دست به جارو شدن خادمان ملت


حسین فلاح فرماندارمیبد به همراه جمعی از مسئولین و دوستداران تاریخ و فرهنگ شهرستان میبد دست به جارو شدند تا یک‌بار دیگر فرهنگ کهن این شهرستان را که هر صبح بانوان این شهرستان در سال‌های بسیار دور کوچه‌ها را آب‌وجارو می‌کردند احیاء کنند.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری میبد، این حرکت فرهنگی که دوهفته‌ای‌ای است در شهرستان میبد شروع‌شده است هر هفته چهارشنبه‌ها دریکی از محلات به اجرا درمی‌آید که این هفته قرعه به نام روستای هدف گردشگری و زرتشتی نشین حسن‌آباد افتاد و فرماندار و جمعی از مسئولین و اهالی مسیر بافت تاریخی و حسینیه اعظم این روستا را آب‌وجارو کردند.

فلاح گفت: سحرخیزی و آب‌وجارو کردن کوچه‌ها یکی از رسوم بسیار قدیمی مردم شهرستان میبد است که مردمان آن زمان این آیین و رسوم را انجام می‌دادند.

فرماندارمیبد بابیان اینکه این سحرخیزی و آب‌وجارو، نشاط و شادابی و پویایی و تکاپو را به همراه داشت که عطر نم آب‌جاروی کوچه‌ها، هر رهگذری را سرخوش از سرزندگی محل می‌کرد افزود: این فعالیت خودجوش هنوز هم در برخی از محلات به‌ویژه در ایام محرم و مسیرهای عبور هیئت‌های مذهبی به چشم می‌خورد که درجای خود نوعی ارزش تلقی می‌شود.

فلاح افزود: امیدواریم با احیاء این فرهنگ و میراث اصیل بتوانیم شهر خود را که یک شهر جهانی به تمام معنی تاریخی و فرهنگی است پاکیزه نگه‌داریم و آن را به همه گردشگران داخلی و خارجی معرفی کنیم.


آدرس کوتاه :