خطیب جمعه میبد:

آنچه ملت ایران باید بر آن استوار بماند وحدت و انسجام است


آیت‌الله اعرافی امام‌جمعه میبد گفت: مسئولین در سال ۹۵ باید به اقتصاد پویا، فعال و گره‌گشایی از مشکلاتی که برای مردم مثل بیکاری، آسیب‌های اجتماعی، افزایش طلاق، اعتیاد و بالا رفتن سن ازدواج وجود دارد بپردازند.

امام‌جمعه میبد در خطبه‌های آخرین نماز جمعه سال ۹۴ با نیم‌نگاهی به تلخی‌ها و شیرینی‌های این سال در جهان، منطقه و ایران اظهار داشتند؛ جهان در سال ۹۴ با حوادث تلخ و چهره‌های نامناسبی مواجه بوده است.

تلخی‌ها و شیرینی‌های سال ۹۴

به گزارش روابط عمومی فرمانداری میبد به نقل از میبد آدینه، حضرت آیت‌الله اعرافی تخریب محیط‌زیست و افزایش دمای هوا و از بین رفتن بسیاری از سرمایه‌های طبیعی به دست بشر را نخستین حادثه تلخ دانستند و افزودند: پیشرفت کویر، بیابان و از بین رفتن جنگل‌ها، افزایش دمای کره زمین و تخریب زیرساخت‌های زندگی خطری است که زندگی نسل‌های آینده را در معرض تهدید قرار داده است.

خطیب جمعه میبد، افت ارزش‌های اجتماعی، اخلاقی و خانوادگی در کره خاکی، گسترش ترور و جنگ و خشونت‌های پایه در منطقه و جهان اسلام را از تهدیدهای دیگر در جهان خواندند و افزودند: در یک سال گذشته شاهد بودیم که تروریسم که دست‌پرورده خود غرب است و در اروپا هم فاجعه ببار آورده است، در منطقه کشورهای زیادی ازجمله عراق، سوریه، لبنان، افغانستان، ترکیه بر این گسل ترور و خشونت‌های بی‌پایه استوارشده است.

ایشان برخوردهای خشونت‌آمیز دولت بحرین با مردم خود و در کنار آن‌ها تداوم جنایت‌های اسرائیل و آنچه بر سر مردم غزه و کرانه باختری و ملت فلسطین می‌آورد را از دیگر تلخی‌های سال ۹۴ برشمردند و افزودند: این‌ها پایه‌هایی در سیاست‌های غربی است که دولت‌هایی در منطقه هم آگاهانه و ناآگاهانه در دام آن‌ها افتادند.

امام‌جمعه میبد حوادث منا را از حوادث تلخ ۹۴ خواندند و تصریح کردند: رژیم آل سعود مهم‌ترین عوامل این ترورها و خشونت‌ها و جنگ‌ها در منطقه است و هنوز هم به خاطر شکست‌های زنجیره‌واری که در منطقه تجربه کردند نمی‌خواهند به سیاست‌های غلط خودشان پی ببرند و دائم با پول و نفت و حمایت‌های اربابان خود تولید جنگ و خشونت می‌کنند.

شیرینی‌های سال ۹۴

آیت‌الله اعرافی، استواری پایه‌های مقاومت، تقویت گفتمان انقلاب اسلامی و نامه‌های مقام معظم رهبری به جوانان امریکا و اروپا را از خاطرات شیرین سال ۹۴ برشمردند و گفتند: امروز ایران اسلامی مهم‌ترین قدرت در برابر جنگ و تروریسم در منطقه است و اگر قدرت گفتمان انقلاب اسلامی نبود، امروز در عراق و سوریه و سایر مناطق شاهد اتفاقات دیگری بودیم.

صف استوار بسیج و انقلاب مقابل موج‌های خطر ایستاد

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کردند: صف استوار بسیج و انقلاب اسلامی و الهام‌گیرندگان از ملت ایران مقابل این موج‌های خطر در جهان اسلام ایستاد و سال ۹۴ با این تلخی‌ها و شیرینی‌ها گذشت.

