با حضور معاون توسعه مديريت حقوقي و امور مجلس سازمان محيط زيست كشور

دستگاه سنجش آلودگي هوا در ميبد راه اندازی شد


با حضور معاون توسعه مدیریت حقوقی و امور مجلس سازمان محیط‌زیست کشور، مدیرکل و معاونین محیط‌زیست استان و فرماندار میبد دستگاه سنجش آلودگی هوا در این شهرستان راه‌اندازی شد

این دستگاه که با دو میلیارد ریال در شهرستان میبد راه‌اندازی شده است در حال حاضر از ۶ وضعیت نمایشگر تنها پایش گردوغبار آن فعال است.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری میبد؛ معاون توسعه مدیریت حقوقی و امور مجلس سازمان محیط‌زیست کشور در حاشیه افتتاح این دستگاه بابیان اینکه آب، هوا، خاک و تنوع زیستی مهم‌ترین منابع حیاتی محسوب می‌شوند گفت: آنچه اهمیت دارد این است که باید این منابع پایش و موردبررسی و مدیریت قرار بگیرند که دچار آلودگی و تخریب نشوند.

سید محمد مجابی با اشاره به راه‌اندازی دستگاه‌های سنجش آلودگی هوا در شهرها و مکان‌های مختلف گفت: نتیجه پایش این دستگاه‌ها از اهمیت بیشتری برخوردار است.

وی بابیان اینکه در حال حاضر در استان یزد ده ایستگاه پایش هوا راه‌اندازی شده است که یکی از آن‌ها در شهرستان میبد است افزود: ارزش هریک از این دستگاه‌های پایش بالغ‌بر دو میلیارد ریال است که درمجموع برای راه‌اندازی ۱۰ دستگاه پایش در استان یزد 20 میلیارد ریال از محل ملی و استانی هزینه شده است.

مجابی با تأکید بر اینکه آنچه در شهرستان میبد در شرایط حاضر مورد پایش قرار میگرد وضعیت گردوغبار است تصریح کرد: با توجه به شرایط اقلیمی که این شهرستان دارد بررسی شرایط گردوغبار برای حدود و اندازه‌های مختلف از اهمیت بالایی برخوردار است و در آینده بسته به اینکه آلاینده‌های دیگر در شهر وجود داشته باشد سایر اندازه‌گیرها هم صورت خواهد گرفت به آنچه الآن در حال پایش است اضافه خواهد شد

معاون توسعه مدیریت حقوقی و امور مجلس سازمان محیط‌زیست کشور هدف از راه‌اندازی این دستگاه را در مرحله اول اطلاع‌رسانی عنوان کرد و گفت: ازنظر محیط‌زیست آگاهی مردم نسبت به مسائل محیط‌زیست حق آن‌هاست و این باید در اولین فرصت به اطلاع مردم رسانده شود.

مجابی خاطرنشان کرد: اگر مردم شرایط سالم و پاک و یا در مراحل غیرسالم و هشدار قرار گرفتند آگاهی داشته باشند که افرادی که دارای مشکلاتی هستند این شرایط برایشان دردسرهایی را ایجاد نکند.

وی افزود: به همین خاطر علاوه بر اینکه پایش صورت می‌گیرد این پایش به‌صورت کامل هم اطلاع‌رسانی می‌شود تا کلیه شهروندان در جریان وضعیت سنجش آلودگی هوای شهر خود باشند.

معاون توسعه مدیریت حقوقی و امور مجلس سازمان محیط‌زیست کشور بابیان اینکه استان یزد، شهرستان میبد و سایر شهرستان‌هایی که در این استان هستند به لحاظ وضعیت طبیعی و وجود صنایع مختلف از اهمیت بالایی برخوردار هستند گفت: در شرایط دنیای امروز کیفیت زندگی برای شهروندان از اهمیت بالایی برخوردار است و این کیفیت زندگی یکی از اصلی‌ترین پارامترهای وضعیت محیط‌زیست است.

وی افزود: امیدواریم با درایتی که مسئولین محلی نسبت به حفظ محیط‌زیست دارند و همین‌طور سیاست‌گذاری‌های کلانی که در کشور در این حوزه صورت می‌گیرد شهروندان ایرانی درجای جای این کشور کیفیت زندگی مناسبی از دیدگاه محیط‌زیست داشته باشند.

فرماندار میبد هم در این مراسم خواستار تجهیز کامل دستگاه سنجش آلودگی هوا شد.

حسین فلاح همچنین با اشاره به ظرفیت‌های محیط‌زیست شهرستان میبد و فعالیت کارگاه نخستین کارگاه تاکسی درمی استان در این شهرستان گفت: ازآنجاکه حوزه محیط‌زیست استان و به‌ویژه شهرستان میبد گسترده است و گاها گونه‌های جانوری زیادی به علت تصادف و یا شکار غیرمجاز تلف می‌شوند کارگاه تاکسی درمی شهرستان میبد برای احیاء آن‌ها در جهت قرار گرفتن در موزه‌ها نیازمند ساختمان مناسب و تجهیزات است که امیدواریم برای احداث ساختمان مناسب و تجهیز آن اقدام شد.
آدرس کوتاه :