سخنان اعتراض آمیز نماینده مردم میبد و تفت در پی بالا گرفتن تنش در محدوده مورد اختلاف

سخنان اعتراض آمیز نماینده مردم میبد و تفت در پی بالا گرفتن تنش در محدوده مورد اختلاف


بنابر گزارش ستاد نماز جمعه شهرستان میبد در نماز جمعه این هفته (9/12/87) بنابر درخواست جمعی از نمازگزاران حجت الاسلام والمسلمین یحیی زاده، نماینده میبد و تفت در مجلس شورای اسلامی توضیحاتی در مورد مسائل پیش آمده بابت مرز بین شهرستان های میبد و اردکان ارائه نمود.
سخنان اعتراض آمیز نماینده مردم میبد و تفت در پی بالا گرفتن تنش در محدوده مورد اختلاف

وی بعد از حمد و ثنای الهی باتبریک روز اول ماه خجسته ربیع الاول و تقدیر وتشکر از حضور مردم در راهپیمایی 22 بهمن سخنانی چند در مورد این موضوع ایراد نمودند.

 «آن چیزی که در این چند دقیقه می خواهم در مورد آن صحبت کنم قضيه پيش آمده که در دو سه هفته اخیر در شهرستان دغدغه بزرگی شده براي مردم شهرستان اعم از متدين يا غيرمتدين اعم از نمازجمعه اي، روحاني و غير روحاني با هر طيف ها و ديد و جناح و خط و تفکر و ...
  خدمت شما عرض کنم طبق آمار از سال 64 هشت بار تاكنون درارتباط با این مسائل تنش شديد ايجاد شده كه البته در سال 64 ، 65 و 66 به صورت بسیار تلخ که قضیه را همه می دانید، و به هر حال نهايتاً منجر شد به اينكه در سال66 دو وزيركشور و مسكن در آن زمان که آقاي محتشمي، وزير كشور بود و آقاي كازروني وزير مسكن، استاندار آقاي بيطرف بود که بعدا وزیر شد آن ها به اصطلاح كاری انجام بدهند و یک خط مرزي تعيين كنند و بعد ميخكوبي كنند. که اين ميخكوبي از سال 66 تا حالا وجود دارد و البته نسبت به تعريف و تطبيق اين مرز همواره بين مسئولين بدون آنکه هیاهویی شود سر و صدایی شود نگراني های شديد ، انتقادات بجا منطقي و مستند و مستدل وجود داشته. بنده شخصاً خودم، امام جمعه معظم، بارها و مسئولين محترم فرماندار فعلي، شورای فعلي با چراغ خاموش پيگير بودند ، حتي این مورد به مجلس هم كشيده شد كه در قالب تذكر به وزير هم چند بار مطرح شد، و پيگيري هایی و جلساتی و ملاقات هایی. اما آن چيزیی که در سال 66 اتفاق افتاد که به عكس آنچه بي خبران مي گويند كه البته آن موقع ما بخش بوديم، سال 69 شهرستان شديم، که بخشدار آقاي انصاري كه زنده است آن را امضاء نكرده، امام جمعه، مرحوم آیت الله اعرافي(ره) بودند که نماينده ایشان حجت الاسلام والمسلمین آقاي روحاني در آن قضیه ایشان هم امضاء نكردند به هر حال یک چند نفري از آن شهرستان و آن دو وزير امضاء كردند به عنوان این که آن خط اينجاست و بعداً هم یه جوري این خط را پياده كردند وتطبیق کردند که ما هميشه حرف و حديث داشتيم. به هر حال این عين قضيه است گاهی گفته می شود چيزي تازه اي كه اتفاق نیفتاده، امام جمعه قبلي امضاء كرده، این دروغ است.اگر راست می گویند سند ارائه کنند حتی نماینده آن ها هم امضاء نکرده یک صورت جلسه امضاء شده كه آقاي روحاني هم امضا كرده آن صورتجلسه من خود شخصاً نديدم، که آنجا هم ذكر شده که به عنوان نماينده امام جمعه در آن زمان که براساس "اسناد ثبتي" هر تغيير صورت گرفته الان هم همين مي گوييم سی قرن دیگر هم شود همین را می گوییم چیز دیگری نمی گوییم "اسناد ثبتي"که این حرف گزافي نیست، بي ربطي، بي جايي نيست. هرچه اسناد مي گويد به هر حال این همین طور پي گيري شده حالا بعضي از آقايان مي گويند چه شده که امسال حالا مردم... چیز جدیدی که اتفاق نیفتاده سال 66 صورت گرفته و بیست و چند سال گذشته حالا بيدار شديد بعضي ها این مي گويند توجه کنید ما حرفمان اين است در اين يكسال بيشترين تحريك صورت گرفته.

