فرماندار ميبد :


 

ايشان افزود : ما يكي از نگراني هايمان وجود افراد غير بومي است و با اين روند مهاجرت به استان يزد يكي از دغدغه هاي ما حفظ فرهنگ بومي است . ممكن است با اين روند مهاجرت و تأثير پذيري جامعه در آينده شاهد تضعيف فرهنگ دارالعباده باشيم . در شهرستان ميبد با جمعيت 20% غير بومي مواجه هستيم و اغلب مهاجرين با فرهنگ ما چندان سازگاري ندارند و بعضا در تعارض با فرهنگ بومي منطقه هستند . بسيج اساتيد به دستگاههاي فرهنگي در اين زمينه كمك نمايند .

 

آیت الله اعرافی در دیدار بسیج اساتید گفت : نباید دانشگاهها فقط کانال ورود فکر و اندیشه غربی باشند بلکه ما معتقدیم که دانشگاهها از جاده یکطرفه ی واردات فکری ، علمی و فناوری جهان غرب بیرون بیایند و این بالاترین نقش انقلاب اسلامی ، رهبری و بسیج است که به دانشگاهها می دهد.  

آیت الله اعرافی در دیدار بسیج اساتید ، علم و دین را اساس مراکز علمی و دانشگاهی خواند و با بیان اینکه باید این واقعیت را بپذیریم که دانشگاهها دروزاه های ورود علم و دانشی است که در جهان غرب تولید شده و از مجرای آن افکار و اندیشه ها ، تئوری ها و تولیدات فکری و نظری غرب به جهان اسلام منتقل می شود تصریح کرد : آنچه که انقلاب اسلامی آن را تعقیب می کند بیرون آمدن دانشگاهها از این جاده یکطرفه است.
امام جمعه میبد گفت: نباید دانشگاهها فقط کانال ورود فکر و اندیشه غربی باشند بلکه ما معتقدیم که دانشگاهها از جاده یکطرفه ی واردات فکری ، علمی و فناوری جهان غرب بیرون بیایند و این بالاترین نقش انقلاب اسلامی ، رهبری و بسیج است که به دانشگاهها می دهد.
وی با بیان اینکه گاهی نقش نیروهای متعهد ، حزب اللهی ، انقلابی و بسیج در دانشگاهها به امور سطحی و یا تمرکز به گفتمان انقلاب اسلامی و ارزشی کاهش می یابد تاکید کرد: بسیج اساتید و نهادهای انقلابی علاوه بر نقش سبک زندگی و صیانت از باورهای دینی و ارزشهای انقلاب ، نقش بالاتری دارند و آن این است که از کانال ورود تولیدات غربی بیرون بیایند و در حوزه علم و دین به دنبال صادرات فکری ، علمی و اندیشه های ناب اسلامی باشند.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به نقش سوم دستگاه های علمی یعنی صادرات اندیشه های اسلامی گفت : علم و فناوری های دنیای غرب درآمیخته با مبانی و ارزشهایی است که با فرهنگ بومی ما سازگار نیست و دستگاه های علمی ، فکری و استاد و دانشگاه ما باید بتواند اندیشه های فلسفی و ارزشی که در علوم و فناوری ها وجود دارد را بشناسد .
امام جمعه میبد ، بازسازی گفتمان علمی کشور و پالایش اندیشه های علمی بخصوص در حوزه علوم انسانی و اجتماعی را ضروری خواند و افزود: خیلی از تئوری های مشاوره ، روان درمانی ، روانشناسی و جامعه شناسی با اندیشه های اسلامی تناسبی ندارد و باید بازشناسی شود.
رئیس جامعه المصطفی العالمیه ، تحول علمی و فکری در جهان اسلام را در گروه خروج از جاده یکطرفه واردات اندیشه های غرب و توانمندی های علمی دانشمندان در تولید حرف نو خواند و افزود: بدون تحول در دانشگاهها ،  نمی توانیم به تمدن برسیم .
امام جمعه میبد با اشاره به ظرفیت های امت اسلام در عرصه های مختلف گفت : امت اسلام با یک و نیم میلیارد جمعیت ، بیش از 60 درصد انرژی جهان ، نیروی انسانی جوان ، ظریب هوشی بالا، برخورداری از بازار اقتصادی بالا و قرار گرفتن در استراتژی ترین نقطه جهان ، هنوز یک رای هم در مجامع بین المللی ندارد و به علت اقتصادهای وابسته حاکمان مزدور، در آتش اختلافات می سوزد .
آیت الله اعرافی خاطرنشان کرد : حرف بسیج و گفتمان انقلاب اسلامی این است که ما باید این درد مزمن را معالجه کنیم و راهش این است که دانشگاههای ما هم هاضمه قوی در هضم علوم و جذب آنچه که خوب است برای مردم در همه ابعاد تلاش کند و هم به نقطه تولید برسد .
امام جمعه میبد ، عبور از مصرف گرایی ، اسلامی سازی علوم انسانی و کرسی های نظریه پردازی و اندیشه در جامعه و مراکز دانشگاهی را مهم خواند و افزود : بسیج و دانشگاه باید بازسازی تمدنی و پیدا کردن جایگاه جدید تمدنی که اخلاق ، ارزش و باورهای الهی در آن محوریت دارد را دنبال کند.
وی با بیان اینکه تجربه گفتمان انقلاب در حوزه علم و خیلی از قلمروها تجربه موفقی است افزود : با وجود همه سختی ها و مشکلات و تحریم های دشمنان ، امروز به مرزهای دانش رسیدیم و باید با عبور از این مرزها به تولید علم و اندیشه های اسلامی و صدور آن در جهان برسیم.
رئیس جامعه المصطفی العالمیه با اشاره به تاریخ درخشش اسلام در جهان گفت : تمدن اسلامی چندین قرن پرچمدار علم و دانش و در شعاع آن علم و دانش و اندیشه های اسلامی و معارف و ارزشهای فرهنگی در دنیا بود و بر همین اساس است که رهبر معظم انقلاب در طول تغییر و تحول دولت ها هیچ گاه تاکید علمی را کم نشمردند.
وی ، ارتباط دانشگاهها را با مسائل و مشکلات جامعه سازنده عنوان کرد و افزود : امروز باید دید که مراکز علمی و دانشگاهی ، با صنعت و فرهنگ ، مسائل و آسیب های اجتماعی ، آلودگی های محیط زیست ، مباحث خانوادگی،  بالارفتن سن ازدواج ، اعتیاد، طلاق و مسائلی از این قبیل چه نسبتی دارند .
امام جمعه میبد تاکید کرد : دانشگاهها باید بخشی از ظرفیت های علمی و دغدغه های فکری خود را با مسائل و آسیب های جامعه گره بزنند .
آیت الله اعرافی در بخش دیگر از بیانات خود ، بر ارتقاء نقش محوری مساجد تاکید کرد و افزود: امروز حضور دانشگاهیان و دانش آموزان در مساجد امری ضروری است و روحانیت و ائمه جماعات باید با ارتقاء سطح علمی خود ، پاسخگوی نسل جوان باشند.
مدیریت هوشمندانه عرفان های کاذب ،  توجه به نیازهای بانوان در جامعه ، تحلیل سوگواری ها بر ائمه و نقش آن در انبساط روحی انسان از دیگر مباحثی بود که امام جمعه میبد در این دیدار بر آنها تاکید داشت .