خطيب جمعه ميبد : وظيفه همه مردم و مسئولان است كه نسبت به فرهنگ و ارزشها و قوانين و مقررات اسلام حساس باشند

به گزارش روابط عمومي فرمانداري شهرستان  ميبد: امام جمعه ميبد در نخستين جمعه ماه شعبان ماه رسول خدا حضرت محمد مصطفي صلوات الله عليه ، چهاردهم خرداد سالروز ارتحال ملكوتي حضرت امام خميني بنيانگذار كبير انقلاب اسلامي و شهداي پانزده خرداد را گرامي داشتند و افزودند : امام رحمه الله عليه هديه الهي و نعمت بزرگ خداوند در اين عصر براي ما و امت اسلام بود.

به نقل از میبد آدینه ، حضرت آیت الله دکتر عليرضا اعرافي با اشاره به ويژگي هاي علمي امام در قلمروهاي مختلف علوم اسلامي تصريح كردند: امام خميني رحمه الله از لحاظ علمي چهره بلند پايه و جامع و واجد درجه اجتهاد در اكثر علوم اسلامي و حوزوي بود .

ایشان با تشريح مراتب معرفتي ، دل دادگي به خدا، عبادت ،‌ مناجات ، ‌شجاعت ، ‌مقاومت و اخلاق هاي كريمانه امام افزودند : در ابعاد روحي ، اخلاقي و عرفاني و شخصيتي ،‌ امام رحمه الله عليه از چهره هاي كم نظير عصر ما بود .

خطيب جمعه ميبد خاطرنشان كردند : در كنار درخشش هاي علمي ، ابعاد روحي و اخلاقي ، ابعاد اجتماعي و سياسي و مديريت امام رحمه الله عليه زبانزد عالم است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بيان اينكه امام خميني رضوان الله تعالي عليه  انسان بزرگي بود كه  با ظرافت هاي فراوان مديريت و رهبري خود دنيا را متحول كرد و اسلام را به صحنه آورد تصريح كردند: اين معمار بزرگ انقلاب ، ‌در برابر اين همه زورگويان عالم ايستاد و نسل جوان ،‌ حوزه و دانشگاه ما بايد يكبار ديگر اين چهره نوراني و شخصيت متعالي را مطالعه و بشناسند .

امام جمعه ميبد با بيان اينكه رهبر كبير انقلاب حضرت امام رحمه الله عليه  در حوزه عمل و انديشه هم شاخص هاي زيادي داشت ، يكي از مهمترين شاخص هاي انديشه امام را اسلام سياسي خواندند و افزودند : اسلام دين رهبانيت و حاشيه زندگي نيست بلكه اسلام بايد در متن زندگي و حيات و معيشت زندگي بشر باشد.

رئیس جامعه المطفی العالمیه افزودند : امام انديشه اسلام سياسي را احيا كردند و استقلال را براي يك كشور بزرگ اسلامي به ارمغان آوردند و از يوغ استعمار و اسارت هاي تاريخي آزاد كردند.

خطيب جمعه ميبد ، استقلال و آزادي ،‌ انديشه سياسي اسلام و مقوله ولايت فقيه در هدايت مردم را از درخشش هاي انديشه امام برشمردند و افزودند : امام انديشه سياسي اسلام را با آراء و انتخاب مردم هماهنگ و الگوي جديدي را از انديشه سياسي اسلامي به دنيا ارائه كردند.

ایشان با اشاره به تاكيد امام رحمه الله عليه بر قوانين اسلام ، ارزشها و فرهنگ اسلامي تصريح كردند: اينكه وظيفه همه مردم و مسئولان است كه نسبت به فرهنگ و ارزشها و قوانين و مقررات اسلام حساس باشند و خود را در برابر آن موظف بدانند از شاخص هاي فكر امام است ؛ بنابراين توجه امام به مقوله جهاد و شهادت و مقاومت در برابر دشمنان خدا امر مهمي است كه بايد امروز هم به آن توجه كنيم.