 يك وقتي نقشه جعلي چاپ شد كه بنده و امام جمعه معظم صبحت كرديم،البته پي گيري جدي داشتيم با وزیر و مسئولین تا آنجا که آن نقشه یک هفته نشد که نقش بر آب شد، اصلاً از سايت بيرون رفت. لغو شد، آن چيزی که صورت گرفته بود در آن مورد کلاً رفت كنار. ولی ما از همان موقع گفتيم شما نقشه چاپ كرديد که هزينه هم داشته ، بدون درخواست بوده؟ قربتاً الی الله بوده؟ به ما بگوييد این درخواست كننده نقشه كي بود چه کسی خواست ما بفهمیم کدام دست پشت این قضیه هاست ولي هنوز كه هنوزه به بنده نماینده پاسخ نداده اند كه اين نقشه كي خواسته بود یک نقشه اي كه نزديك بود مردم را منفجر كند البته با آن درايت امام جمعه و مسئولين جلوي تنش و چالش عجیب و جدیدگرفته شد. مردم آرام شدند البته آن نقشه از بین رفت و كنار رفت.

  بعد از آن ديديم همین شب تاسوعاي سال قبل خودرو كبير ساعت 11 شب شروع کرد به چاه زدن در جایی که در آن شک وشبهه است من تهران بودم شنيدم صحبت كردم حتی همان وقت گفتند شايد به هر حال نقشه هايي باشد که نصف شب اونجوری داشته باشند ساعت 12 شب زنگ زدم استانداری گفتم اگر بخدا اين مسئله جلویش گرفته نشود همین صبح مي روم وزارت كشور و برای کاندیداتوری من انصراف مي دهم اگر نقشه اين است که طوري با آبروي ما بازي شود ما نیامديم كه تو اين مسيرها...
  بعد به این عزیزی که مدير عامل خودرو كبير است گفتم فلاني تو دو بار رأي مردم ميبد گرفتي و رفتي مجلس درسته شب تاسوعا ساعت 11 شب مشغول حفر چاه شويد؟ اگر چاه مشكل نداشته باشد در منطقه اي نباشد كه روی آن حرف و حديث است بايد شب تاسوعا آن هم 11شب شروع كنند. این هم یک تحریک دیگر و این یک مورد ديگر بود که اتفاق افتاد و ما در مجلس گفتیم چرا باید این کاراينطوري و اينجوري و اذهان مردم.
  موارد ديگر تحريك آميز پيدا شد بروید در بودجه ببينيد فقط در یک سال از دولت قبل حدود هزار ميليارد تومان می بینید براي يك شهر سرمايه گذاري شده براي يك شهري ولي این مردم نمي آيند توي خيابون و جايي اعتراض و انتقادي بکنند مي گويند حتما روي حق و مسائل اينچنين بوده است.ولی خب چند سال اين مردم دنبال اين بودند كه بالاخره يك جوري یک پتروشيمي بگيرند که حالا که قطعی شده می بینید که یک سر و صدايي از آن جاها بلند مي شود حالا اين دولت هم بايد هيچي به اين مردم ندهد تازه مگر چي مي خواهد بدهد يك پتروشيمي بخش خصوصی که حالا البته گاز خوراكش است که خيلي مهم است باید تأمين شود مردم مي گويند چرا اينطور است؟ حالا تحريك نشوند؟

يك آدم خير مي خواهد MRI بزند با پول خودش اول که تو شهر يزد دعوتش مي كند تو چكار ميبد داري؟ چرا مي خواهي اونجا بزني؟ بيا توي يزد خرج كن بعد که می بینند آن جور حریف نمی شوند در فلان روزنامه فلان شهرستان تو دهان فلان مسئول فلان شهرستان یا استان و یه همچنين حرفهايي مخالفت مي شود مردم پول خودشان هم نتوانند توي شهر خودشان خرج كنند؟ اين تحريكات مردم تا كي. اينها موجب شد که مردم به همه چيز بدبين شوند.

