فرماندارمیبد در جلسه هماهنگی جشن ملی زیلو:

شهرستان میبد مهد زیلو کشوراست

فرماندارمیبد در جلسه هماهنگی جشن ملی زیلو گفت: شهرستان میبد مهد زیلو کشوراست و با احیا این صنعت و عبور از مرحله خطر در مسیر خوبی در حال حرکت است.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری میبد، اولین جلسه هماهنگی جشن ملی زیلوی میبد به ریاست"حسین فلاح" فرماندارمیبد و با حضور "علیرضا ابوالحسنی" معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرماندار، " فرزین خادمی"معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی امور عمرانی فرمانداری، جمعی از مسئولین استان و شهرستان و پروفسور کریم زاده، دکتر مسعود جندقی و فعالین عرصه هنر صنعت زیلوی میبد در سالن اندیشه فرمانداری برگزار شد.

فرماندارمیبد در این جلسه ضمن تأکید بر ثبت جهانی زیلو بیان داشت: شهرستان میبد مهد زیلو کشوراست و با احیا این صنعت و عبور از مرحله خطر در مسیر خوبی در حال حرکت است.

حسین فلاح در ادامه ضمن تقدیر از همه فعالان عرصه زیلو گفت: در سال‌های گذشته تعداد زیلوبافان کمتر از انگشتان دست بود ولی در حال حاضر با تلاش‌های صورت گرفته 200 زیلوباف در این هنر صنعت مشغول به فعالیت می‌باشند که با این حرکت قطعاً هنر صنعت زیلو به‌صورت فنی‌تر، دقیق‌تر، ظریف‌تر و کد دار دنبال می‌شود.

فلاح با اشاره به اینکه در این راستا اقدامات خوبی نظیر ثبت ملی و جغرافیایی زیلو صورت گرفته است افزود: ما باید با داشته‌ها و دانسته‌هایی که در این زمینه به دست آورده‌ایم استفاده کنیم و با بهره گرفتن از آن، آن را حفظ کنیم و با فراهم آوردن شرایط لازم و در سایه تعامل و همکاری با یکدیگر این قابلیت وبرند شهرستان را به ثبت جهانی برسانیم.

وی ورود وزارت صنعت، معدن و تجارت برای رونق بخشی به خوشه زیلو حمایت‌هایی را برای این هنر صنعت در پی خواهد داشت افزود: امیدواریم با توجه به نگاه خوب زیلوبافان و گروه‌هایی که در این زمینه دستی بر آتش داشته و همکاری و همراهی نهادهای متولی دارند بتوانیم گام‌های مؤثری برای رونق و توسعه این هنر صنعت برداریم.

در این جلسه، فعالان عرصه زیلو با ارائه گزارشی از عملکرد خود در این زمینه، بابیان مشکلات، نظرها و پیشنهادهای خود، برای برگزاری جشن ملی زیلو اعلام آمادگی کردند.

در پایان این نشست جمعی از فعالین عرصه هنر صنعت زیلوی میبد تقدیر شدند.

گفتنی است جشن ملی زیلوی میبد در خصوص ثبت پرونده جهانی آن در سال جاری در شهرستان برگزار می‌شود.