مدیرکل میراث فرهنگی یزد مطرح کرد:

حفظ اصالت و هویت فرهنگی مهمترین دستاورد ثبت جهانی زیلوی میبد


مدیرکل میراث فرهنگی یزد بیان داشت: حفظ اصالت و هویت فرهنگی مهم‌ترین دستاورد ثبت جهانی زیلوی میبد است.

 

به گزارش روابط عمومی فرمانداری میبد؛ سید مصطفی فاطمی فیروزآبادی در خصوص حضور گروه ارزیاب شورای جهانی صنایع‌دستی جهت بررسی شرایط ثبت جهانی زیلوی میبد بیان داشت: در این سفر گروه ارزیاب شورای جهانی صنایع‌دستی به سرپرستی رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه و یکی از کارشناسان شورای جهانی صنایع‌دستی جهت بررسی و ارزیابی پرونده ثبت جهانی زیلوی میبد از عصر فردا وارد استان شده و روز شنبه از مراکز سنتی زیلوبافی میبد بازدید می‌کنند و درنهایت یکشنبه دیداری با مسئولان استان خواهند داشت.

وی افزود: جهت ثبت جهانی زیلوی میبد توسط میراث فرهنگی استان تهیه و به سازمان میراث فرهنگی کشور ارسال و پس از بررسی‌های لازم از طرف سازمان جهت ثبت به شورای جهانی صنایع‌دستی ارسال‌شده تا پس از راستی آزمایی و بررسی پرونده مذکور و بررسی‌های لازم این دست بافته به ثبت جهانی برسد.

مدیرکل میراث فرهنگی یزد با اشاره به اینکه با ثبت جهانی این دست بافته خلق‌شده توسط میبدی‌ها دارای ارزش‌هایی می‌شود که دنیا می‌تواند این ارزش‌ها را تأیید کند، ابراز داشت: در حال حاضر شورای جهانی صنایع‌دستی پذیرفته که این پرونده قابلیت ثبت جهانی‌شدن را دارد و ارزیابی مهم‌ترین قسمت کار در این راستا است. پس از ارزیابی نظر کارشناسان مذکور به شورای جهانی صنایع‌دستی ارسال‌شده و پس از جمع‌بندی این ارزیابی این پرونده به روسای قاره‌ای شورای جهانی صنایع‌دستی فرستاده می‌شود تا آن‌ها نیز بررسی کنند که مدل مشابه یا ثبت‌شده جهانی در منطقه آن‌ها وجود دارد یا نه که پس‌ازآن این پرونده به همراه نظرات اصلاحی روسای قاره‌ای شورای جهانی صنایع‌دستی به مقر اصلی این شورا در انگلستان برگرداننده می‌شود. 

فاطمی ادامه داد: رئیس شورای جهانی صنایع‌دستی نیز با توجه به نظرات مجموعه نظر نهایی خود را در این زمینه اعلام می‌کند که این پروسه در حدود سه ماه به طول می‌انجامد. 

وی در خصوص دستاوردهای ثبت جهانی زیلوی میبد اظهار داشت: بسیاری از کشورها دنبال تأیید اصالت‌های خودشان بوده و درواقع به‌نوعی دنبال هویت‌سازی هستند. بسیار مهم است دست بافته‌ای که در میبد بافته‌شده و قدمت دیرینه داشته و توسط مردم این منطقه ابداع‌شده و به‌عنوان اولین دست بافته‌های بشری استفاده می‌شده به نام میبد و ایران ثبت جهانی شود. ما به دنبال این هستیم اصالت این فرهنگ به نام میبد ثبت‌شده تا کسی بعدازآن نتواند ادعایی روی آن داشته باشد و این هنر صنعت برای میبد حفظ شود.

مدیرکل میراث فرهنگی یزد عنوان کرد: تمام نقوش به‌کاررفته در زیلو، شیوه بافت و فناوری‌های به‌کاررفته در زیلو در پرونده ذکرشده و با این پرونده به ثبت جهانی می‌رسد. عنوان پرونده هم «ثبت جهانی میبد به‌عنوان شهر جهانی زیلو» است. حفظ اصالت و هویت فرهنگی مهم‌ترین دستاورد ثبت جهانی زیلوی میبد است.

فاطمی در پایان درباره اقدامات میراث فرهنگی در این زمینه خاطرنشان ساخت: ایجاد کارگاه‌های زیلوبافی و تجهیز آن‌ها، ساخت و ارائه دارهای زیلوبافی و مهم‌تر از همه تشکیل پرونده ثبت جهانی زیلوی میبد با همکاری شهرداری و فرمانداری میبد مهم‌ترین اقدامات میراث فرهنگی استان و شهرستان در این راستا بوده است.

منبع:میبد خبر
آدرس کوتاه :