  مي بينید می گویید چرا بعد از 20 سال؟ چون می بینند هرچه ساكت بودند، آرام بودند این مردم با هیچ شهر دیگر در مورد مرز و تعيين مرز هيچ مشكلي نداشتند ولي ببينند كدام شهر با طبس، بافق، بهاباد، نائين و ميبد در تعيين مرز و حدود مشكل دارد. مردم اين شهرستان روحانيت و امام جمعه معظم و مسئولین شهرستان اين قدر خوب عمل كردند كه آن اطراف همین جور اصرار دارند که به اين جا ملحق شوند و اين خواسته آن ها اجابت نمي شود مثل بعضی جاهاي ديگر نيست هركه دور اين شهر باشد دعوا داشته باشد که می خواهیم جدا شویم و یا این قسمت از خاک را پس بگیریم این جا که مردم با هیچ جای دیگر مشکل ندارند چرا بايد اين مسائل پيش بيايد.
 پس بنابراین در اين مدت حتی در این یکی دوماه و دوسال هيچ كاري نسبت به جايي كه ميخكوبي شده بود آن طرفش اتفاقی صورت نگرفته و ما دو سه ساله خودمون رفتیم بعضی كارشناس ها برديم می بینیم که مثلاً این ميخ هايي كه كوبيده البته نيامده اند اين طرف ترش، ولی می گوییم این تعریف یعنی اين؟ چيزي كه توافق وزيرین بوده، یعنی این؟ ما حرف داشتيم، مردم حرف داشتند، هرچه هم سكوت كردند دیدند که نشد، بعد آمدند اينجا
  يك مورد دیگر عرض بکنم گاهی می گویند سه تا چهارتا آدم دارند تحريك مي كند گاهی می گویند دو سه تا مسئول دارند تحریک می کنند مثلا امام جمعه، فرماندار، نماينده دارند اين حرف ها را مي زنند بابا جون چشماتون را باز کنید درست است که اين موضوع از لحاظ قانوني وظيفه فرماندار و شورا است والسلام.با توجه به اينكه شورا، فرماندار، بخشدار هرچه که دنبال كردند نشده، دیگر همه مسئولين شهر همه مردم شهر با هر گرايشي، با هر تفكري،با هر اعتقادی با هر ايده اي جمع شده اند، دنبال این قضیه گرفته اند. اصلا محل این قضیه نماز و مسجد و نماز جمعه بوده ولی شما بروید تو خیابون ببینید همان هایی که به هر حال چه بسا نماز جمعه هم نمي آيند از اين مردم و نمازجمعه ای ها به خاطر اينكار دارند تشکر می کنند همراه هستند.
 متاسفم براي نظام اگر آن طورگزارش شود که 5 نفر هستند متاسفم برای دستگاه نظام اگر آن طورگزارش شود دو نفر تحريك كننده در این قضيه هستند. يعني روشنتر و آشكارتر از اين شفاف تر از اين بهتر از این حضور مردم براي اين موضوع. چشمشان را بازكنند ببینید بابا این یک نفر و دو نفر و يك روز دو روز نيست، سی سال است، بیست و چند سال است منت هم نگذارند که ما سال 69 مي توانستيم شما را شهرستانش نكنيم. این بزرگترین کاری بوده که برای شما كرديم حالا چي؟ اين منت گذاری داره؟ اين دست شما اگر بود شاید انجام نمي داديد. بعضي جا ها شهرهای جعلی درست میکنند اين شهرستان دومين جمعيت استان، دومين صنعت استان دارد. بهترین موقعیت ها دارد.رویتان میشد سال 69 ما را شهرستان نکنید!
 دومين چيزی که وظیفه است این است "اسناد" سال 64 اولين جلسه و صورتجلسه آن وقت در اولین تنش و تشنج مسئولين، آنجا هركی بوده مي گويند "اسناد ثبتي". همین آقاي استاندارکه ما واقعا تشکر می کنیم هرچند ايشان كاري براي ما به صورت عملي انجام نداده شاید به هر حال زيرمجموعه هایش مطيع نيستند.شاید سربازانش مانند زمان جنگ سربازانی نیستند که در اختیار خودش باشند. نمي دانم نمي خواهم به كسي انگ بزنم.