شهرستان‌های اردکان و میبد بالاترین سطح آلایندگی در سطح استان را دارند


نیره پورملایی مدیرکل محیط‌زیست استان در دیدار با آیت‌الله اعرافی امام‌جمعه شهرستان میبد که حسین فلاح فرماندارمیبد هم حضور داشت؛ شاخص‌ها آلایندگی در شهرستان‌های اردکان و میبد را بالاترین سطح آلایندگی در سطح استان خواند و گفت: بر اساس سنجش سطح آلایندگی در سه ماه اول امسال، شهرستان‌های اردکان و میبد تجمع آلاینده بیشتری دارند.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری میبد، پورملایی بابیان اینکه رویکرد محیط‌زیست در سال جهش تولید قهری و معرفی واحدهای صنعتی آلاینده قهری نیست که تولید و اشتغال را تحت تأثیر قرار دهد افزود: اما باید در قبال آلاینده‌ها پاسخگوی مردم بود و از طریق فرهنگ‌سازی، سلامت و رفاه مردم را هم فراهم کرد.

آیت‌الله اعرافی امام‌جمعه میبد هم در این دیدار گفت: مسئولین محیط‌زیست باید با برنامه‌های معین، نسبت به مسائل محیط‌زیست حساس و آن را حل کند.

امام‌جمعه میبد تصریح کرد: مسئله محیط‌زیست باید عادلانه، جامع و علمی از عقدا تا مهریز با عدد و رقم و شاخص‌ها و با نگاه مقایسه‌ای و تحلیلی دنبال شود.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور با تأکید بر تعامل علمی و عاطفی محیط‌زیست با صنایع گفت: با موضع حمایت و هدایت صنایع، سیاست‌های محیط‌زیست بدون اینکه احساس مزاحمت کنند پیش رود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: هر کارخانه باید یک پیوست محیط‌زیست دقیق و علمی داشته باشد که در آن با افق 5 تا 10 سال ترسیم شود.

وی گفت: باید با تعامل جدی با صنعت و بخش‌های ذی‌ربط، سازوکارهای نوینی دنبال شود که محیط‌زیست کمتر تخریب شود.

امام‌جمعه میبد نظام تشویقی در صنعت از منظر محیط‌زیست را در کاهش آسیب‌های محیط‌زیستی مهم و اثرگذار خواند و گفت: در کنار این رویکردها باید الگوی صنایع پاک و کوچک و کشاورزی باید دنبال شود.

آیت‌الله اعرافی اختصاص یک نقطه مشخص در خارج از شهر برای صنعت برای هر منطقه را در مدیریت صنعت مهم خواند و گفت: اگر محیط‌زیست با توافق استانداری بتواند عرصه‌ای را در مناطق بیابانی به فرصت سرمایه‌گذاری صنایع تعریف کند می‌توان تا حدی مسائل و مشکلات صنعت را حل کرد.

وی برانگیختن حس محیط‌زیستی در آموزش‌وپرورش، دانشگاه‌ها و حوزه را هم در بحث محیط‌زیست اثرگذار دانست.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور در این جلسه همچنین از نصب نیروگاه‌های خورشیدی روی مدارس حوزه‌های علمیه در سراسر کشور خبر داد و گفت: 100 پروژه خورشیدی در مدارس سراسر کشور در دست داریم که تاکنون تعداد 20 پروژه خورشیدی به نتیجه رسیده است.


آدرس کوتاه :