مشاور معاون صنایع و هنرهای سنتی کشور:

زیلوی میبد کم‌نظیرترین بافته در سطح جهان است

مشاور معاون صنایع و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی کشور زیلوی میبد را کم‌نظیرترین بافته در سطح جهان عنوان نمود که شکل و نقش و طرح و شرایط استفاده منحصربه‌فرد خود را دارد.

 

به گزارش روابط عمومی فرمانداری میبد، بعدازظهر روز سه‌شنبه 24 مهرماه پنجمین نشست ثبت جهانی زیلو میبد با حضور "حسین فلاح" فرماندارمیبد،"علیرضا ابوالحسنی" معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرمانداری، "فاطمی" مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان، "ویدا تو حدی" مشاور معاون صنایع و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور، جمعی از مسئولین و فعالین حوزه زیلوبافی در سالن اندیشه فرمانداری میبد برگزار شد.

مشاور معاون صنایع و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی کشور در این نشست، گفت: تلاش و کوشش و نیز صبوری هنرمندان و صنعتگران در حوزه زیلوبافی و اینکه آن‌ها بدون داشتن تعریفی از مزد و درآمد در این حوزه فعالیت می‌پردازند، است که باعث شده، ما امروز در اینجا برای ثبت جهانی‌شدن زیلوی میبد دورهم جمع‌شویم.

ویدا تو حدی ضمن تشریح روند ثبت جهانی زیلو، به بازدیدی که از کارگاه‌های زیلوبافی داشت، اشاره نمود و اظهار داشت: کیفیت بافت زیلو و تعداد زیلوبافان در میبد قابل‌توجه است، اما آنچه باید به آن عنایت داشت، فضای بصری کارگاه‌ها و سیمای بصری شهر است.

تو حدی همچنین نمایش زنده‌بودن زیلو و فضایی که زیلو در آن بافت می‌شود را نشان‌دهنده ارج نهادن به هنرمندانی عنوان نمود که در این حوزه با خلاقیت خود به فعالیت مشغول هستند.

مشاور معاون صنایع و هنرهای سنتی کشور در ادامه بابیان اینکه همه شهر باید با نمودی که در آن ایجاد می‌شود، حرفی از زیلو برای گفتن داشته باشد، حک نمودن شعار صنایع‌دستی بر درودیوار شهر و بر محصولات، برگزاری نمایشگاه و فراخوان دادن برای عکاسی در حوزه زیلوبافی، برگزاری مراسم‌ها در راستای موردتوجه قرار دادن زیلوبافی، ایجاد بازارچه فروش زیلو و توجه به معیشت هنرمندان و زیلوبافان را راهکارهایی در جهت به ثمر رساندن ثبت جهانی زیلو بیان کرد.