آیین انتخاب میبد به‌ عنوان شهر جهانی زیلو با حضور معاون رئیس‌ جمهور


آیین انتخاب میبد به‌عنوان شهر جهانی زیلو با حضور «علی‌اصغر مونسان» معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور، «محمدعلی طالبی» استاندار یزد و «غدا هیجاوی» رئیس شورای جهانی صنایع‌دستی آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع‌دستی در سالن آمفی‌تئاتر هتل پنج ستاره کریاس پالاس برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری میبد، دوشنبه‌شب ۲۹ بهمن‌ماه آیین انتخاب میبد به‌عنوان شهر جهانی زیلو با حضور «علی‌اصغر مونسان» معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور، «محمدعلی طالبی» استاندار یزد و «غدا هیجاوی» رئیس شورای جهانی صنایع‌دستی آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع‌دستی، «کمال دهقانی» نماینده مردم تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی، «حسین فلاح» فرماندارمیبد و جمعی از مسئولان استان و شهرستان و مردم در سالن آمفی‌تئاتر هتل پنج ستاره کریاس پالاس برگزار شد.

معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی در این مراسم صنایع‌دستی را صنعتی بسیار مهم و دارای ابعاد اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی دانست و گفت: در شرایط حال حاضر کشور این صنعت توانسته است در دوردست‌ترین و محروم‌ترین نقاط کشور برای جامعه محلی و کشور ایجاد درآمد کند.
علی‌اصغر مونسان ادامه داد: هنر صنعت زیلوی میبد هنر غنی ایرانی اسلامی است و در این هنر خانواده‌های زیادی توانسته‌اند درآمدزایی کنند.‌
وی افزود: با تلاش هنرمندان در حوزه صنایع‌دستی و حمایت دولت می‌توانیم صادرات صنایع‌دستی را تا مبلغ ۲ میلیارد دلار در سال افزایش دهیم.
مونسان ادامه داد: صنایع‌دستی در ابعاد فرهنگی و اجتماعی نیز توانسته اثرگذار باشد و یکی از بخش‌های اشتغال آفرین در کشور است.
رئیس سازمان میراث فرهنگی یادآور شد: این سازمان یکی از کارآفرین‌ترین نهادها در حوزه اشتغال بوده است و توانسته‌ایم با مبلغ ۵۰ میلیون تومان برای هر نفر شغل ایجاد کنیم.
معاون رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود به ظرفیت‌های فراوان استان یزد در حوزه میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری اشاره کرد و گفت: در سال‌های اخیر گردشگران داخلی و خارجی فراوانی به این استان آمده‌اند و امیدواریم با ثبت جهانی زیلو در شهرستان میبد شاهد حضور گردشگران بیشتری در این شهرستان و استان یزد باشیم.
همچنین نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی نیز از کسانی که در ثبت شهر میبد به‌عنوان شهر جهانی زیلو نقش داشته‌اند تشکر کرد.

استاندار یزد نیز در این مراسم با تبریک به مردم میبد به خاطر ثبت شهر میبد به‌عنوان شهر جهانی زیلو گفت: مردم میبد همت بسیار والایی دارند و بدون کمک دولت با دستان آن‌ها ساخته‌شده است.
محمدعلی طالبی مهم‌ترین ویژگی خوب میبد در استان یزد را مشارکت خوب مردم در استان یزد عنوان کرد به‌خصوص در حوزه‌های اقتصادی و صنعتی که امروز نمود آن‌ها در استان دیده می‌شود.
وی همچنین به حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی که مردم میبد در آن‌ها سرآمد هستند و نیز به سهم به سزایی که آن‌ها در شاخص‌های استان یزد در کشور دارند، اشاره کرد.
استاندار یزد فعالین تلاش‌گر واحدهای صنعتی، اشتغال و کارآفرینی را سرمایه‌های استان دانست که باید مدیران استان در تسهیل کار آن‌ها تلاش کنند.

رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی همچنین در این مراسم انتخاب شهر میبد به عنوان شهر جهانی زیلو خطاب به هنروران و پیشه وران میبد اظهار داشت: باعث افتخار است که در این جشن همراه شما هستم و در این جا از سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع ایران تشکر می‌کنم که با دعوت از من موجب شد در شادی مردم میبد شریک شوم.
غدا هیجاوی افزود: برنامه مدون و جامع اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی باعث شده که ما از کارگاه‌های زیلو بافی و همچنین از موزه زیلو که نقطه عطفی با داشتن زیلوی های مربوط به قرن نهم میلادی و دوره جدید با نقش و نگاره‌های سنتی بود بازدید داشته باشیم.
هیجاوی همچنین به زیلوی سرامیکی پهن شده در نارین قلعه میبد اشاره کرد که آنها را تحت تأثیر قرار داده است.
وی راهکار توسعه و زنده نگه داشتن زیلو را آموزش آن در مراکز دانشگاهی، مدارس، مراکز زیلو بافی و انتقال این مهارت از نسلی به نسل دیگر عنوان کرد.

گفتنی است شهرستان میبد یزد پنجم آذرماه ۹۷ از سوی ارزیابان شورای جهانی صنایع دستی منطقه آسیا و اقیانوسیه به عنوان شهر جهانی زیلو معرفی شد.


آدرس کوتاه :