جشنواره "هر خشت یک خاطره یک لبخند" در میبد برگزار شد


جشنواره هر خشت یک خاطره یک لبخند در میبد با حضور فرماندارمیبد، معاون میراث فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری استان و جمعی از مسئولین در محوطه کهن دژ نارین قلعه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری میبد، فرماندارمیبد گفت: این جشنواره که باهدف معرفی هویت و فرهنگ شهرستان میبد از سوی فرمانداری، میراث فرهنگی و پایگاه پژوهشی باهدف معرفی هویت و فرهنگ معماری شهرستان میبد برگزار شد.

حسین فلاح با اشاره به هنر خشتی زنی در میبد از زمان‌های گذشته گفت: ازآنجاکه شهرستان میبد بر پایه معماری سنتی و آن‌هم با اصل خشت و گل بوده است هنرمندان زیادی در این شهرستان بوده‌اند که در خشت‌زنی هنر و مهارت خاصی را داشته‌اند که هنوز هم تعدادی از این خشت‌زن‌ها در مرمت بناهای تاریخی و فرهنگی با میراث فرهنگی همکاری دارند.

فلاح بابیان اینکه برگزاری این جشنواره به‌نوعی هویت‌سازی فرهنگی است تا بتوانیم ظرفیت‌های تاریخی خود را به نسل جدید و توریست‌های خارجی معرفی کنیم افزود: بناهای تاریخی یکی از برندهای شهرستان میبد در صنعت توریست و گردشگری است که باید روی این مقوله بیشتر کار شود.

فرماندارمیبد هم با اشاره به ظرفیت‌های شهرستان میبد در حوزه جذب توریست و گردشگر گفت: ما باید این میراث عظیم تاریخی و فرهنگی را به نسل نوجوان و جوان خود هم معرفی کنیم تا به‌نوعی با معماری با خشت و گل بیشتر آشنا شوند.

حسین فلاح با اظهار رضایت از استقبال کم‌نظیر مردم از جشنواره هر خشت یک خاطره یک لبخند در شهرستان میبد گفت: شهرستان میبد با 600 هکتار بافت تاریخی که همه آن‌ها با خشت و گل بناشده است به‌عنوان محور تاریخی و فرهنگی موردتوجه است که امیدواریم با عنایات اداره کل میراث فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری، شورا و شهرداری و فرمانداری به اصل میراث فرهنگی که در فرهنگ ما ایرانیان جا گرفته است بیش از گذشته توجه کنیم.

در پایان این مراسم از دهستانی به‌عنوان خلبان برتر کشور در حوزه صنعت گردشگری و پیشکسوتان خشت‌زنی در میبد تجلیل شد.


آدرس کوتاه :