جلسه ثبت زیلو میبد با استاندار یزد


جلسه ثبت زیلو میبد با حضوراستانداریزد و ارزیابان شورای جهانی صنایع‌دستی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری میبد، روز یکشنبه ششم آبان ماه جلسه ثبت زیلو میبد با حضور "محمود زمانی قمی" استاندار یزد، "غدا هیجاوی" رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع‌دستی، "علی زینی وند" معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار، "جعفر نخستین" مدیرکل حوزه استاندار و "حسین فلاح" فرماندارمیبد و جمعی از مسئولین در سالن زنده‌یاد حمیدیا استانداری برگزار شد.

محمود زمانی قمی استاندار یزد در این جلسه، گفت: ما هیچ‌گونه دیپلماسی روان‌تر و سهل‌تر از دیپلماسی فرهنگی نمی‌شناسم و از طریق ارتباط با همین وسیله بزرگ و با مزیت هست که جوامع بشری می‌توانند به درک متقابل یکدیگر بپردازند.

استاندار یزد در ادامه تصریح نمود: هر تمدنی در هر نقطه‌ای شکل‌گرفته باشد، سرمایه همه انسان‌ها است و ما به همه آفرینندگان تمدن، فرهنگ و میراث فرهنگی از صمیم قلب احترام می‌گذاریم.

وی در ادامه درباره استان یزد گفت: استان یزد، منطقه‌ای است که بخش بزرگی از تاریخ، تمدن و صنایع‌دستی را خلق کرده است، مرمان این منطقه سال‌ها با بردباری و انتخاب بهترین شیوه‌ها برای سازگاری با اقلیم سرد و خشک استان یزد تلاش کرده‌اند تا زندگی را جاری و ساری کنند.

زمانی قمی بیان کرد: صنعت زیبا و منحصربه‌فرد زیلو ازجمله خلاقیت بزرگی است که بخشی از تمدن ما د راستان یزد به شمار می‌رود، بنابراین وقتی به آثار هنری و خلق این صنعت نگاه می‌کنیم، بیشتر به اراده فولادین مردم این منطقه از سال‌ها پیش پی می‌بریم.

ویدا تو حدی رئیس بخش بین‌الملل معاونت صنایع‌دستی نیز در این جلسه، بیان کرد: کارشناسان شورای جهانی صنایع‌دستی دربازید از میبد به معنی واقعی شگفت‌زده شدند، چون مسئولین شهرستان را با آنچه از زیلو ارائه نموده بودند، نسبت به زیلو بسیار علاقه‌مند دیدند و به نظرشان اگر جهت معرفی زیلوی میبد و تبدیل دستان هنرمند زیلویان میبدی به موسیقی و فیلم اقدام شود، کار بسیار خوبی خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه، خوشبختانه ما نظیر این بافته درجایی نداریم، گفت: بسیار باعث شگفتی بود، باز شدن کارگاه‌ها و استقبال مردم و کودکانی که حتی نمی‌دانستند بزرگ‌هایشان روزی زیلو می‌بافتند و از این به بعد باافتخار می‌گویند که روزی پدربزرگ‌هایشان زیلوباف بوده‌اند و اکنون می‌خواهند زیلو یاد بگیرند و به‌عنوان یک حرفه در زندگی خود استفاده کنند.

رئیس بخش بین‌الملل معاونت صنایع‌دستی تأکید نمود: شاخص‌های مورد تأکید ارزیابان حفظ معیشت و کمک به معیشت اهالی آن شهر و روستایی است که به صنایع محل زندگی خود می‌پردازند.

غدا هیجاوی رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع‌دستی هم گفت: زیلوبافان به کاری که انجام می‌دهند ایمان‌دارند و از دلشان برمی‌آید و به همین دلیل اشتیاقی که به کارشان دارند، دیده می‌شود.

وی افزود: بازدید و برنامه‌ریزی بازید ما را فوق‌العاده تحت تأثیر قرارداد، همچنین موزه زیلو خیلی عالی بود و می‌تواند الگو باشد برای صنایع‌دستی دیگر، زیرا موزه توالی زمان‌ها و داستان زیلو را بیان می کندو این تعریفی است که از موزه باید باشد.

رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع‌دستی در مورد شرکت تعاونی زیلوبافان گفت: اینکه این شرکت تمام مراحل زیلو از تهیه نخ، رنگ‌آمیزی، چله‌کشی و بافت را پوشش می‌داد، برایم جالب بود، همچنین اینکه بچه‌ها و خانم‌ها به این کار مشغول هستند.

یوشا کریشنا مشاور عالی شورای جهانی صنایع‌دستی نیز به تأثیر صنایع‌دستی در بخش بین‌الملل اشاره نمود و گفت: در سال 2014 که شورای جهانی صنایع‌دستی کارش را شروع کرده، ما 27 شهر جهانی داشتیم و تابه‌حال روی صنایع‌دستی این شهرها کارکرده‌ایم، زمانی که یک هنری به زیلو از طریق شورای جهانی صنایع‌دستی معرفی می‌شود، در سطح دنیا معرفی می‌شود، همه دنیا به آن پی می‌برند و باعث می‌شود توریست‌ها به این شهر رفت‌وآمد داشته باشند.

وی ساختن فیلمی با آهنگ زیلو که همان نواختن پنجه است، توصیه نمود تا به شورای جهانی صنایع‌دستی نشان داده شود، همچنین آموزش زیلوبافی را که در مدرسه بچه‌ها آموزش می‌بینند، توصیف نمود و گفت: باید کاری کرد، این آموزش پایه کار قرار گیرد و ادامه پیدا کند تا این هنر فراموش نشود.


آدرس کوتاه :