد امام مجتبي سلام الله عليه اظهار كردند : فقر و فلاكت ولو در يك خانه از اين شهر و فاصله هاي كشنده طبقاتي در محيطي كه داراي ثروت و درآمد است از گناهاني است كه زيان آن همه جامعه را مي گيرد و همه ما مسئول هستيم .

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي خاطرنشان كردند : اگر شبي يتيمي گرسنه خوابيد ، اگر بيوه اي گرسنه سر بر بالين گذاشت ، اگر جواني به خاطر ناداري از ازدواج محروم ماند و اگر نوجواني به خاطر فقر از پيشرفت علمي عقب افتاد ، همه ما در آن سهيم هستيم .

ايشان ، ثروتمندان و عالمان و نخبگان و مسئولان را سه گروه اصلي در برابر فقر و فساد و تبعيض در جامعه برشمرد و افزود : همه ما در قبال مسائل و مشكلات جامعه مسئول هستيم و بايد نسبت به كاهش مشكلات جامعه تلاش كنيم .

امام جمعه ميبد يكي از مهمترين شاخص هاي اسلامي را همكاري و همياري اجتماعي دانستند و افزودند : در همين شهر زيرساخت هاي مهمي براي همكاري و همياري اجتماعي وجود دارد و بايد از لاك فرد گرايي بيرون آمد و بيش از اين احساس تعهد اجتماعي و مسئوليت در قبال همه جامعه داشت .

خطيب با اشاره به بخشي از فعاليت هاي اداره بهزيستي ميبد و وجود بيش از ۵۲ موسسه گفت : ۳۶ مركز از اين مراكز مردمي است كه در حوزه پيشگيري ،‌ آموزشي و خدماتي و اجتماعي فعالند .

ايشان ، صندوق هاي قرض الحسنه و ‌قرض الحسنه خانوادگي ، موسسات اجتماعي و خدماتي ، فعاليت هاي اقتصادي و اجتماعي در مساجد و مراكز عمومي را بخشي از اين فعاليت ها خواندند و افزودند: در كنار اين فعاليت ها حجم بالايي از خيرين ما كه در بهداشت و درمان در آموزش و پرورش در دانشگاه و حوزه و فعاليت هاي اجتماعي سرمايه گذاري كردند.

رئيس جامعه المصطفي العالميه سپس با اشاره به بيانات مقام معظم رهبري خاطرنشان كردند : بار فرهنگي بر دوش جوانان است و جوانان حزب اللهي خوب ما بايد مسير فرهنگ درست اسلامي و انقلابي را باز كنند.

امام جمعه ميبد ، انجمن هاي هنري و هيئت هاي عزاداري ، مراكز قرآني ، مدارس و مكاتب ، مراسم خانوادگي و روضه ها و مراكز ورزشي و شبكه هاي رسانه اي و خبري و اجتماعي را زمينه هاي بلوغ اجتماعي برشمردند و افزودند : امروز جامعه ما با دهها آسيب چون فساد ، فقر ، اعتياد ، ‌آلودگي و ميحط زييست آلوده و سرقت مواجه است كه يكي از پايه هاي اصلي اش بر دوش مردم است .

آيت الله اعرافي در ادامه با قدرداني از فعالين اجتماعي و فرهنگي در شهر بر گسترش روح اجتماعي در جامعه تاكيد كردند و با اشاره به ويژگي هاي جامعه پويا و فعال افزودند : جامعه زنده روح هوشيار دارد ، براي معالجه هر خطري همه صف مي كشند و دل آنها نسبت به رواج اعتياد و فقر نگران و اندوهگنين مي شود.

ايشان با اشاره به ظرفيت هاي شهرستان ميبد در رونق بيش از ۲۰۰ نماز جماعت در مساجد و مراكز خيريه اظهار كردند : اين نشان دهنده اين است كه جامعه زنده و مردمي هوشيار هستيد و در ماه مبارك رمضان اين روح حس اجتماعي ، تعهد در برابر مصائب جامعه ، همبستگي براي گره گشايي از مسائل اجتماعي بايد فرهنگ جامعه ما شود و نخبگان ، هنرمندان ، شعرا ، مداحان و رحانيت ، ثروتمندان ، مسئولان و جوانان و  تحصيل كردگان ما بايد در اين زمينه پيشگام باشند.

