نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

براي اولين بار در كشور جلسه شوراي رسانه شهرستان تشكيل شد

براي اولين بار در كشور جلسه شوراي رسانه شهرستان تشكيل شدبه گزارش روابط عمومي فرمانداري شهرستان ميبد : جلسه شورای رسانه  شهرستان ميبد با حضور حضرت آيت الله اعرافي  امام جمعه میبد، داوود پاک طینت مدیرکل روابط عمومی استانداری یزد، فلاح معاون فرماندار و برخی از مسئولین میبد در محل بیت آیت الله اعرافی برگزار شد.

این شورا برای اولین در سطح کشور در میبد راه اندازی و اساسنامه آن به تصویب شورای فرهنگ عمومی شهرستان رسیده است.

پاک طینت مدیرکل روابط عمومی استانداری یزد در این جلسه ضمن تبريك ايام ميلاد حضرت زهرا (س) را تبريك گفت و اظهارداشت : رسانه های مکتوب یک کانال قانونی و نسبتا طولاني را می گذراند تا بتوانند مجوز بگیرند و رسانه هاي مجازي با گرفتن  هاست  و دامنه اي و طراحي سايت وارد كار خبري مي شوند .

ايشان با اشاره به اقدامات ارشاد و درخواست از سايتها جهت اخذ مجوز آنرا اهميت دادن دولت به سايتها دانست و افزود : در قبال دريافت مجوز سايتها هم تكاليفي برعهده مي گيرند كه مي بايست بدان عمل نمايند .

وي ادامه داد :  مدیران رسانه های مجازی در گرفتن مجوز پيشگام  باشند. خطوط قرمز و خطوط قانونی را بشناسید و حقوق قانونی خود را خودتان مشخص کنید.

وی تاكيد نمود : این شورا عنایت ویژه ای به بحث اخلاق رسانه ای داشته باشد. یکی از عوامل محدودیت كننده فعاليت و آزادی رسانه ها در تاریخ ایران، خود رسانه ها بوده اند ، عدم شناخت هنجارها و عدم هماهنگي با آن موجب شده كه نتوانند اخلاق حرفه ای را رعایت کنند و متأسفانه زاويه پيدا كرده اند . وي راهكار حل اين مشكل را فقه رسانه اي و اخلاق رسانه اي عنوان نمود .

امام جمعه میبد و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز در جمع اصحاب رسانه شهرستان خاطرنشان ساخت: وظایف رسانه ها فوق العاده و ویژه است. رسانه ها فرهنگ ساز هستند. آنها می توانند در ارتقای و تنزل فرهنگ نقش داشته باشند.

آیت الله اعرافی تصریح کرد: از نکات مهمی که رسانه ها باید به آن توجه داشته باشند، توجه به واقعیت ها و نیازهای جامعه و داشتن یک نگاه راهبردی و کلان است.

وی ادامه داد: نگاه راهبردی و کلان داشته باشید. ایده و هدف خود را بدانید. درصدد معالجه آن ها برآید. این دو عنصر در شما ها جمع باشد.

وی اضافه نمود: به مسائل فنی و مهارتی رسانه توجه کنید. رسانه نیاز به دوره آموزش دارد. مجموعه خبرنگاری و دست اندرکاران رسانه های مکتوب و مجازی باید در یک جایگاه عالی قرار بگیرند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه بحث های اخلاق و فقه رسانه را مطرح کرد و اظهار داشت: واقعا حوزه رسانه از یک اخلاق و ارز ش های الهی باید برخوردار باشد. با رعایت نظام ارزشی- دینی می توان حوزه آزادی را توسعه داد؛ در عینی که در چالش های ناصواب قرار نگرفت.

در ادامه امام جمعه میبد از مجموعه ادارات شهرستان خواست تا دارای سایت باشند و با ابتکار و ابداع مسئولان اداری روابط عمومی در اداره آنها دارای جایگاه رسمی باشد یا شخصی را به این امر اختصاص دهند.

وی ادامه داد: ظرفیت ارتباطی در ادارات باید ایجاد شود. مسئولین هم همدلی و همیاری با اصحاب رسانه داشته باشند و اصحاب رسانه نیز واقعیت های ادارات را توجه داشته باشند و با آنها برای پیشبرد اهداف همکاری کنند.

امام جمعه میبد از رسانه ها خواست به بحث تولید خبر اهمیت دهند و تاکید کرد: این شورا تاریخ رسانه در میبد را ساماندهی کند. رسانه های میبد دارای ظرفیت بالایی  هستند. باید مورد حمایت قرار گیرند. نظارت و ارزیابی هم از دل رسانه ها باید بیرون بیاید.

گفتنی است این شورا دارای سه کمیته صنفی- مالی، کمیته ارزیابی – آموزشی، کمیته نظارت و داوری است که در این جلسه اعضای آن مشخص شد و رای گیری برای تعیین دبیر این شورا و روسای هر کدام از کمیته ها به شورای سیاستگذاری موکول شد.

فلاح معاون فرماندار ميبد نيز در اين ديدار با اظهار گلايه  از برخي سايتها بيان داشت : سايتها بايد در جهت توليت خبر تلاش و همت نمايند .