خطيب جمعه ميبد :

اگر امت اسلامي وحدت داشته باشند قطب بزرگ در اقتصاد و سياست جهان مي شوند


به گزارش روابط عمومي فرمانداري شهرستان ميبد : ( به نقل از ميبد آدينه ) امام جمعه میبد در خطبه های نمازجمعه این هفته با گرامی داشت میلاد نبی مکرم اسلام حضرت محمد مصطفی صلوات الله علیه و سلاله پاکش حضرت امام صادق (ع) ، به معرفت افزایی در این ایام تاکید کرد و افزود: امیدواریم جشن های مناسب و شادی در این ایام در جامعه برگزار شود .
خطيب جمعه ميبد :


آيت الله اعرافی گفت : از نشانه های مومن این است که در عزاداری خاندان پیامبر سوگوار و در میلاد و شادی آنها با رعایت ضوابط شاد باشد .
خطیب جمعه میبد با گرامی داشت هفته وحدت ، نا آشنایی با مبانی وحدت را از موانع درونی وحدت امت اسلام خواند و افزود : عدم درک وحدت ، از عوامل درونی امت اسلام است که گاهی نخبگان امت اسلام به این همه اشتراکات و اصول مهم در وحدت بی توجه هستند .
عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي ، انحراف و افراط گرایی و غرض ورزی را دومین مانع درونی وحدت امت اسلام برشمرد و افزود: عده ای کجراه در بین شیعه و سنی هم  هستند که به بهانه های واهی از مسیر اصلی خارج می شوند .
وی ، فتواي به كفر را يكي از فتواهاي خطرناك عنوان كرد و افزود: القاعده و عوامل تكفيري در ميان اهل سنت خطر بزرگي است كه به بهانه كفر ، دست به جنايت هاي وحشتناك مي زنند در حالي كه چگونه کسی که روبه کعبه نماز می گذارد با قرآن انس دارد به خدا و پیامبر خدا اعتقاد دارد ، کسی را به راحتی کافر می داند و او را گردن می زند  .
امام جمعه میبد با بیان اینکه اخیرا بیش از 70 عالم و مرجع بزرگ ما از جمله مقام معظم رهبری  اتفاق نظر دارند که نباید به مقدسات مذاهب اهانت شود و به کارهای ناصحیح دست زد افزود: انتظار داریم علمای اهل سنت هم به همین یکدستی و وضوح اعلام کنند که شیعه هم مسلمانند و تکفیر و ترور را محکوم کنند .
رئيس جامعه المصطفي العالميه ، موانع خارجی را یکی دیگر از موانع وحدت و هبستگی امت اسلام بیان کرد و افزود: توطئه های صهیونیست ها و استکبار و امریکا مهمترین مانع وحدت امت اسلام است  و سرنخ هایی وجود دارد که نشان می دهد پایه های اختلاف و به جان هم افتادن در منطقه از دستگاه های امنیتی قدرتهای استکباری سرچشمه می گیرد.
وی با اشاره به اینکه استکبار با ضربه هایی که از اسلام خورده از همگرایی امت اسلام وحشت دارد تصریح کرد : دشمنان بدانند امت اسلام به برکت مولد نبی مکرم اسلام ، انقلاب اسلامی ، بیداری و هوشمندی ملت و به فضل الهی از این خطرها هم عبور خواهد کرد و خورشید پرفروغ طلوع تمدن اسلامی را شاهد خواهیم بود.
آيت الله اعرافي در ادامه به اشاره به همبستگی اقوام و مذاهب در ایران اسلامی گفت : همبستگی اقوام، مذاهب و اقلیت ها در ایران یک اصل مهم در قانون اساسی و در حکومت داری ایران است و نگاهی که در قانون اساسی و حکومت داری نسبت به اقلیت های دینی وجود دارد رشد مساجد و امکانات آن ها در پرتو انقلاب اسلامی قابل تحسین است .
امام جمعه ميبد افزود: ایران پایگاه انقلاب و جایگاه اسلام است و همبستگی اقوام و مذاهب ، نژادها و زبانها باید در کنار هم و زیر پرچم اسلام ادامه داشته باشد.