حضرت آیت الله اعرافي با بيان اينكه گاهي در اختلافات جناحي هر كسي به گوشه اي از اين انديشه هاي بزرگ بي توجهي مي كنند و گاهي كساني خيلي جلو مي روند كه از خط قرمزها عبور مي كنند و انديشه هاي مهم امام را كنار مي گذارند ؛ گويا كه اصلا از اول نبوده تصريح كردند: بايد تلاش كنيم اين انديشه و شاخص هاي مهم در جر و بحث هاي سياسي مخدوش نشوند چرا كه  مبارزه با استكبار و ‌ظلم ، ‌جهاد در راه خدا ، ‌توجه به استقلال ، توجه به افكار عمومي و اسلام سياسي از شاخص هاي فكر امام است .

خطيب جمعه ميبد ، اسلام سياسي و ولايت فقيه ، جهاد و شهادت ،‌ استكبار ستيزي ، ‌استقلال ، ‌امت اسلامي ، وحدت اسلامي ، حضور عفيفانه زن در جامعه و توجه به نسل جوان را از شاخص هاي فكر معمار كبير انقلاب اسلامي دانستند و خاطرنشان كردند : نبايد از اين همه ارزشهاي ناب اسلام و انقلاب به سادگي بگذريم چرا كه  اينها كشور ما را نجات داد و اسلام را در اين عصر احيا كرد.

ایشان افزودند : همين انديشه بود كه در خرداد سال ۴۲ جلوه گر شد و امام بعنوان مرجعي با فكر نو ، انديشه هاي جديد و محبوبيت زايد الوصف در ميان ملت وارد صحنه شد و ملت هم فداكاري كردند.

امام جمعه ميبد ، فداكاري ملت در پانزده خرداد ۴۲ را بالاترين فداكاري و ايثار خواندند و افزودند : چرا كه در آن زمان همه عالم و ايران در چنگ دشمنان خدا بود و كسي جرات كوچك ترين اعتراض نداشت ، امام رهبر كبير انقلاب قد علم كرد و با سخنراني هاي كوبنده و حماسي خويش در برابر همه قدرتهاي پوشالي ايستاد و ملت هم با دست خالي همراهي كرد.

رئیس جامعه المصفی العالمیه خاطرنشان كردند: امروز هم با رهبري مقام معظم رهبري و به فضل الهي و همت بلند ملت و به ياري خداوند اين راه نوراني و مشعل فروزان تا قيام حضرت حجت صلوات الله عليه ادامه خواهد يافت .

حضرت آیت الله اعرافی در بخش دیگر از بیانات خود با گرامی داشت روز جهاني محيط زيست بر اهتمام جدی بر مسائل زیست محیطی اظهار کردند: بعضي از خطرهاي بزرگ محيط زيستي معلول قدرتهاي بزرگ است كه متاسفانه سهم خود را در معالجه آن نمي پردازند.

امام جمعه میبد ، امريكا را نخستین عامل تهدید کننده محیط زیست در ابعاد جهانی خواندند و تصریح کردند: حجم آلايندگي كره زمين  و گرم شدن زمین و یخ های قطبی همه به امریکا بر می گردد که این یکی از نشانه های ظلم بین المللی است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه امروز همه بشر مواجه با يكسري تهديدهاي جدي محيط زيست هستند افزودند : چاره اي نيست جز اينكه همه به فكر باشند و در سطح جهانی ، کشور ، استان و شهرستان همكاري كنند.

ایشان با تاکید بر اینکه پيشرفت هاي صنعتي در جاي خود لازم و ضروري است چرا که موجب اشتغال و توليد ثروت می شود خاطرنشان کردند: اما در عين حال تهديدهاي محيط زيستي هم جدي است و بايد مسئولان استان و مردم همه اهتمام و عنايت جدي به مساله محيط زيست داشته باشند و اميدواريم هم صاحبان صنايع و هم مسئولان به طور خاص در اين زمينه احساس مسئوليت كنند.

امام جمعه میبد افزودند : افزايش فضاي سبز ، حفظ باغات و اراضي كشاوزي و پرهيز از افزايش آلايندگي هاي صنعتي بر دوش همه ماست و باید فرهنگ عمومي هم توجه به شاخص هاي محيط زيست را مورد توجه قرار دهند .

