فرماندار ميبد :

با طرحی که در دست اجرا است باید با دید عملگرایی مقوله غیربومی ها را ساماندهی کرد


به گزارش روابط عمومي فرمانداري شهرستان ميبد : نشست شورای فرهنگ عمومی شهرستان میبد با سه محور مهاجرت ، کتاب و کتابخانه و بررسی مصوبات ، در بیت آیت الله اعرافی تشکیل شد .
فرماندار ميبد :


(به نقل از میبد آدینه ، امام جمعه میبد ) در این نشست با اشاره به افزایش سرانه فضای کتابخانه ها در دو دهه گذشته و توجه ویژه دولت در این راستا گفتند : با وجود اینکه سرانه فضای کتابخانه های عمومی در سطح کشور بویژه در شهرستان میبد بالا رفته و زیرساخت های مناسبی فراهم شده است اما استفاده از این فضاها رضایت بخش نیست .
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه در کتابخانه مرکزی تا جایی که ممکن است به نیازهای حوزه های علمیه و آموزش و پرورش توجه شود افزودند : این نیازها باید لیست و به استان اعلام شود.
امام جمعه میبد در ادامه با اشاره به حماسه بزرگ مردم در راهپیمایی 22 بهمن گفتند : راهپیمایی 22 بهمن به فضل الهی ، حماسه بزرگی آفریده شد و ملت ما نشان دادند که در سالگرد انقلاب و بعد از گذر از همه موانع ، خطرها و تحمل سختی ها ، با روحیه ،نشاط و شور و شوق در دفاع از اسلام و کشور و ارزشهای الهی خودشان پایدار و مقام ایستاده اند.
حضرت آیت الله دکتر علیرضا اعرافی در بخش دیگر از بیانات خود با گرامی داشت هفته تربیت اسلامی گفتند : انتظار می رود خیل عظیم معلمان ، مربیان و مدیران و دست اندرکاران تعلیم و تربیت در آموزش و پرورش و دانشگاهها به مقوله پرورش شخصیت سالم ، متعادل، متوازن ، اسلامی و انقلابی اهتمام وافر داشته باشند.
عضو عالی شورای انقلاب فرهنگی تصریح کردند : امیدواریم در هفته تربیت اسلامی ، مجموعه برنامه هایی که در آموزش و پرورش طراحی می شود به خوبی دنبال شود و مربیان و معلمان تحولی را در رسالت تربیتی شان ایجاد کنند.
ایشان در بخش دیگر از بیانات شیوای خود بر برنامه ریزی مناسب در تسهیلات نورزی این شهرستان تاکید کردند و افزودند : فرمانداری ، آموزش و پرورش و دستگاههای زیربط باید برنامه های دقیقی برای تعطیلات درپیش رو و آغاز سال جدید طراحی کنند و به شکل وزین و آبرومند در ارائه خدمات به مسافرین و گردشگران تلاش نمایند.
امام جمعه میبد با بیان اینکه در ایام تعطیلات نورزی تعداد زیادی از میبدی های خارج از استان به این شهرستان سفر می کنند خاطرنشان کردند: بایدبا تعامل خوب مهمان نوازیمان را نسبت به مسافرین و میبدی هایی که در این ایام به میبد می آیند نشان دهیم تا علاقه مندیشان را به منطقه خودشان حفظ کنند و در جایی که می توانند در زمینه های فرهنگی ، اقتصادی و صنعت و خدمات کمک کنند.
حضرت آیت الله اعرافی ، بر حفظ ارزشها و مسائل اخلاقی و اسلامی و نگهداری حرمت ایام فاطمیه در اواخر تعطیلات هم تاکید کردند.
رئیس جامعه المصطفی العالمیه در ادامه از راه اندازی موزه شهدا در میبد خبر دادند و افزودند : این موزه که در یک بنای تاریخی در آستانه افتتاح است؛ امیدواریم نقطه الهام بخشی برای ارزشهای انقلابی و انتقال ارزشهای اسلامی ، الهی و انقلابی به نسل های آینده باشد.
امام جمعه میبد افزوند: آموزش و پرورش و مراکز علمی و دانشگاهها باید با بازدید موزه شهدا از ظرفیت های دانش آموزان و دانشجویان در بهره گیری از فضای معنوی و الهی و انقلابی این موزه استفاده کنند.
ایشان در بخش دیگر از بیانات خود ، زیلو را از افتخارات منطقه خواند و افزود: باید با برگزاری همایش آبرومند ، این اثر تاریخی را در سطح ملی و فراملی در اذهان جا بیندازیم .
