مدیرکل سازمان بازرسی استان در نشست با مسئولین میبد:

سازمان بازرسی در استان تلاشش بحث پیشگیری است


مدیرکل سازمان بازرسی استان یزد با اشاره به نظارت‌های دوره‌ای بر روند فعالیت دستگاه‌های اجرایی استان یزد گفت: ما به دنبال مچ‌گیری از مدیران نیستیم بلکه به وظیفه نظارتی خود عمل می‌کنیم.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری میبد، حجت‌الاسلام طالبی مدیرکل سازمان بازرسی استان یزد به همراه تیمی از کارشناسان خود در جلسه‌ای که با حضور فلاح فرماندارمیبد، اسد زاده شهردار و اعضای شورای شهرمیبد در سالن کنفرانس شهرداری میبد برگزار شد به ایراد سخن پرداخت.

وی در ابتدای سخنان خود به تاریخ نظارت و بازرسی و دغدغه حکومت‌ها در طول تاریخ پرداخت و گفت: در حکومتی که حضرت علی (ع) تشکیل شد شاهد نامه‌های متعدد حضرت به کارگزاران حکومتی خود هستیم. یکی از نکاتی که حضرت در نامه‌های خود به آن می‌پرداخت بحث نظارت، بازرسی و پاک دستی کارگزاران حکومت خود بوده است.

وی بابیان اینکه رتبه کشورمان درزمینهٔ فساد اداری در جهان 132 اعلام می‌شود افزود: در کشوری که ادعای اسلامی بودن، شیعی بودن و تحت نظر ولایت‌فقیه اداره می‌شود این رتبه جایگاه خوبی برای کشورمان نیست.

وی ادامه داد: این رتبه بر اساس احساس فساد و ادراک فساد در جهان درجه‌بندی می‌شود. در کشور مابین احساس فساد و فساد واقعی فاصله است. بااین‌وجود رتبه ما در این تقسیم‌بندی بین 100 تا 90 قرار می‌گیرد که این هم به نوع خود جالب نیست.

مدیرکل سازمان بازرسی استان با اشاره به اینکه احساس فساد در جامعه ما فراگیر شده است تأکید کرد: مردم‌باور کرده‌اند که آدم‌حسابی در جامعه نیست. درحالی‌که واقعاً این‌طور نیست. متأسفانه به دلیل اینکه رانت‌خواری و دست‌درازی به بیت‌المال در سال‌های گذشته وجود داشته احساس فساد در کشورمان تقویت‌شده است.

وی با هشدار به این‌که جامعه دارای احساس بدی است و این می‌تواند خطرناک باشد افزود: در این نظام بیشترین چیزی که رهبرمان به آن افتخار می‌کند اعتماد مردم به‌نظام است. ما باید جلوی به وجود آمدن احساس فساد و فساد واقعی را بگیریم.

حجت‌الاسلام طالبی بابیان اینکه بعد از 40 سال شهید دادن، آن‌همه ایثار و در رأس همه این‌ها رهبری مقام معظم رهبری که دشمنان کشور نتوانسته‌اند خدشه‌ای به رهبری ما وارد کند تصریح کرد: بااین‌وجود متأسفانه درزمینهٔ فساد اداری جایگاه خوبی نداریم.

وی تأکید کرد: در جامعه هرکسی به‌نوبه خود باید تلاش کند بحث فساد را ریشه‌کن کند. کارگزاران حکومتی باید اعتقادی کار کنند و دغدغه داشته باشند.

وی بابیان این موضوع که باید برای ریشه‌کنی فساد در همه سیستم‌های دولتی تلاش خود را انجام دهیم، تصریح کرد: باید قانون را ملاک و معیار فعالیت‌های خود قرار دهیم و به بهانه نارسا بودن قانون در برخی از زمینه‌ها و یا راه انداختن کار مردم، از چارچوب قانون بیرون نرویم.

مدیرکل بازرسی استان خاطرنشان ساخت: اگر در برخی موارد قوانین دچار نقص هستند و مشکلاتی را برای مردم به وجود می‌آورند، بازهم باید بر رعایت دقیق کار قانونی اصرار کنیم. شاید در وهله نخست برخی از مردم ناراضی شوند. اما برخی از نمایندگان تنبل و فرصت‌طلب باید قوانین را بررسی و آن را اصلاح کنند نه اینکه برخی دم در مجلس دستور کار جلسه را برمی‌دارند و وارد مجلس می‌شوند و نگاهشان به دست برخی از نمایندگان مطرح است که آن‌ها چه می‌کند او هم‌دستش را بر اساس آن‌ها بالا و پایین می‌برد.

حجت‌الاسلام طالبی با اشاره به اینکه قوانین بسیار خوبی داریم که اجرایی نشده است افزود: باید با رعایت دقیق قوانین عیب قانون را رفع کنیم. قانون را عمل کنیم و ثابت کنیم این قانون اشکال دارد.

وی در ادامه صحبت‌های خود گفت: در چند سال گذشته تلاش کرده‌ایم که سازمان بازرسی را برای مسئولین استان معرفی کنیم. خیلی از مدیران کل در سال‌های گذشته سازمان بازرسی را با بازرسی استانداری اشتباه می‌گرفتند و آن را نمی‌شناختند.

مدیرکل بازرسی استان ادامه داد: سازمان بازرسی در استان تلاشش بحث پیشگیری است. آموزش، تذکر، نامه و هشدار است. ما در سازمان نیاز به کمک، تذکرات و اطلاع‌رسانی مردم و کارگزاران نظام در دستگاه‌های دولتی داریم.

وی با اشاره به اینکه برخی به علت نقص قوانین، عدم آموزش، عدم اشراف به مسائل مرتکب جرائمی می‌شوند افزود: در استان یزد تخلفات عمده‌ای که به‌صورت عمد انجام‌شده باشد به‌اندازه انگشتان دست هم نداریم.

وی گفت: نظر سازمان بازرسی این است که باید بیت‌المال حفظ شود. مهم‌ترین آن‌هم مدیران ما هستند. یک مدیر 20 سال در نظام زحمت‌کشیده است، دارای شخصیت ارزشمندی می‌شود و برای نظام کارآمد است.

وی در پایان با اشاره به اینکه سازمان بازرسی سه اصطلاح را در دستگاه‌های اجرایی دارد از قبیل فساد اداری، سلامت اداری و فشل اداری گفت: فشل اداری کارمندی است که قانون را بلد نیست. درنتیجه کاملاً بااحتیاط کار می‌کند هیچ‌گونه اقدامی انجام نمی‌دهد که مثلاً به بازرسی نرود. آثار فشل اداری به‌اندازه فساد اداری است. کارمند باید قانون را بلد باشد و آن را دقیق و موبه‌مو اجرا کند و اگر نقص داشت با مدیران بالادستی خود خواهان رفع آن شوند. مشکلات اداری در استان یزد این است که برخی از کارمندان فشل اداری هستند.

وی همچنین با اعلام اینکه کارکنان این سازمان 30 تا 35 روز در شهرداری میبد مستقر هستند از مردم خواست اگر راجع به شهرداری، شورای شهر مطلبی دارند به سالن اجتماعات شهرداری میبد مراجعه نمایند.


آدرس کوتاه :