حضرت آیت الله اعرافی در بخش دیگر از بیانات خود با گرامی داشت  روز جهاني بدون دخانیات به خسارت ها و آسیب های فراوان این مقوله پرداختند و افزودند : دخانيات به سمت اعتياد است و ابتلا به انواع دخانيات ، مضرات فراوانی در سطح جهان و كشور از نظر اقتصادي ، روحي و روانشناختي ، جسمي و سلامت دارد.

امام جمعه میبد با اشاره به آمار و ارقام فاجه بار اعتیاد در کشورمان اظهار کردند : شهادت ۳ هزار و ۷۰۰ نفر از نيروهاي انتظامي در مبارزه با اعتياد ، ۱۲ هزار نفر جانباز ، هزار ميليارد تومان هزینه در مبارزه با مواد مخدر، ۶۰ درصد مشكلات خانوادگي و طلاق ، ۵۰ درصد زندانيان كشور ، تولید و پخش هزار و يكصد نوع ماده مخدر صنعتي و ۱۰ تا ۱۵ ميليارد تومان خسارت اقتصادي از ناحيه اعيتاد به كشور از همه عزم جدی برای معالجه این آسیب بزرگ اعتیاد را می طلبد .

خطیب جمعه میبد با بیان اینکه پیشگیری و مبارزه با مقوله اعتیاد تنها از طریق قانون و زندان نیست تصریح کردند: باید اصل فرهنگ مردم اصلاح شود و خود خانواده ها جلوي اين  آسیب  را بگيرند چرا  که اعتیاد امروزه به سمت افراد كم سن و سال در حرکت است و این به این معناست که زنگ هاي خطر به صدا درآمده است .

حضرت آیت الله اعرافی در آغاز خطبه وحدت بخش نمازجمعه میبد و در نخستين جمعه ماه شعبان ماه رسول خدا حضرت محمد مصطفي صلوات الله عليه ، فرارسیدن ماه مبارک شعبان را به رجبیون و همه نمازگزاران تبریک گفتند و به توصيه هاي اميرالمومنين حضرت علي (ع) در باب توجه به لحظات عمر پرداختند و افزودند : بدانيد كه ميان شما و بهشت و يا جهنم ، جزء مرگ فاصله نيست و پايان عمر شما با لحظات و ثانيه ها نزديك مي شود ؛ آيا چنين آينده در پيش رو و نزديك شايسته توجه نيست ؟ آينده اي كه با نفس هاي شما به شما نزديك مي شود كه يا شقاوت براي شما مي آورد و يا شما را سعادتمند مي كند ؛ ‌اين آينده نزديك كه يا سراسر شقاوت يا مالامال از سعادت است اين شايسته عنايت و توجه است .

خطيب جمعه ميبد با بيان اينكه سعادت و شقاوت يك افق دوردست نيست افزودند : مرگ و سعادت و شقاوت جلوي روی شماست و سعادت و شقاوت ابدي و جاويدان شايسته اهتمام است و غفلت از آن كمرشكن و زيانبار است .

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ، غفلت از این مهمانی سعادت و شقاوت جاویدان را ضایعه ای بزرگ شمردند و افزودند: بايد بنشينيم و در ماه شعبان بر حال خويش بگريم از اين غفلت بزرگ از دست دادن اين فرصت هاي بزرگي كه در دست ماست ؛ چرا که امیرمومنان حضرت علي(ع) مي فرمايد اين آينده که جلوي روي شماست خيلي مهم است و نباید از آن غفلت کرد.

ایشان با بیان اینکه جمعه اول شعبان دروازه هاي دعا و صدقه و مناجات و دستورات و تعالیت الهی به روی شما انسانها گشوده است تصریح کردند: باید تلاش کنید از اين عالم فاني متاع ابدي بگيريد و استفاده اي كنيد كه هميشه شما را بيمه كند ؛ با پول خود با كار خود و عمل و عبادت خودتان و مجاهدت خويش خودتان را در برابر افق ابدي و سعادت و شقاوت جاويدان بيمه كنيد اين دنيا كارگاه بيمه شدن است .