خطیب جمعه میبد در ادامه ، مبانی و ملاک های وحدت را نخستین مسئله در وحدت میان مذاهب اسلامی و امت اسلام خواند و در پاسخ به این سوال که وحدت یعنی چه و در کجای وحدت ، به هم پیوستگی و یگانگی وجود دارد ؟ گفت : مذاهب چهارگانه اسلامی و مذاهب اهل سنت در میان خودشان از نظر کلامی ، فقهی ، حدیثی و تفسیری تفاوت هایی دارند ؛ بین مذاهب کلامی ، معتضله ، عشائره هم باز تفاوتهایی وجود دارد و بین شیعه هم یک سلسله تفاوت هایی دیگری وجود دارد .
عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي با بیان اینکه در مقابل تفاوت های اندک و ظاهری ،امت اسلام مشترکات فراوانی دارند که می تواند موجب وحدت و همدلی آنها شود افزود: در بحث اعتقادی و مبانی ؛ نظیر توحید ، نبوت پیامبر خدا ، معارف اعتقادی بین مذاهب اسلامی از جمله شیعه و سنی مشترکات فراوانی وجود دارد و همین طور در نمادها و شعائر و منابع دینی مانند قرآن ، سنت پیامبر، شعائر دینی کعبه ، قبله و نماز کتاب قطوری از نقاط اشتراک مذاهب اسلامی در مبانی اعتقادی وجود دارد و در بحث اهل بیت که شیعه نگاه ویژه ای بر آن دارد هم در مسیر متناقض نیست و جایگاه اهل بیت و خاندان پیامبر و ائمه هدی در منابع عامه تعریف شده است و در حوزه مسائل اخلاقی ، احکام و فقه و مصالح امت اسلام هم اشتراکات زیادی وجود دارد .
وي با اشاره به مصالح مشترک امت اسلام گفت : بیش از 50 درصد ذخائر، معادن طبیعی و انرژی جهان ، منابع انسانی و امکانات در دست امت اسلام است و اگر امت اسلام به هم پیوستگی دینی داشته باشند قطب بزرگ در عالم اقتصاد، سیاست و اثرگذ اری در عرصه جهان خواهند داشت .
آيت الله اعرافی تاکید کرد : کشورهایی که در خاورمیانه و سایر نقاط عالم ،زیر خیمه اسلام و پرچم پرافتخار اسلام و زیر نام مبارک حضرت محمدمصطفی صلوات الله علیها حضور دارند به تنهایی راه به جایی نمی برند و مصالح آنها با پایه ریزی تمدن و جریان قوی فرهنگی ، اجتماعی ، سیاسی و اقتصادی در دنیا قابل حفظ و تامین است .
خطیب جمعه میبد خاطرنشان کرد : از سوی دیگر، امت اسلام دشمنان مشترکی دارند که خیر هیچ کدام از آنها را نمی خواهند و شیعه را به گونه ای و اهل سنت را جور دیگر تحریک می کند و به جان هم می اندازند.
وی افزود: همین روزها جریانات ناسالم شیعی زیر چتر امنیتی لندن و انگلیس قرار دارند تا بر اختلافات دامن بزنند و آن طرف ، القاعده که دست پروده خود امریکا است درعراق و سوریه دست به جنایت می زنند.
رئيس جامعه المصطفي العالميه گفت : بنابراین دشمنان اسلام هبستگی 50 کشور اسلامی با یک و نیم میلیارد جمعیت مسلمان و حاکمیت آنها بر منابع و ذخائر طبیعی را تحمل نمی کنند .
امام جمعه میبد با بیان اینکه علمای بزرگ عامه و اهل سنت و دانشگاه و روشنفکران جهان اسلام باید بدانند که این قدرت بی پایان و عظیمی که دشمنان اسلام آن را تحمل نمی کنند تصریح کرد : باید با اعتقاد به مبانی مشترک امت اسلام ، این مصیبت تفرقه امت اسلام را معالجه کنند.
خطیب جمعه میبد خاطرنشان کرد : وحدت و همدلی دستور پیامبر خدا ، توصیه اولیای دین و ائمه هدی است و از درون دین و منابع ، متون دین و احکام فقهی ما برخواسته است و در این عصر ، یک امر بسیار مهم سیاسی است.
آيت الله اعرافی در بخش دیگر از بیانات خود با اشاره به سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ،  بر حضور گسترده مردم در راهپیمایی 22 بهمن تاکید کرد و افزود:مردم ، موسسات ، هیئت ها و مساجد باید در بزرگداشت سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در نشر معارف و آرمانهای انقلاب اسلامی و انتقال آن به نسل نوجوان و جوان تلاش کنند.
 