خطیب جمعه میبد افزودند: اما در کشور حضور مردم درصحنه‌های گوناگون از راهپیمایی‌های بزرگ و انتخابات مهم و موفقیت‌های نسبی در مقابل قدرت‌های بزرگ در بحث هسته‌ای از خاطرات شیرین سال ۹۴ است.

آنچه امروز باید بر آن استوار بود وحدت است

رئیس جامعه المصطفی العالمیه اظهار داشتند: آنچه امروز ملت ایران، دولت و جامعه ما باید بر آن استوار بمانند؛ وحدت، انسجام، توجه به ارزش‌های متعالی اسلام و رعایت ارزش‌های اسلام و انقلاب در زندگی فردی و اجتماعی، پایبندی به عهدهای الهی و ولایت و رهبری است که اساس امنیت و پیشرفت جامعه ماست.

 

ایشان تصریح کردند: مسئولین در سال ۹۵ باید به اقتصاد پویا، فعال و گره‌گشایی از مشکلاتی که برای مردم مثل بیکاری، آسیب‌های اجتماعی، افزایش طلاق، اعتیاد و بالا رفتن سن ازدواج وجود دارد بپردازند.

صنعت در ابعاد مختلف با مشکل مواجه است

امام‌جمعه میبد در بخش دیگر از بیانات خود به مسائل استان و شهرستان هم اشاره کردند و بابیان اینکه امروز صنعت پایه زندگی‌بخش زیادی از مردم در استان و منطقه است افزودند: اما صنعت در ابعاد طرح‌های نیمه‌تمام، تسهیلات و صادرات با مشکلاتی مواجه است که باید با تلاش و همت مسئولین در سال ۹۵ این مشکلات حل‌وفصل و با توجه به مشکلات در محیط‌زیست باید رویکردش به سمت صنعت پاک و برتر و تنوع حرکت کند.

آب حیات استان است

امام‌جمعه میبد افزودند: اگر صنعت را در استان نداشتیم مانند بسیاری از استان‌ها امروز با موج‌های عظیم بیکاری مواجه بودیم اما این صنعت نیاز دارد مشکلاتش در حوزه مسائل فرهنگی و مهاجرت‌هایی که انجام می‌شود هم حل شود.

آیت‌الله اعرافی آب را دومین محور اساسی استان دانستند و گفتند: آب حیات استان است و بدون آب نمی‌شود استان را حفظ کرد.

خطیب جمعه میبد با اظهار تأسف از میانگین بارندگی کمتر از ۵۰ میلی‌متر و پایین رفتن آب‌های زیرزمینی در استان اظهار داشتند: اگر خط انتقال آب که سال‌ها پیش پایه‌ریزی شد نبود امروز استان ورشکست می‌شد.

برای اجرای فاضلاب شهرمیبد توافق شد

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به قراردادهای موجود برای حل مسئله آب در استان گفتند: مسئولین طرح آب‌رسانی به استان را که خواسته یکپارچه همه استان است باید به جد دنبال کنند.

ایشان با تأکید بر اجرای طرح فاضلاب در شهرستان‌ها در کنار آب‌رسانی به استان یادآور شدند: خوشبختانه هفته قبل سرمایه‌گذار جدید برای اجرای فاضلاب شهرستان میبد توافق شده و امیدواریم این طرح در سال ۹۵ پیش برود.

توسعه فضای سبز و حفظ باغات نیاز به توجه بیشتر دارد

رئیس جامعه المصطفی العالمیه بر حفظ محیط‌زیست، منابع طبیعی و توسعه فضای سبز و حفظ باغات و ارتقاء کشاورزی هم تأکید کردند و افزودند: مردم و مسئولین باید برای حفظ فضای سبز و تغییر الگوی کشاورزی دست‌به‌دست هم دهند.

