نکوداشت استاد سید عبدالعظیم پویا درمیبد برگزار شد


همزمان با 29 اردیبهشت روز ملی موزه‌ها و آغاز هفته میراث فرهنگی و به‌منظور پاسداشت از نیم‌قرن زحمات و فعالیت‌های فرهنگی استاد سید عبدالعظیم پویا مراسمی با حضور معاون فرماندارمیبد، اندیشمندان، ایران شناسان وارد پژوهشگران و معاون فرماندارمیبد و جمعی از اساتید و صاحب‌نظران در دانشگاه آیت‌الله حائری میبد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری میبد، رئیس بنیاد ملی ایران‌شناسی شعبه کرمان در حاشیه این مراسم نکوداشت بابیان اینکه بی‌تردید شخصیت هر جامعه را ردپای آن جامعه تشکیل می‌دهد افزود: هویت و ارزش‌های جامعه که درگذر تاریخ دست‌به‌دست گشته‌اند تا به جامعه امروز رسیده‌اند مسلماً اگر ما نتوانیم این ارزش‌ها را پاسداری کنیم و همچنان که از دیگران به ما رسیده است به نسل‌های آینده بسپاریم و این رعایت بر زمین گذاشتن و مجدداً را برنیفرازیم در طول تاریخ آسیب خواهیم دید.

دکتر گلاب زاده همه آثار مکتوب و فیزیکی پیرامون را رد پای تاریخ دانست و افزود: همین چاپارخانه و شاه‌عباسی‌ها و کوچه‌های تنگی که به‌عنوان کوچه‌های آشتی کنون از آن یاد می‌کنیم و همین برج و باروهایی که ما به‌عنوان یک مجموعه خشتی می‌بینیم؛ خشت خشتشان، برگ تاریخ عزت و سرافرازی و بالندگی جامعه ما هستند و بر ماست که آن‌ها را حفظ و به نسل‌های آینده بسپاریم.

وی خدمات عبدالعظیم پویا به تاریخ و فرهنگ میبد را قابل‌تقدیر دانست و با اشاره به رونق گردشگری و تاریخی این شهرستان گفت: همه این مجموعه تاریخی و فرهنگی که امروز از جایی جای کشور و جهان باافتخار در آن قدم می‌زنند سال‌ها پیش ویرانه‌ای‌ بیش نبود.

گلاب زاده گفت: اما امروز میبد آن‌چنان پویا و سرزنده شده است که هرکس مسیر تهران به جنوب را طی کند یکی از شهرهایی مهم و موردتوجه برای اقامت در نظر می‌گیرند.

دکتر گرما رودی از شاعران و پژوهشگران معاصر هم بابیان اینکه جوان‌های هر جامعه اسوه می‌خواهند که با الگو گیری از این اسوه‌ها راه خود را در حفظ ارزش‌ها و هویت خود طی کنند گفت: سید عبدالعظیم پویا یک چهره ملی و اسوه عمل، نجابت و اقدام بی حاشیه است که می‌توان در سطح کشور معرفی کرد و به جوانان گفت که باید کوشش و پایبندی به میراث گذشتگان و آثار آن‌ها را از او یاد بگیرند.

دکتر دادبه از اساتید دانشگاه علامه تهران هم با تأکید بر اینکه عملکردها دو گونه است گاه برای رفع تکلیف است که درنهایت باهدف خودنمایی صورت می‌گیرد و گاه هم عاشقانه است که بی چشم‌داشت صورت می‌پذیرد افزود: زندگی سید عبدالعظیم پویا نشان می‌دهد که همه عمرش را برای خدمت به تاریخ و فرهنگ میبد صرف کرده است.

وی افزود: آثار گران‌مایه و ارزشمند تاریخی و فرهنگی که امروز جلوی چشم همگان است اگر عشق و علاقه این مردم بزرگ و فرهنگ دوست نبود شاید امروز هیچ‌کدام از این‌ها را شاهد نبودیم.

سید عبدالعظیم پویا هم گفت: من فرزند شهر تاریخی با پیشینه‌های هفت‌هزارساله میبد هستم که مردمان این شهرها از ابتدای تولد وارث یک فرهنگ ارزشمندی هستند و آن فرهنگ مربوط به پیشینیان آن‌هاست.

پویا با اشاره به اینکه در کهن شهر هفت‌هزارساله میبد آثار شهرسازی و معماری ایرانی به‌وضوح دیده می‌شود گفت: این آثار گران‌مایه را در دوره‌های اخیر آفت‌هایی تهدید می‌کرد که با همکاری فرهنگ دوستان برای شناساندن آن‌ها برای مردم با ایجاد مراکز فرهنگی ازجمله چند موزه اختصاصی اقدام کردیم.

وی گفت: به سهم خودم از دوره دانشجویی به سمت حفظ تاریخ و فرهنگ میبد حرکت کردم و امروز از نتیجه کاری که باعث رونق صنعت توریستی و گردشگری، احیا و مرمت بناهای تاریخی شده است و فرهنگ و سنت میبد حفظ‌شده است راضی است و امیدواریم که این کار از سوی جوانان عاشق و باانگیزه استمرار پیدا کند.

وی خاطرنشان کرد: کوشش‌های که برای نگهداری هنرهای سنتی و فرهنگ مردم میبد انجام‌شده است همه توفیقی بوده و من بسیار سرفرازم که این کار انجام‌شده است و بسیار هم راضی هستم.

اجرای موسیقی مقامی خراسان، پخش مستند، رونمایی از سالن اجتماعات دانشگاه آیت‌الله حائری به نام سید عبدالعظیم پویا و رونمایی از دو اثر استاد پویا به نام‌های سیمای باستانی میبد و پویای فرهنگ از دیگر برنامه‌های این مراسم بود.
آدرس کوتاه :