نشست خبري فرماندار با اصحاب رسانه


به گزارش روابط عمومي فرمانداري شهرستان ميبد : نشست فرماندار ميبد با خبرنگاران و اصحاب رسانه در محل فرمانداري برگزار شد .


در اين نشست ابتدا رجايي فرماندار ميبد به تشريح مسائل و مشكلات كارخانه فولاد ميبد پرداخت ، وي با اشاره به افتتاح اين پروژه در سال 1388 بيان داشت از آن تاريخ تاكنون 5 بار اين كارخانه تعطيل شد .
ايشان افزودند در همان سال 88 ، 48% سهام شركت فولاد از طريق مزايده و توسط سازمان خصوصي سازي به گروه اقتصاد نوين پارسيان واگذار شد در عين حال در همان تاريخ اين كارخانه خاموش شد . وي مهمترين دليل عدم موفيقت كارخانه فولاد ميبد را توليد چدن دانست و گفت علي رغم اسم شركت هرگز به سمت توليد فولاد پيش نرفت و هميشه وابسته به شركتهاي توليد فولاد گرديد .  
مشكل كك كه مي بايست از خارج وارد شود ، به كارگيري بيش از حد نيرو ، عدم مديريت ، واگذاري سهام به بخش خصوصي ، عدم تجربه كافي شركت نوين پارسيان در زمينه اداره شركت ، اعتصاب كارگران ، از جمله مشكلات اين شركت بود .
  فرماندار میبد بدهی مشخص شرکت فولاد میبد را نزدیک به ۱۴۰ میلیارد تومان اعلام کرد و مبلغ ۱۱۰ میلیارد تومان بدهی دیگر این شرکت را  ناشی از انعقاد قراردادهای اسفبار مدیران مربوطه با شرکت های خارجی از جمله یک شرکت روسی برشمرد و گفت: بر اساس این قرارداد اسفبار بدهی فولاد میبد هر سه ماه یکبار به شرکت مزبور دو برابر می شد و اگر اختلافی در این رابطه صورت می گرفت مرجع رفع اختلاف و حل منازعه، دادگاه های انگلستان در نظر گرفته شده بود که این امر بیشتر به قرارداد ترکمنچای شبیه است .
ايشان در ادامه نیز گفت که طی جلسات متعدد شرکت روسی طرف قرارداد قبول کرد که از اجرایی شدن این قرارداد نامعقول صرف نظر کند و مبلغی از اصل بدهی نیز تخفیف بدهد.
وی کل بدهی فولاد میبد به شرکت روس را ۴۵ میلیارد عنوان کرد که تخفیفاتی در این خصوص لحاظ شده است. به گفته رجایی سرمایه گذار فعلی به دنبال اجرای طرح توسعه فولاد میبد می باشد و طی بازدیدهای صورت گرفته مقرر شد در صورت مساعدت لازم و اجرایی شدن قول های داده شده طرح توسعه فولاد میبد با اشتغال زایی ۲۰۰۰ نفر به انجام برسد.
فرماندار میبد ضمن تشکر از همه دستگاه ها به خصوص اداره اقتصاد و دارایی، تأمین اجتماعی، بانک ها، و همه ی مسئولین از جمله استاندار یزد، آیت الله اعرافی امام جمعه محترم میبد، یحیی زاده نماینده مردم تفت و میبد در مجلس، وزیر صنعت، معدن، تجارت و سایر مسئولین  اظهار امیدواری کرد با همیاری و مساعدت همه و به همت سرمایه گذار جدید بتوانیم فولاد میبد که از اول ناقص الخلقه متولد شد را احیا و راه اندازی کنیم .
   
 
 
 
     
            
آدرس کوتاه :