استان باید درزمینهٔ حوزه‌های انتخابی مبنای عادلانه پیدا کند

امام‌جمعه میبد حل عادلانه حوزه‌های انتخاباتی و سرمایه‌گذاری‌ها در استان را یکی دیگر از محورهای مهم در سال ۹۵ عنوان کردند و گفتند: باید منتخبین مردم و مسئولین واقعاً با نگاه فرا استانی همه استان را ببینند و شهرهای مهم استان که در مظلومیت قرار دارند مشکلاتشان را پی گیری و حل کنند.

ایشان بابیان اینکه ما توانایی گرفتن حق خودمان راداریم و محکم در برابر حق خود می‌ایستیم افزودند: همین امسال که در حوزه‌های انتخاباتی که قرار بود تصمیم غلطی گرفته شود محکم ایستادیم اما استان باید در این زمینه مبنای عادلانه پیدا کند.

میبد به سمت تقویت پایه‌های علمی حرکت کرده است

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی توجه به حوزه علم و تحقیق و فرهنگ را یکی دیگر از اولویت‌های سال ۹۵ بیان کردند و افزودند: شهرستان میبد شهری است که به سمت تقویت پایه‌های حوزه‌ای، دانشگاهی و آموزش‌وپرورش حرکت کرده است و افتخارات زیادی در کارنامه ما وجود دارد.

میبد امسال هم در کنکور سراسری در استان و کشور اول شد

آیت‌الله اعرافی افزودند: در کنکور امسال شهرستان میبد رتبه اول استان و رتبه اول کشور را کسب کرده است و اگر بخواهیم نخبگان مهاجرت نکنند باید دانشگاه‌ها و مراکز علمی و تحقیقی قوی پایه‌ریزی شود.

امام‌جمعه میبد توجه به مسائل اخلاقی و آسیب‌های اجتماعی را یکی دیگر از محورهای حرکت شهرستان خواندند و گفتند: جامعه ما در معرض اعتیاد، طلاق، بالا رفتن سن ازدواج، خشونت‌های خانوادگی، فقر و فاصله طبقاتی است که می‌تواند جامعه را از درون تهی کند و هم باید در معالجه آن تلاش کنند.

از نیروی انتظامی تشکر می‌شد که عوامل ناامنی‌های اخیر را کشف کرد

خطیب جمعه میبد با تأکید برافزایش امنیت اجتماعی به حوادث اخیر و ناامنی‌ها درمیبد اشاره کردند و افزودند: حوادثی که در چند ماه اخیر امنیت جامعه را متزلزل کرده بود خیلی عمیق نبود اما نیروی انتظامی و مسئولان ما که توانستند این باندها را شناسایی و کشف کنند قابل‌ستایش و تقدیر است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی توجه به حوزه خدمات عمومی در شهر، بخش‌ها و روستاها را هم خاطرنشان کردند و گفتند: در مسئله آب، برق، گاز، مخابرات و جاده اقدامات خوبی انجام‌شده است که امیدواریم در سال ۹۵ این اقدامات در روستا تکمیل و به مبلمان شهری هم توجه شود.

مجموعه آیت‌الله حائری باید قطب گردشگری اسلامی در جهان معرفی شود

ایشان میراث فرهنگی و آثار تاریخی در شهرستان میبد را از سرمایه‌های بزرگ این شهرستان خواندند و افزودند: از مسئولین استان انتظار داریم از گنجینه‌ای با این قیمت و ارزش بسیار و کم‌نظیر حمایت و صیانت کنند و مجموعه خانه آیت‌الله حائری باید قطب گردشگری اسلامی که در شهرستان میبد وجود دارد در منطقه و جهان باشد.

امام‌جمعه میبد عزم جدی مردم و مسئولین در سال ۹۵ برای رشد و تعالی شهر در همه ابعاد را خواستار شدند و گفتند: در آستانه سال ۹۵ با تحولاتی که در کشور و سرمایه‌گذاری‌هایی که انجام می‌شود نباید به گذشته قانع باشیم و باید مسائل مهم شهر را پیش ببریم.
آدرس کوتاه :