استاندار یزد:

ثبت جهانی زیلو پذیرفتن خلق یک تمدن بزرگ مردمان کویر است


استاندار یزد با اشاره به اینکه فرهنگ، تمدن و تاریخ بهترین وسیله ارتباط بین جوامع بشری است گفت: ثبت جهانی زیلو پذیرفتن خلق یک تمدن بزرگ مردمان کویر است.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری میبد، روز یکشنبه ششم آبان ماه جلسه ثبت زیلو میبد با حضور "محمود زمانی قمی" استاندار یزد، "غدا هیجاوی" رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع‌دستی، "علی زینی وند" معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار، "جعفر نخستین" مدیرکل حوزه استاندار و "حسین فلاح" فرماندارمیبد و جمعی از مسئولین در سالن زنده‌یاد حمیدیا استانداری برگزار شد.

استاندار یزد در این جلسه، گفت: ما هیچ‌گونه دیپلماسی روان‌تر و سهل‌تر از دیپلماسی فرهنگی نمی‌شناسم و از طریق ارتباط با همین وسیله بزرگ و با مزیت هست که جوامع بشری می‌توانند به درک متقابل یکدیگر بپردازند.

محمود زمانی قمی در ادامه تصریح نمود: هر تمدنی در هر نقطه‌ای شکل‌گرفته باشد، سرمایه همه انسان‌ها است و ما به همه آفرینندگان تمدن، فرهنگ و میراث فرهنگی از صمیم قلب احترام می‌گذاریم.

زمانی قمی پیش از ظهر امروز در جلسه ثبت زیلوی میبد که در سالن حمیدیا استانداری یزد برگزار شد با اشاره به اینکه ایران مهد بزرگ تمدن، تاریخ و صنایع دستی است اظهار داشت: رفتار انسان‌های صاحب تمدن، متمدنانه است و به همین دلیل مردم ایران مهمان نواز و با محبت هستند.

وی افزود: فرهنگ، تمدن و تاریخ در هر کجای دنیا که باشد وسیله ارتباط بین جوامع بشری است و هیچ دیپلماسی روان تر از دیپلماسی فرهنگی و تمدنی نمی‌توان یافت.

استاندار یزد گفت: از طریق ارتباط با همین وسیله بسیار بزرگ و با مزیت، جوامع بشری به درک یکدیگر می‌پردازند و هر تمدنی در هرجایی که شکل گرفته باشد سرمایه همه انسان‌ها است.

زمانی قمی با تاکید بر اینکه استان یزد بخش بزرگی از تمدن، تاریخ و صنایع دستی ایران را خلق کرده است تصریح کرد: مردمان این دیار از قرن‌ها قبل با بردباری و انتخاب بهترین شیوه‌ها برای سازگاری با اقلیم سخت و خشک یزد سعی کردند تا زندگی را در این مناطق ساری و جاری کنند.

وی اضافه کرد: از زمانی که مردمان این دیار سعی کردند که صنعتی شوند، رشته‌ای را انتخاب کردند که کم آبخواه بود و با این دیار همخوانی داشت و صنعت دست بافت و صنایع نساجی از جمله اقداماتی بود که کاملا با شرایط اقلیمی سازگاری داشت.

استانداریزد خاطرنشان کرد: می‌توانیم بگوییم استان یزد از قرن‌ها قبل خلاقیت، هنر، زیبایی و تلاش را در هم آمیخته و به منصه ظهور در صنعت دست رسانده است.

زمانی قمی ادامه داد: صنعت زیلو در استان یزد از جمله خلاقیت‌های بزرگی بوده که بخشی از تمدن ما در استان یزد به حساب می‌آید، بنابراین وقتی به آثار هنری و خلق این صنعت توجه می‌کنید بیشتر به اراده پولادین این مردم از قرن‌های گذشته تا الان پی می‌برید.

استاندار یزد با بیان اینکه ثبت میراث جهانی شهر و قبول آن از سوی یونسکو پذیرفتن خلق یک تمدن بزرگ در این دیار است گفت: امیدوارم که شورای جهانی صنایع دستی موجب شود که حلقه دیگری از افتخار و تمدن و تلاش این دیار به ثبت برسد.

وی با تاکید بر اینکه ثبت جهانی زیلو تجلیل از اراده انسان‌ها است عنوان کرد: بهترین زبان مشترک برای تعامل ما با شما عشق به انسان‌ها است و امیدوارم نتیجه کار بازرسان شورای جهانی را در مورد زیلو به زودی شاهد باشیم.

زمانی قمی تاکید کرد: با همه توان برای رعایت همه استانداردهایی که شورای جهانی صنایع دستی لازم می‌داند در استان یزد گام بر می‌داریم و گزارش آن را به مراجع مرتبط ارسال می‌کنیم.


آدرس کوتاه :