رئیس شورای جهانی صنایع‌دستی منطقه آسیا و اقیانوسیه:

زیلوبافان به کاری که انجام می‌دهند ایمان‌ دارند


غدا هیجاوی رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع‌دستی گفت: زیلوبافان به کاری که انجام می‌دهند ایمان‌دارند و از دلشان برمی‌آید و به همین دلیل اشتیاقی که به کارشان دارند، دیده می‌شود.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری میبد، روز یکشنبه ششم آبان ماه جلسه ثبت زیلو میبد با حضور "محمود زمانی قمی" استاندار یزد، "غدا هیجاوی" رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع‌دستی، "علی زینی وند" معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار، "جعفر نخستین" مدیرکل حوزه استاندار و "حسین فلاح" فرماندارمیبد و جمعی از مسئولین در سالن زنده‌یاد حمیدیا استانداری برگزار شد.

غدا هیجاوی رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع‌دستی در این جلسه،گفت: زیلوبافان به کاری که انجام می‌دهند ایمان‌دارند و از دلشان برمی‌آید و به همین دلیل اشتیاقی که به کارشان دارند، دیده می‌شود.

وی افزود: بازدید و برنامه‌ریزی بازید ما را فوق‌العاده تحت تأثیر قرارداد، همچنین موزه زیلو خیلی عالی بود و می‌تواند الگو باشد برای صنایع‌دستی دیگر، زیرا موزه توالی زمان‌ها و داستان زیلو را بیان می کندو این تعریفی است که از موزه باید باشد.

رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع‌دستی در مورد شرکت تعاونی زیلوبافان گفت: اینکه این شرکت تمام مراحل زیلو از تهیه نخ، رنگ‌آمیزی، چله‌کشی و بافت را پوشش می‌داد، برایم جالب بود، همچنین اینکه بچه‌ها و خانم‌ها به این کار مشغول هستند.

این مقام مسئول با اشاره به پتانسیل‌های صنایع‌دستی شهرستان میبد، تصریح کرد: درواقع چندی پیش یک درخواستی از میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان یزد مبنی بر ثبت شهرستان میبد به‌عنوان شهر جهانی زیلو به شورای جهانی صنایع‌دستی داده شد که این درخواست پذیرفته و اقدامات اولیه آن انجام شد و ما به‌عنوان ارزیابان برای بررسی این موضوع در حال حاضر در این شهرستان حضور یافته‌ایم.

وی با تأکید بر اینکه نظر استاندار یزد در خصوص نقش صنایع‌دستی در ایجاد صلح در دنیا خیلی مهم و تأثیرگذار بود، خاطرنشان کرد: درواقع هنرمندان توجه به مشکلات سیاسی بین ملت‌ها ندارند و از صنایع‌دستی به‌عنوان هنر برای دیپلماسی و راه‌های بهتر ارتباط با سایر بخش‌های دنیا استفاده می‌کنند.

رئیس شورای جهانی صنایع‌دستی منطقه آسیا و اقیانوسیه در پایان با بیان اینکه صنایع‌دستی در شهرستان میبد جز با عشق به هنر حاصل نشده است، ابراز داشت: پتانسیل قوی برای ثبت جهانی این شهرستان وجود دارد؛ کما اینکه این مهم پروسه طولانی را می‌طلبد؛ چراکه ما بایستی نظرمان را به رئیس جهانی شورا بدهیم و وی به رئیس مناطق پنج‌گانه دیگر بفرستد و رأی‌گیری انجام شود که در صورت نظرات مثبت، این شهرستان به‌عنوان شهر جهانی زیلو ثبت می‌شود، اما نظر بنده و دیگر همکارانم در این راستا مثبت است و امیدواریم که این اتفاق رخ دهد تا این هنر برای جهانیان معرفی شود.


آدرس کوتاه :