ولی به هر حال روز اول كاري ایشان شب نيمه شعبان منصوب شد شنبه روز اول كاری ایشان بود که آمد درشوراي اداري ميبد که از قبل پیش بینی شده بود و به آنجا دعوت شده بود يكي از صحبت ها در آن جا این بود که مسئله براساس "اسناد ثبتي متقدم" حل شود. ايشان تاييد كرد. حتی فرمود به عنوان اولين مصوبه دوره كاري استانداری من تصویب کنید ولی چه عرض کنم همین اولين مصوبه اين استاندارعزیز و نجيب نگذاشتند توي سايت استانداری منعکس شود که من پيگير شدم استاندار خودش آنجا بوده تصویب کرده این را باید دید کیه؟ چیه؟ چرا؟ بايد ببينيد ما هميشه حرفمان اين بوده آیندگان هم اگر خدایی ناکرده بنا باشد همین جور تعلل داشته باشند حرفشان همين است: "اسناد" اسناد ثبت همه جا ملاك است.این هم موضوع مهمی است که باید مد نظر داشت.
  توصيه ای که دارم این است که به شخصيت بزرگ مثل امام جمعه عالی مقام ما كه دلسوزانه آمد در جلسه دو هفته پيش 4 ساعت وقت گذاشتند توصيه نكنيد. شما نگاهتان فرا شهرستاني و ملی و اسلامی باشد.این ها را باید به یک آدم کوچیک گفت نبايد به یک انساني برجسته كه براي همه دنيای اسلام طلبه پرورش مي دهد. همين الان بعد از آن همه سفارش رهبري و دفتر رهبری پس از مدت ها مجبور شده به چند كشور خارجي برای همین کار تو دل آفريقا برود به ايشان توصيه نكنيد که حالا نسبت به یک شهر تعصب نداشته باشد به خدا زشت است توهين به ايشان است. به خود من هم توهین است اگر این حرف ها زده شود. شما بیایید ببينيد آن كساني كه براي وجوهات به امام جمعه میبد از اردكان مراجعه مي كنند چه تعداد است و ببینید چه كمك هايي ایشان برای آن جا و فعالیت های دینی آنجا دارد براي آنها بیاید. من نامه ها مي آورم ببینید چقدر كارخانه دار، سهامدار، سرمایه گذار از اردکان آمده و به چه خوبی برايشان برای وزیر نامه نوشتم و پشتيباني كردم. اصلاً ما و اردکان و مردم اردکان این اختلافات نداریم.(در اینجای سخنرانی با تکبیر جمعیت همراه بود)ما این اختلافات نداريم مسئولین اختلاف ندارند به خدا مردم اردكاني كه الحمدلله خیلی هایشان شهره اند به خردمندی و تعهد و دین داری وقتي عقل و دين و وجدان بیارند وسط می گویند که ما راست می گوییم "اسناد ثبتي" است چه مي شود کرد؟ از قدیم الایام هم بوده امروز هم درست نشده آنها پشتيباني ما بكنند و اگر بگذارید همین کار می کنند نه اختلاف و مسائل و اينها جايش اين نيست به ما ها توصيه كنيد.(در این لحظه یکی از حضار با صدای بلند گفت: همه جای ایران سرای من است     که خوب و بدش از برای من است) واقعا هيمن طوراست. امام جمعه ای که همه عمرش براي جهان اسلام است نه فقط ايران. برای همه دنيا حالا او را نصيحت كنيد كه تعصب و فلان، توهين به ايشان نيست؟
  از مسئولين انتظامي و اطلاعاتی استان خواهش می کنم این مردم دیدید چقدر در این چند هفته آرام بودند. ولی منسجم ومتحد دنبال خواسته منطقی به شكل منطقي هستند، مواظب باشيد يك وقت به كسي ازجاي ديگر به اسم این مردم سنگ نياندازد. مواظب باشيد اين مردم را نخواهند خراب كنند اگر دستي بلند شد سنگی بياندازد بگيريد از این مردم نیست نمازگزار اين كار را نمي كند.
