فرماندارمیبد درگفتگوی اختصاصی با میبدخبر:

300 دار زیلو در میبد زمینه اشتغال 500 نفر را فراهم کرده است


فرماندارمیبد گفت: در حال حاضر حدود 300 دار زیلو در این شهرستان برپاست که زمینه اشتغال 500 نفر را فراهم کرده است.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری میبد،"حسین فلاح" فرماندارمیبد گفت: در حال حاضر حدود 300 دار زیلو در این شهرستان برپاست که زمینه اشتغال 500 نفر را فراهم کرده است.

فلاح بابیان اینکه میبد یک شهر باستانی بوده که هنر صنعت زیلو در این شهرستان به قرن‌ها قبل بازمی‌گردد، بیان داشت: زیلوبافی از صنایع‌دستی در شهرستان میبد است که با غنای فرهنگی و فکر و اندیشه بارور به رشد و بالندگی رسیده است.

وی افزود: گرچه به نظر می‌رسد که زیلو فرش و زیراندازی نخی و ساده است اما قدمت تاریخی دارد که هنوز هم موردتوجه است و در بسیاری اماکن استفاده می‌شود.

فرماندارمیبد با تأکید بر لزوم توجه به این هنر دستی و میراث فرهنگی به‌جامانده از پیشینیان و گذشتگان گفت: صنعت زیلو منحصر به شهرستان میبد است با توجه به دستخط و تاریخ‌های مندرج در زیلوهای قدیمی می‌توان قدمت آن را تا حدود هزار سال پیش تخمین زد. از بافت زیلو در میبد مدرک مستندی در دست نیست اما بقایای قدیم‌ترین زیلوی بافته‌شده در میبد متعلق به زیلوی مسجد جامع این شهر است که تاریخ 808 هجری قمری در حاشیه آن دیده می‌شود و هم‌اکنون در موزه زیلوی میبد نگهداری می‌شود.

فلاح با اشاره به اینکه متأسفانه در طول سال‌های گذشته این صنعت با رکود و بی‌مهری بسیاری مواجه شده، اظهار داشت: تا پایان دهه 50 شمسی چیزی حدود هزار و 700 تا هزار و 800 دار زیلوبافی در کارگاه‌های میبد در حال کار بوده است ولی در دوره‌ای فعالیت چشمگیری نداشتیم. خوشبختانه با نگاه خوب و اقدامات مؤثری که مسئولین و مردم شهرستان برای احیای این هنر صنعت داشتند دوباره زیلوبافی در میبد رونق گرفت.

وی ادامه داد: زمانی تعداد زیلوبافان به 30 تا 40 نفر می‌رسید ولی خوشبختانه با سرمایه‌گذاری و توجهی که به این هنر صنعت شد در حال حاضر حدود 300 دار زیلو در این شهرستان برپاست که زمینه اشتغال 500 نفر را فراهم کرده است.

فرماندارمیبد بابیان اینکه برپایی دار زیلوبافی در کنار خانواده‌ها سبب شور و شعف بین اعضای خانواده و شکل‌گیری کانون گرم خانواده می‌شود، ابراز داشت: ایجاد کارگاه‌های زیلوبافی، راه‌اندازی خانه زیلو و تلاش برای تنوع بخشیدن به نقشه، طرح و رنگ و تولید محصولات مختلف از اقداماتی است که به‌تازگی در جهت احیا و رونق دوباره زیلوبافی صورت گرفته است.

وی در پایان با اشاره به اینکه بنده 40 سال است که زیلوبافم در خصوص توسعه و رونق این هنر صنعت اذعان داشت: خوشبختانه با تلاش‌های صورت گرفته در سال‌های اخیر، زیلوبافان میبدی با تجمیع در کارگاه‌های زیلو و کار بافی حرکتی برای رشد و توسعه این هنر منحصربه‌فرد آغاز کرده‌اند که نیاز به حمایت دارند. ایجاد این مجتمع‌های کوچک می‌تواند راه را برای پیشرفت این صنعت در جوامع بین‌المللی باز کند.
آدرس کوتاه :