معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرماندارمیبد:

یک‌چهارم موز ه های استان به میبد تعلق دارد

جلسه بررسی مسائل و مشکلات موزه‌های شهرستان با حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرماندارمیبد، مسئول موزه‌های استان، بخشدار مرکزی در سالن اندیشه فرمانداری برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری میبد، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرماندارمیبد در جلسه بررسی مسائل و مشکلات موزه‌های این شهرستان گفت: وجود موزه‌های متعدد در شهرستان میبد به پیشینه چندین هزارساله و بافت عظیم بناهای تاریخی آن برمی‌گردد.

علیرضا ابوالحسنی بابیان اینکه یک‌چهارم موزه استان به میبد تعلق دارد گفت:8 موزه فعال سرزمین‌های مختلف مردم‌شناسی، علوم طبیعی، پست، زیلو و نظایر آن‌ها در شهرستان میبد بهترین فرصت برای معرفی آثار تاریخی و فرهنگی این شهرستان به مسافران و گردشگران داخلی و خارجی است.

ابوالحسنی بابیان اینکه به دنبال تخصصی کردن موزه‌های سطح شهرستان میبد هستیم افزود: احداث و تکمیل موزه جامع میبد با استانداردهای روز دنیا یکی از الویت های ما در سال جاری و سال‌های آینده است تا به سمت دیجیتالی و تخصصی کردن و اخذ مجوزهای لازم در جهت جذب اعتبارات هم باشیم.

مسئول موزه‌های استان هم بابیان اینکه از تأسیس موزه‌هایی که فقط جنبه مردم‌شناسی داشته باشند خودداری شده و به سمت تخصصی شدن و استانداردسازی موزه‌ها باید پیش رفت افزود: دریافت مجوزهای لازم در حوزه مجموعه‌داری و تأسیس موزه‌ها بسیار مبحث مهم ازجمله سیاست‌های اولیه اداره کل موزه‌هاست.

خانم الوندیان استفاده از تکنولوژی های روز دنیا در موزه‌ها را از اولویت‌های امسال این اداره عنوان کرد و گفت: موزه‌ها را باید به سمت دیجیتالی شدن و استفاده از تکنولوژی های دیجیتال برای انتقال بهتر به مخاطب و مخاطبین جدید ببریم.

وی بابیان اینکه تأسیس موزه بدون مجوز و فعالیت آن‌که هیچ اختیاراتی را ندارد معنی ندارد تصریح کرد: اگر نام موزه‌ای در فهرست موزه‌های اداره کل موزه‌ها نباشد نمی‌تواند فعالیت کند.

مسئول موزه‌های استان خاطرنشان کرد: در بحث اعتبارات موزه‌ها باید بگویم تا زمانی که موزه‌ای در لیست و فهرست موزه‌های ایران از طرف اداره کل موزه‌ها و اموال منقول فرهنگی تاریخی شناخته نشود هیچ اعتباری برای آن در نظر گرفته نخواهد شد.

در حال حاضر 32 موزه در سطح استان وجود دارد که یک‌چهارم آن به شهرستان میبد تعلق دارد.