  اما چند توصيه هم به دوستانی كه می خواهند این موارد را پيگيري كنند. عزیزان اولا تشكر مي كنم از همه مسئولین كه همه توي اين قضيه بودند واقعا در جلسه دو هفته پيش هم امام جمعه بسيار عالي موضع گرفت.فرماندار وشورا بسيار خوب موضع گرفتند. ولي از همه مسئولين و غيرمسئولين و به ویژه مردم استدعا دارم به هيچ كس همین طور در ادامه بي احترامي نكنيد بعضي هامي خواهند شما یک بي احترامی به دولت نهم بكنيد. اصلا بعضی از اين تحرک ها به اعتقاد من برای اين است كه مي خواهند دولت نهم را بد كنند و خراب کنند والا معنا نداشت که دو هفته پيش استاندار و مسئولان بلند پایه دو شهرستان بنشينيم آن جا و گفته شود تا ده روز در آن محدوده هيچ كس نه این شهر و نه آن شهر حق ندارد کار بکند آسفالت بكند ولي بعضي ها ديدند رئيس جمهور دارد مي آيد فوری خب ما نمی توانیم بگوییم این کار چه معنایی نمی تواند داشته باشد معنایش واضح است دیگر رئیس جمهور دارد می آید و یک حاشیه سازی نمي دانيم.
 بنابراين بي احترامي به كسي نشود چه مقصر و چه قاصر باشد ما منطق داريم و به این اعتقاد داريم ومی گوییم توهين به هيچ كس ميبدي و اردكاني، بي دين و ديندار نشود همین طور که تا حالا بوده است. مورد دوم كاروان راه نياندازيد،‌موتوري،ماشینی. به هيچ وجه در شهر ديگر يا آن محدوده حضور پيدا نكنيد جايي كه اين مسائل پيش نمي رود نه هر روز، نه هر شب. ولي هر جمعه بياييد، استانداري برويد، پيگيري كنيد با منطق، طبق برنامه ای كه از سوي دولت هاي قبلي هم بوده، مسئولين یک روز در هفته بايد پاسخگو باشند. الان که دولت خودش دوار است دورمی افتد می بیند که چه کسی با او کاردارد اصلا بروید در استانداری منطقی تشکر کنید و بگویید متاسفیم که هنوز کاری نشده آن ها باید جوابگو باشند چند نفر بروند به نظر من هر هفته هم بروند اشکال ندارد اینجا مثلا شاید هفته ای یک بارهم زیاد باشد انشاءالله به هفته نکشد مسئله حل شود ولی اگر بازهم همین طور طول کشید در یک جایی که مسولین آن جا هم اجازه دهند به صورت منطقی و کنترل شده جمع شوید و واقعا مراقب باشید خیلی مواظب باشید خیلی ها از این آرامش مردم خیلی ناراحت هستند و می گویند این همه مردم جمع می شوند ولی منطقی و آرام و متین هستند حرف بی ربط نمی زنند فحش نمیدهند سنگ نمی اندازند مواظب باشید یک وقت دستی از آستین به اسم شما بیرون نیاید اگر این مسائل نبود می گفتم اصلا شما هرروز جمع شوید در فلان مکان و به خاطر این بحث است که بنده هم به عنوان وکیل شما تردید دارم. بنابراین به صورت منطقی آرام مستدل ومتین همینجور با کرامت و بزرگی این جلسات را برگزار کنید بدون اینکه تحریک کننده یا توهین آمیز باشد.

از دولت و دولتها از استاندار واستانداران از فرماندارو فرمانداران ازشورا و شوراها و از همه کسانی که زحمت کشیدند بویژه اینکه در شرایط فعلی امام جمعه محترم فرماندار محترم شورای محترم بخشدارمحترم و شهردار محترم و همه مسئولینی که کاملا هماهنگ هستند منسجم هستند چون مردم جلو هستند تشکر می کنم مردم هم تا حالا کاری نکردند که ما خجالت بکشیم و بگوییم ما نیستیم اگر خدای نکرده یک قطره خون از دماغ کسی بیاید ماها دیگر هیچ کدام جرات نمی کنیم که همراهی با حرف کسی بکنیم واقعا عرض بکنم اگر یک دقیقه خیابان بسته شود ما دیگر جرات نمی کنیم منطقا همراهی کنیم مواظب باشید سنگی نیاندازید و کس دیگری هم سنگ نیاندازد. تا این فضا به هر حال به همین شکل منطقی و مطلوب باشد همه همراه هستیم و مسئله را دنبال می کنیم و از همه مسئولین و شما تشکر می کنم.»

منبع : www.meybodnovin.com

آدرس کوتاه :