خطيب جمعه ميبد با بيان اينكه بايد سعادت كل جامعه را در نظر داشت افزودند : بايد براي برقراي عدالت اجتماعي ، رفاه و آسايش همه جامعه و فرهنگ نوراني و مترقي اسلام را در همه جامعه در نظر داشت چرا كه شرط يك نطام اسلامي اين است كه جامعه آنها ، در برابر خطرهاي مادي و فرهنگي  زنده ، سالم ، فعال و هوشمند و مقاوم باشد.

حضرت آيت الله اعرافي با گرامي داشت هفته بهزيستي و تامين اجتماعي و قدرداني از مسئولين و دست اندركاران اين دو نهاد افزودند : حوزه بهزيستي و تامين اجتماعي دو حوزه مهم در كشور است كه عدالت اجتماعي را تامين مي كند

امام جمعه ميبد افزودند : مجموعه بهزيستي در حوزه زنان و خانواده و ‌آسيب هاي اجتماعي فعاليت هاي ارزشمندي دارد.

خطيب جمعه ميبد خاطرنشان كردند : در حوزه آسيب هاي اجتماعي ، همكاري بهزيستي و دادگستري ميزان طلاق را در سال گذشته بسيار پايين آورد و اختلافات در خانواده را كاهش داده است.

ايشان فعاليت هاي حوزه مشاوره در موسسات را موثر دانستند و با اشاره به نگهداري كودكان بي سرپرست و مهدهاي كودك اظهار كردند : مهدكودك مقوله ديگري است كه هزار و ۴۰۰ كودك در ۱۵ مهد كودك تربيت مي شوند كه اميدواريم مربيان اين مهدها نسبت به وظايف خود آگاه باشند.

مشاركت هاي مردمي  ، مسكن ، معلولين ، مشاوره و ژنتيك از ديگر مباحثي بود كه امام جمعه ميبد در اين بخش به آن پرداختند و افزودند : تلاش هاي خوبي در اين حوزه ها هم در بهزيستي و كميته انجام شده و در حال حاضر هزار و ۵۰۰ معلول در شهر داريم و در حوزه مشاوره و مسائل ژنتيك كارهاي خوبي شده که مركز مهم ژنتيك در اين جا راه اندازي شده كه سالها در حال پي گيري است.

ايشان با قدرداني از مسئولين تامين اجتماعي هم اعلام كردند: در حوزه تامين اجتماعي امروز بيش از ۷۰ درصد از جامعه تحت پوشش اين بيمه ها هستند و بيمه ها تامين كننده عدالت اجتماعي هستند اميدوارم مسئولان تامين اجتماعي وظيفه شناسي خود را در برابر اجتماع و مردم  افزايش دهند.

حضرت آيت الله اعرافي در ابتداي اين خطبه ميلاد امام حسن مجتبي سلام الله عليه و سبط اكبر رسول خدا را به نمازگزاران تبريك گفتند و افزود : امام مجتبي سلام الله عليه با قيام و صلح خود از ميراث پيامبر خدا صيانت كرد و سختي ها و مظلوميت ها را براي حفظ دين جد خود به جان خريد.

امام جمعه ميبد با اشاره به درپيش بودن سوگ پيشواي پارسايان امير مومنان حضرت علي بن ابي طالب سلام الله عليه و شب هاي قدر تصريح كردند ، در سوگ اميرالمومنين مراسم باشكوه بايد برگزار كرد و هم در شب هاي قدر بايد آماده استغفار توبه و عنابه بازگشت به حضرت حق شد چرا كه  معلوم نيست كه سال ديگري و ماه رمضان و شب هاي قدر را درك كنيم بايد قدر اين فرصت درپيش رو را بدانيد و از الان براي عزاي اميرالمونين و هم براي احياي شب هاي قدر با برنامه هاي خوب در مساجد و مراكز عبادت و بندگي خدا حضور يابيد.