رئیس جامعه المصطفی العالمیه در ادامه با تبریک اعياد بزرگ ماه مبارك شعبان و مواليد مبارك امام حسين (ع) ‌، امام سجاد (ع) ،حضرت ابوالفضل العباس و ميلاد حجت خدا حضرت ولي عصر (عج) اظهار کردند: اين مواليد فرصت هاي گرانبهايي است كه ما را با سروران و چهرهاي بزرگ و آسماني نزديك مي كند و بايد تلاش كنيم اين انوار طيبه را بشناسيم و به آنها عشق و محبت بورزيم و زندگي و سبك عمل خود را با سرمشق آنان تنظيم كنيم و اين پيام ماه شعبان است .

امام جمعه میبد افزودند : ماه شعبان ماه رسول خدا و محبوب و حبيب و عبد خدا و كاملترين انسان حضرت محمدمصطفي صلوات الله عليه است ؛ که باید با مراجعه به مفاتيح ماه شعبان را مطالعه کرد چرا که دو تحفه صلوات و مناجات شعبانيه از ذي قيمت ترين تحفه ها و هداياي اين ماه است و باید در اين درياي هدايت الهي و معارف نوراني و اقيانوس فرصت هاي عرفاني غوطه ور شويم .

خطیب جمعه میبد به جوانان و دختران و پسران و همه كساني كه در سن نوجواني و جواني هستند توصیه کرد : طعمي از اين ماه و عبادت ها در اين سن برگيرند و فرزندان خود را به اين مسير الهي هدايت كنند چرا که با اين تحفه ها و سرمايه ها و دست مايه رجب ، شعبان و ماه مبارک رمضان مي توان آسماني و نوراني شود و نسل نو را از همه آسيب و بلایا نجات داد.

ایشان تصریح کردند : نظام آموزش و پرورش ، دانشگاه و حوزه و اداري و عمومي و فرهنگ عامه بايد اين ايام را قدر بدانند و با دل و جان با ارمغانهاي ماه شعبان و صحيفه هاي آسماني و سفره هاي نوراني مانوس شوند.

حضرت آیت الله اعرافی در ادامه با اشاره به برگزاری همایش مشارکت مردم میبد در بازسازی عتبات عالیات و احداث صحن حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها اظهار کردند : این همایش فردا در دانشکده علوم قرآنی بفروئیه میبد با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین صدیقی امام جمعه موقت تهران برگزار می شود که امیدواریم همه مردم شرکت کنند.

امام جمعه میبد با بیان اینکه بازسازي عتبات طبعا آثار و بركات معنوي دارد افزودند : در تاريخ عتبات و امامت و ولايت ،ملت ايران هميشه اهل ولايت و امامت بودند و اين عتبات مقدسه در ايران و عراق عمدتا با همت مردم ايران شكل گرفته و رشد كرده است.

خطیب جمعه میبد افزودند: در طول اين سالها مردم شریف میبد هم بیش از یک میلیارد تومان به بازسازي عتبات كمك کرده اند در حالی که امروز دشمنان بد تفسير مي كنند و اشتباه ، توحيد را مي فهمند و خلاءهاي بزرگ علمي دارند؛ ملت ما حضور در صحنه و ابراز و ارادت به ائمه طاهرين را مايه بركت مي دانند.

ايشان در بخش دیگر از بیانات خود ، روز پاسدار را گرامي داشتند و این روز بزرگ و به یاد ماندنی را به پاسداران و بسيجيان و حاميان انقلاب اسلامي تبريك گفتند.

خطیب جمعه میبد ، میلاد حضرت ابوالفضل العباس (ع) را هم به جانبازان ، آزادگان و سرمايه گذاران انقلاب شكوهمند اسلامي تبريك گفتند.

امام جمعه میبد با گرامی داشت روز جهاني مخابرات از تلاش ها و خدمات کارکنان عرصه مخابرات قدردانی کردند.