به گزارش روابط عمومي فرمانداري شهرستان ميبد :  آیت الله اعرافی امام جمعه میبد در ابتدای خطبه های نماز جمعه این هفته میبد میلاد کریمه اهل بیت حضرت معصومه (س) و  حضرت امام رضا (ع) را به نمازگزاران تبریک گفت.

امام جمعه میبد با اشاره به دو مشکل بزرگ استان و شهرستان های استان عنوان کرد: یکی از مشکلاتی که استان و شهر ما با آن روبرو است محیط زیست، آلودگی ها و آلایندگی هاست. این مسئله استانی است. بعضی شهرها نیز مورد آلایندگی قرار می گیرند که خودشان در آن دخیل نیستند و آلایندگی شهر دیگر هوای آنها را نیز آلوده می کند. شهر ما هم به خاطر صنایعی که دارد و همچنین صنایع شهر همجوار در خطر آلایندگی های شدید صنعتی قرار دارد.

وی ادامه داد: امروز استان یزد و بخش شمال استان در یک آلایندگی خیلی کشنده ای قرار گرفته است. آینده دشواری برای استان پیش بینی می شود. متاسفانه یک شهر که سرمایه های دولتی زیادی در آن شده  است در این زمینه کوتاهی می کند.

عضو شورای عالی انقلا فرهنگی از مسئولین استان خواست عزم جدی را در زمینه آلایندگی های صنعتی پیش بگیرند و افزود: وضع آب و آلایندگی در استان نیاز به تغییرات اساسی دارد و در سطح کلان باید اداره شود.

امام جمعه میبد یکی دیگر از مشکلات مهم استان را به هم ریختن فرهنگ اصیل استان یزد دانست و اظهار داشت: فرهنگ اسلامی همراه با ارزش های الهی، حجاب، عفیف بودن و پاک بودن یزدی ها و این فرهنگ نورانی در حال فروپاشی است. اگر از غصه بمیریم که پایه های فرهنگ، خانواده و ارزش های  آن در حال فروریزی است به جاست.

آیت الله اعرافی اضافه نمود: همه خانواده های ما در برابر یک موج بسیار شکننده و سیل خانه برافکن قرار گرفته اند. باید برای این مشکل نیز برنامه ریزی های کلان صورت گیرد.

امام جمعه میبد با اشاره به اینکه با غیربومی ها مخالفتی نداریم خاطر نشان ساخت: برخی از غیربومی ها برای ما عزیز هستند اما مواردی داریم که خلاف فرهنگ ماست. در شورای تامین روی این مسئله بررسی شده و مسئولین حتما باید موارد تصمیم گیری شده را دنبال کنند. این مسئله باید مدیریت شود و گرنه آینده سختی داریم.

وی از مدیران صنایع خواست تا در پذیرش کارگران دقت لازم را داشته باشند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اضافه نمود: همه ما در قبال این دو  خطر مسئولین هستیم، اگر به این دو مسئله توجه نکنیم آینده ای بسیار سخت خواهیم داشت.

آیت الله اعرافی باتوجه به در پیش بودن میلاد امام رضا(ع) شخصیت این امام برزگوار را شخصیت بزرگی برشمرد و افزود: هجرت امام رضا به ایران سرآغاز زایش و پیشرفت روزافزون اسلام ناب و مکتب اهل بیت در ایران بود.

وی ادامه داد: اصل هجرت به عنوان یک اصلی قرآن است. در تاریخ اسلام اگر کسی هجرت های خواسته یا ناخواسته از ائمه را بررسی کند این هجرت ها در تعالی و پیشرفت اسلام و مکتب اهل بیت موثر بوده است. دانشگاه ها و حوزه های ما می توانند روی سلسله هجرت هایی که در اسلام اتفاق افتاده است کار کنند و پیشرفت هایی که در آن مناطق افتاده است را بررسی کنند.

رئیس جامعه المصطفی العالمیه هجرت امام رضا(ع) به ایران را دارای نقش مهمی در گرایش ایرانیان به مکتب پرافتخار اهل بیت دانست و تصریح کرد: این هجرت نقش مهمی در گسترش معارف اهل بیت به نقاط عالم داشت.

آیت الله اعرافی با توجه به در پیش بودن هفته تعاون گفت: قانون اساسی ما برگرفته از نگاه اسلامی به  اقتصاد است که دارای سه شاخص است: اقتصاد خصوصی که مهم است و رو به گسترش است و باید باشد. اقتصاد دولتی است که باید محدود به صنایع مهم و بخش های ویژه حاکمیتی است. ابلاغ مقام معظم رهبری را باید مسئولین دنبال کنند و صنایع از حالت دولتی خارج شود و در اختیار مردم قرار گیرد.

امام جمعه میبد سومین اقتصاد را اقتصاد تعاونی عنوان کرد و افزود: این اقتصاد در کنار بخش خصوصی و دولتی از چند اهمیت برخوردار است. با کنار هم قرار گرفتن سرمایه های کوچک کارهای بزرگی را می توان رقم زند.

وی ادامه داد: حوزه تعاون می تواند موجب عدالت اجتماعی شود و افرادی که به تنهایی نمی توانند از فقر بیرون بیایند با این شیوه در کنار هم به سمت دارایی حرکت می کنند و فاصله طبقاتی را کمتر می کنند.

آیت الله اعرافی تعداد تعاونی های موجود در میبد را 360 تعاونی عنوان کرد و افزود: شهر ما این افتخار را دارد که صنعت دولتی در آن نیست. در کشور و استان تبعیض های بسیار زشتی در این زمینه ایجاد شده است. دولت باید صنایع دولتی را به سمت مناطق محروم ببرد که این اتفاق گاها نیفتاده است. پیشرفت شهر میبد با تکیه بر استعدادهای ذاتی و درونی خودمان بوده است.

امام جمعه میبد روز 17 شهریورماه و شهدای آن روز را گرامی داشت.

گفتنی است در پایان مراسم نماز جمعه میبد از دانش آموزان بسیجی که در مسابقات قرآنی حفظ 10 جزء بسیج حائز رتبه شده بودند تقدیر شد و همچنین از دانش آموزانی که در تئاتر و انیمشین نیز رتبه های کشوری کسب کرده بودند تقدیر به عمل آمد.