بخشدار بفروئیه:

بافت تاریخی روستای بیده با یک میلیارد و 400 میلیون ریال مرمت می‌شود


بخشدار بفروئیه از امضای تفاهم‌نامه همکاری بین دهیاری روستای مزرعه بیده با اداره میراث فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری میبد به ارزش یک میلیارد و 400 میلیون ریال در جهت مرمت و بازسازی بافت‌های تاریخی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری میبد، «فخرالسادات آقایی» بخشدار بفروئیه گفت: هم‌زمان با اول مهر تفاهم‌نامه‌ای به ارزش یک میلیارد و 400 میلیون ریال بین دهیاری روستای بیده و اداره میراث باهدف بازسازی و مرمت بافت تاریخی و باارزش روستای بیده منعقد شد.

آقایی افزود: این پروژه‌ها شامل تخلیه خاک و نخاله، جابجایی تیر چراغ‌برق، جداره سازی و کف سازی بخشی از معابر روستا است.

بخشدار بفروئیه بافت تاریخی روستای بیده را یکی از بافت‌های قدیمی و باارزش شهرستان میبد و بخش بفروئیه خواند و گفت: ما در این بافت شاهد شکل‌گیری ابتدایی‌ترین سکونتگاه‌های اولیه شهری در این نقطه از شهرستان میبد و استان یزد (معماری بومکنی) هستیم.

وی با اظهار تأسف از بی‌توجهی اخیر به این بافت‌های تاریخی خاطرنشان کرد: به دلیل احداث بلوار و صدور مجوزهای ساخت‌وساز از طرف شهرداری میبد، بخش زیادی از این بافت از بین رفته که امیدواریم با همراهی شورای اسلامی و پشتکار دهیار روستای مزرعه بیده و همچنین همدلی جوانان روستا، مجدداً این میراث کهن باقی‌مانده از نسل‌های گذشته احیا و مرمت شود.

فخرالسادات آقایی گفت: روستای بیده بعد از مجموعه نارین قلعه و شاه‌عباسی در محور کمربند تاریخی شهرستان میبد رتبه دوم را دارد که می‌تواند به رونق گردشگری و ایجاد درآمد پایدار کمک زیادی نماید که ان‌شاءالله در آینده با ثبت باغات این روستا و احیای آن در بخش کشاورزی نمای دیگری از گردشگری روستایی را به نمایش خواهیم گذاشت.


آدرس کوتاه :