کالاهای سلامت‌محور زیر ذره‌بین گشت سلامت نوروزی


در آستانه سال نو و به‌منظور تضمین سلامت عموم مردم به‌ویژه مسافرین نوروزی در ایام عید،10 اکیپ با حضور معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد و سرپرست معاونت فرمانداری میبد با بازدید از کارخانه‌ها، کارگاه‌های تولید مواد غذایی، داروخانه‌ها و عطاری‌ها و مراکز توزیع و عرضه مواد غذایی، آن‌ها را مورد پایش سلامت قراردادند.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری میبد، دکتر رضا ملوکیان مدیر نظارت بر مواد غذایی و بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد گفت: واحدهای موردنظر در این طرح واحدهای تولیدی، مواد غذایی، آرایشی بهداشتی، مراکز عرضه مواد غذایی، آرایشی بهداشتی، داروخانه‌ها، و عطاری‌ها هستند.

ملوکیان بابیان اینکه این طرح تا 15 اسفند در سراسر کشور اجرا می‌شود گفت: تعداد 10 کیپ مسئولیت نظارت کارخانه‌ها و کارگاه‌های تولیدی و مراکز توزیع و عرضه،2 اکیپ ویژه داروخانه‌ها و 2 اکیپ هم عطاری‌ها را بر عهده‌دارند.

وی افزود: شاخص‌های ما در این بازرسی‌ها، سالم بودن مواد اولیه تولید، وضعیت خوب تولید، و عرضه محصول سالم است.

مدیر نظارت بر مواد غذایی و بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد در خصوص عطاری‌ها گفت: عطاری‌ها مجاز به فروش ادویه‌جات هستند و حق فروش مکمل‌ها، دارو و حق درمان و مشاوره درمانی را ندارند.

ملوکیان بابیان اینکه گزارش‌های زیادی داریم که بسیاری از عطاری‌ها اقدام به درمان بعضی بیماری‌ها کنند افزود: این درمان‌ها منجر به عوارض بسیار ناخوشایندی شده است که درمان خود این عوارض مدت‌ها طول کشیده است و ضررهای اقتصادی و جسمی را به مصرف‌کننده و یا خریدار تحمیل کرده است.

وی در خصوص مواد آرایشی و بهداشتی هم گفت: به هم‌وطنان و شهروندان توصیه می‌شود از مراکز مجاز خریداری کنند و در هنگام خرید هم به اصالت سلامت کالا توجه کنند.


آدرس کوتاه :