امام جمعه ميبد  در ادامه ، تصویب ماده واحده برگزاری انتخابات میاندوره ای در حوزه های انتخابی فاقد نماینده در مجلس شورای اسلامی را ضروری خواند و افزود: طبق قانون باید این ماده واحده در مجلس شورای اسلامی به تصویب برسد که اگر حادثه ای برای نماینده ی منطقه ای رخ می دهد ، آن حوزه انتخابی از وجود نماینده محروم نشود.

 

وي افزود: امیدواریم مجلس و نمایندگان به این طرح توجه کنند تا حقوق مردم پایمال نشود.

آيت الله اعرافی با اشاره به بی مهری قرار گرفتن یکی از آمرین امر به معروف و نهی از منکر در میبد در چند هفته گذشته ، از همه آمرین امر به معروف و نهی از منکر که پاسدار ارزشهای دینی در جامعه هستند قدردانی کرد و افزود: حرمت و کرامت آمرین به معروف و ناهی از منکر در جامعه حفظ شود و به صورت فرهنگ عموی در جامعه نهادیه شود .
وی افزود:مسئولین بخش امنیتی و قضایی باید اقدامات خود را در این زمینه تکمیل کنند .
عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي در ادامه با گرامی داشت هفته شوراهای آموزش و پرورش گفت : شورای آموزش و پروش میبد یکی از شوراهای موفق در این زمینه است که امیدواریم این موفقیت با برنامه ریزی های درست در مسیر تعلم و تربیت ادامه داشته باشد .
امام جمعه میبد در آغاز این خطبه هم نمازگزاران را به تقوا و پارسایی سفارش و دعوت کرد و افزود: هر روز باید دقایقی را به اندیشه در عاقبت کار و پایان عمر و ذخیره ای که از این دنیا برگرفته ایم مصرف شود چرا که اجل وقت معینی ندارد و هر لحظه ممکن است طومار زندگی ما را برهم بپیچد و اگر چنین است یک لحظه هم نباید احساس آسایش و آرامش داشت اما غالبا در غفلت هستیم .
آيت الله اعرافی با بیان اینکه هر لحظه ممکن است اجل ما را به پایان خط برساند و ابدیت را در برابر ما قرار دهد گفت : این روزهای گذرا و فرصت هایی که به سرعت در حال گذراست زمینه زندگی ابدی و جاویدان است و باید به بررسی عمل و پرونده خود توجه داشته باشیم .
خطيب جمعه ميبد  خاطرنشان کرد : هرچند این بازنگری پرونده اعمال درتصوربسیارساده وآسان است اما درعمل خیلی دشواراست وزندگی وسرگرمی های کار دنیا این فرصت تامل را ازما می گیرد .
امام جمعه میبد گفت : یکی ازفلسفه های بزرگ نماز وخطبه این است که هرهفته یک بارهمه ما متوجه امرتقوا شویم وبه خود بازگردیم چرا که غفلت ها پای ما را بسته ، چشمان ما را کورکرده وقلب های ما را تیره کرده است وباید به هوش باشیم وازآینده ، ابدیت وسعادت خود غافل نشویم.
آيت الله اعرافي خاطرنشان کرد : اگر از اصل محاسبه ، مراقبه و بازنگری در کارنامه خود و توجه به پرونده اعمال غفلت کنیم از مسیر الهی گمراه خواهیم شد بنابراین باید به خدا پناه ببریم و در مسیر اصلاح نفس و خودسازی حرکت کنیم .
آدرس کوتاه :