فرماندارمیبد در نشست مشترک زیلوبافان و ارزیابان یونسکو:

جمع صمیمی خانواده‌ها باکار زیلوبافی تداوم یابد


فرماندارمیبد در نشست مشترک زیلوبافان و ارزیابان شورای جهانی صنایع‌دستی گفت: باید جمع صمیمی خانواده‌ها در کنار هم که به کار زیلوبافی و غذا پختن می‌پردازند، تداوم یابد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری میبد، نشست مشترک زیلوبافان میبد با ارزیابان شورای جهانی صنایع‌دستی با حضور "حسین فلاح" فرماندار،"سید مصطفی فاطمی" مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان و جمعی از مسئولین کشور، استان و شهرستان در سالن آمفی‌تئاتر فرمانداری برگزار شد.

فرماندارمیبد در این نشست از استقبال مردم این دیار از ارزیابان جهانی قدردانی کرد و گفت: باید جمع صمیمی خانواده‌ها در کنار هم که به کار زیلوبافی و غذا پختن می‌پردازند، تداوم یابد.

حسین فلاح با اشاره به استقبال ارزیابان از وضعیت زیلوبافی در این شهر افزود: زیلوبافی فرایندی است که برای انجام آن باید ذهن آماده‌ای داشت تا مراحل انجام بافت همچون برنامه نرم‌افزاری به‌خوبی انجام گیرد.

فلاح در ادامه تصریح نمود: اگر ما بخواهیم فرزندانمان به این هنر توجه داشته باشند باید به‌نوعی چون گذشته آن را به‌صورت تکلیف در زندگی خود وارد کنیم، زیرا بچه‌هایی که زیلوبافان میبد تربیت نموده‌اند به برکت عرق جبین، تلاش‌ها و سحرخیزی آن‌ها بوده است.

فرماندارمیبد بابیان اینکه زنگ بیدارباش در خانه‌های قدیمی آهنگ به صدا درآمدن پنجه زدن بوده یادآور شد: در میبد زمانی ۱۸۰۰ دستگاه زیلو داشتیم اما در دوره‌ای، این هنر صنعت به افول گرایید و حال با تلاش‌ها و حمایت‌های انجام‌شده، دوباره احیاء و نمود پیداکرده به صورتی که در حال حاضر ۳۰۰ دستگاه زیلو داریم که باید با فعالیت‌های خود همراه با آموزش به نسل جدید، نشان‌دهنده هنر دست نیاکان خود چنانچه شایسته است باشیم.


آدرس کوتاه :