آیت الله دکتر علیرضا اعرافی تاکید کردند: امیدواریم در دوره جدید ، زیلو و صنایع تاریخی ارتقاء پیدا کند و بیش از گذشته در احیاء این صنعت دستی منحصر به فرد میبد تلاش شود.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه از سپاه و بسیج و گردانهای بیت المقدس ، کوثر و همه دست اندرکاران در برگزاری رزمایش بیت المقدس قدردانی کردندو افزودند : روحیه دفاعی قوی در کشور موجب بازدارندگی است .
ایشان در ادامه بر اجرای طرح ساماندهی مهاجرین و غیربومی ها تاکید کردند و افزودند: نباید به مقوله غیربومی ها تنها بعنوان تهدید نگاه کنیم بلکه باید آن را هم فرصت و هم تهدید به شمار بیاوریم.
رئیس جامعه المصطفی العالمیه بر توجه به فرصت ها ، طراحی فعالیت های ویژه فرهنگی برای غیربومی ها ، ارائه پیشنهادهای کنترل ، نگاه به آینده و پیشگیری و نگاه فرهنگی و ناظر به عمل در مقوله مهاجرین و غیربومی ها تاکید کردند.
حضرت آیت الله دکتر اعرافی خاطرنشان کردند : البته در طرح کلان و بزرگتر باید صنایع به سمت صنایع برتر، پاکتر، کم کاربر و نیازمند به تکنسین و نیروهای علمی حرکت کنیم و تعامل صنعت با دانشگاهها را تقویت کنیم .
حسین فلاح فرماندار میبد هم با اشاره به مقوله غیربومی ها در این شهرستان گفت : مسئولین باید حضور غیربومی ها را بعنوان یکی از موضوعات مهم و اساسی مد نظر خود قرار دهند و برای رفع مسائل آن قدمهای عملی و مثبتی را بردارند.
فرماندار میبد با بیان اینکه متاسفانه برخی از ناهنجاری های اجتماعی ناشی از حضور مهاجرین و غیربومی ها در شهرستان اتفاق می افتد افزود : اگر قرار است مقوله مهاجرین و غیربومی ها بررسی شود باید کارشناسان فنی و عملگرا کار عملیاتی انجام دهند .
حسین فلاح تصریح کرد : مهاجرین و غیربومی ها همنوعان ما هستند اما نباید تحت تاثیر فرهنگ های وارداتی باشیم و با طرحی که در دست اجرا است باید با دید عملگرایی مقوله غیربومی ها را ساماندهی کرد .
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان هم در نشست شورای فرهنگ عمومی میبد کتابخانه های مرکزی را عنصری فرهنگی در جامعه عنوان کرد و افزود: شهرستان میبد به لحاظ فضای زیربنایی 4 متر مربع از سند چشم انداز 1404 جلوتر است و این نشانگر این است که این شهرستان به لحاظ فضای کتابخانه بی نیاز است .
پارسائیان ، کتابخانه مرکزی میبد را یکی از پنج کتابخانه مهم کشور برشمرد و افزود: کتابخانه مرکزی میبد با وجود همه فراز و نشیب ها افتتاح شده است و قرار است که صد هزار جلد کتاب به این کتابخانه تزریق شود که از این میزان 30هزار جلد آن طی 6 ماه گذشته تحویل داده شده است .
وی با اشاره به آمار عضویت مردم در کتابخانه های عمومی گفت : آمار عضویت در کتابخانه های عموی در سطح کشور 7 درصد است در حالی که این عدد در استان 8 و در شهرستان میبد 9 درصد است و این درصد باید در سند چشم انداز 1404 به 35 درصد برسد.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان در ادامه با اظهار گلایه از عدم استقبال مردم در عضویت در کتابخانه مرکزی میبد گفت : از زمان افتتاح تا به امروز تنها 2 هزار نفر در این کتابخانه عضویت دارند که این نشان می دهد کتابخانه مرکزی میبد که از ظرفیت بی نظیری برخوردار است غریب مانده است و این می طلبد که نگاه مسئولین میبد به بحث کتابخانه ها بازنگری شود.
پارسائیان خاطرنشان کرد : تنها در بخش ویژه کودکان کتابخانه مرکزی میبد حدود 6 هزار جلد کتاب وجود دارد در حالی که استفاده ای که از این کتابخانه می شود در حد یک کتابخانه معمولی است .
 
آدرس کوتاه :