معاون صنایع‌دستی سازمان میراث فرهنگی کشور:

از قرار گرفتن شهرستان میبد در لیست شورای جهانی صنایع‌دستی خبر داد


معاون صنایع‌دستی سازمان میراث فرهنگی در بازدید از بناهای تاریخی ازجمله مجموعه کاروانسرای شاه‌عباسی و موزه زیلوی شهرستان میبد از قرار گرفتن شهرستان میبد در لیست شورای جهانی صنایع‌دستی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری میبد، بهمن نامور مطلق گفت: از برنامه استانی ما بازدید از دو شهر یزد و میبد بود تا کاندیدهای شهر جهانی سال آینده را گزینش و برای شورای جهانی صنایع‌دستی بفرستیم.

وی بابیان اینکه در استان یزد دو کاندیدای جدی وجود دارد که باید یکی از آن‌ها انتخاب شود افزود: یکی از این شهرها، شهر میبد به خاطر زیلوی بسیار ارزشمندش است و دیگری خود شهر یزد به خاطر صنعت نساجی است.

معاون صنایع‌دستی میراث فرهنگی کشور گفت: در این بازدید یکی از اهداف این بود که بضاعت‌های این دو رشته را در این دو شهر سنجش کنیم و احتمالاً در خود تهران در مورد اینکه کدام شهر را به‌عنوان کاندید اصلی در نظر بگیریم و به شورای جهانی بفرستیم تصمیم‌گیری نهایی خواهد شد.

نامور افزود: هم میبد در حوزه زیلو نیاز به کمک و حمایت دارد و زیرساخت و تاریخچه و میراث خوبی دارد و هم شهر یزد تاریخ خوبی از نساجی دارد که امیدواریم که در آینده هر دو بخش توسعه پیدا کند.

وی با اشاره به اینکه مطمئناً یکی از شهرها در این مرحله و دیگری هم در مراحل بعدی کاندید شورای جهانی صنایع‌دستی خواهد بود گفت: تصمیم اصلی زیردست کارشناسان بین‌المللی است که ببینند چقدر زیرساخت‌ها آماده است و سهم صنایع‌دستی در آن شهر نسبتش چقدر است و به نظر من هر دو شهر آمادگی لازم رادارند.

معاون صنایع‌دستی با اظهار خرسندی از رونق صنعت زیلو در شهرستان میبد گفت: خوشبختانه در خود میبد در بازدیدی که از یک شرکت تعاونی زیلو داشتیم دلگرم‌کننده است اما موزه زیلو باید توسعه و درشان این شهرستان و در فضای بزرگ‌تر انجام بگیرد.

وی بابیان اینکه کارگاه‌های خانگی زیلو در میبد رونق گرفته است افزود: میبد در حوزه صنایع‌دستی یکی از شهرهای هدف ماست و امیدوارم هم در سفال و هم زیلو و هم در کار بافی شهرت جهانی پیدا کند و باهمتی که بین مسئولین هست جایگاه شهرستان میبد در صنایع‌دستی ارتقاء پیدا کند.


آدرس کوتاه :